fbpx

Otevřeno

dnes od 09:00 do 20:00

Interaktivní mapa centra

Jak snížit výdaje za jídlo

Potraviny jsou položka, na které se dá v rodinném rozpočtu výrazně ušetřit, když víte, jak na to. Je to dokonce možné tak, aniž byste výrazně snížili jejich kvalitu. Stačí si například nákupy plánovat dopředu, nenakupovat hladoví nebo se vyhnout nezdravým a zbytečným potravinám.

Vstup do Hypermarketu Albert.

Nákupy si plánujte dopředu

Když si naplánujete jídelníček na týden dopředu, snadno si k němu přizpůsobíte nákupní seznam. Při jeho tvoření zkontrolujte, zda nemáte některé suroviny doma a do obchodu vyražte nejlépe najezení. Když jste sytí, nemáte takové nutkání kupovat zbytečné potraviny

Například ty ve slevě – cedulky s nápisem akce jsou samozřejmě lákavé, ale koupili byste daný produkt, když by ve slevě nebyl? Nebo když nakoupíte jednou tolik jogurtů, stihnete je spotřebovat? 

Náš tip:

Než se vydáte na cestu do obchodu, nezapomeňte si vzít igelitku, plátěnku, nebo starou dobrou síťovku – vyhnete se nákupu další nové tašky a jejich hromadění u vás doma. 

Vařte si

Snad každý z nás si rád dopřeje dobré jídlo ze své oblíbené restaurace. Navíc skutečnost, že oběd někdo připraví za nás, je jistě lákavá. Zkuste si však návštěvu gastro podniků ponechat spíše pro výjimečné události a ve všední dny se do vaření pusťte sami

Pokud se v kuchyni úplně necítíte jako doma, nemusíte mít vůbec obavy – existuje mnoho kuchařek a webových stránek s jednoduchými recepty, které můžete vyzkoušet a od kterých se pak postupně přesunete dál. I ti nejlepší světoví kuchaři museli někde začít. 

Vařte nejlépe v takovém množství, abyste si mohli vzít jídlo další den do práce, nebo do školy. I jednoduchý salát s kuřecím masem vás vyjde podstatně levněji, než když si ho objednáte v restauraci. 

Salát na talíři.

Pokud vám něco zbude, uložte to do mrazáku. Někdy nastane den, kdy vám jídlo v zásobě přijde vhod. Z vaření a pečení navíc můžete udělat malou společenskou událost a zapojit svou rodinu, děti nebo partnera

Maso a uzeniny nakupujte u řezníka

Pokud je maso běžnou součástí vašeho jídelníčku, dbejte na to, aby bylo co nejkvalitnější. Vyšší kvalitu zpravidla nabízí v menších soukromých řeznictvích. Uzenářství Farmář najdete přímo v našem obchodním centru

Můžete si být jisti, že řezník svému masu a uzeninám za pultem skutečně rozumí. Poradí vám, jaké maso bude nejlepší pro sobotní grilování nebo co by mohlo chutnat vašemu psímu mazlíčkovi. Mimo to si navíc u řezníka můžete požádat o přesné množství, o kterém víte, že ho spotřebujete a vyhnete se tak připlácení za něco, co nevyužijete a tím zbytečnému plýtvání.

Náš tip:

Směřujte návštěvu supermarketu na večerní hodiny a před zavírací dobou. Některé řetězce touto dobou produkty, jako je například pečivo, ovoce, nebo zelenina, zlevňují. 

Vyhněte se zbytečným a nezdravým potravinám

Cesta uličkami supermarketů může mnohdy připomínat procházku labyrintem plným barevných a chutně vypadajících lákadel. Ale jak se říká – není všechno zlato, co se třpytí a stejně tak některé potraviny, ač se můžou zdát lákavé nebo cenově výhodné, pro vás nemusí být ty nejlepší. 

Při vaření někdy opomínáme ingredience jako kuskus, pohanka nebo luštěniny, které pořídíte ve zdravé výživě. Jejich ceny jsou přívětivé, a navíc s jejich nákupem zařazujeme do jídelníčku zdravou a pestrou stravu. Do nákupního košíku se ani nevyplatí přidávat velké množství sladkostí nebo brambůrek – proto také, pokud můžete, nakupujte bez doprovodu dětí.

Prodejna zdravé výživy.

Postačí vám cukr krystal

Moučkový, třtinový, hnědý, cukr krystal, skořicový cukr… Při vaření a pečení podle receptů se můžete setkat s nejrůznějšími druhy této často využívané ingredience. Věděli jste ale, že je nemusíte kupovat všechny

Například právě moučkový cukr můžete získat naprosto jednoduše a pokud vám zrovna v kuchyni chybí, nemusíte pro něj utíkat do obchodu. Můžete si ho jednoduše vyrobit doma.

Jak na domácí výrobu moučkového cukru: 

  1. vezměte cukr krystal 
  2. dobře ho rozmixujte ve stolním mixéru nebo robotu 
  3. máte hotovo!

Jak na domácí výrobu zdravějšího hnědého cukru:

  • na 250 g krystalu přidejte jednu lžíci melasy

Udělejte si pořádek ve spíži

Pokud máte ve spíži chaos a nevíte, jaké potraviny skladujete, pravděpodobně půjdete do obchodu pro nové. Stejně tak se snadno může stát, že je objevíte po lhůtě jejich trvanlivosti. Obojí zapříčiní větší utrácení za jídlo, které byste ve výsledku vůbec kupovat nemuseli, když byste ve spíži měli pořádek a o potravinách přehled.

Náš tip:

Suché potraviny, jako je čočka, fazole, jáhly, ovesné vločky, ale i mouka a cukr, skladujte v dózách. Nerozsypou se vám a nenavlhnou. 

Navíc díky přehledu o potravinách ve spíži z nich budete moci vymýšlet chutné recepty, aniž byste zbytečně kupovaly nové suroviny. 

Pokud máte možnost vytvořit si vlastní zahrádku a pěstovat si například rajčata nebo okurky, využijte ji. Kromě vyškrtnutí další položky z vašeho pravidelného nákupního seznamu navíc získáte novou zálibu, kterou můžete trávit volný čas. Ušetřit můžete také na nápojích, konkrétně na balené vodě – nahraďte ji vodou z kohoutku. Do práce a do školy si ji můžete nosit ve znovupoužitelných lahvích a snížit tak svoji spotřebu plastu.