Jak pěstovat zeleninu a bylinky v bytě
23. 11. 2023 - aktualizováno
Otevřeno
dnes od 09:00 do 20:00
23. 11. 2023 - aktualizováno
Pěstování vlastní zeleniny a bylinek se nejen vyplatí, ale navíc vám udělá radost. Není divu, že se k němu uchyluje stále více lidí. Pokud nemáte zahradu, nemusíte zoufat. Pěstovat zeleninu a bylinky můžete i v bytě a není na tom nic složitého. V tomto článku vám poradíme vhodné rostliny, jak se o ně starat a kam je umístit.
Pěstování zeleniny nebo bylinek v bytě je stále populárnější a může být zábavným i užitečným koníčkem. A to dokonce i pro zahradníky začátečníky. Stačí si pouze vybrat vhodnou rostlinu a respektovat její potřeby.
Pro zdařilé vypěstování zeleniny a bylinek by vám doma neměly chybět:
Osvědčenou bylinkou pro pěstování v bytě je máta. Zůstává zelená celoročně a vy ji tak budete moci sklízet kdykoliv budete mít chuť. Zvolit můžete i pažitku, která je pro pěstování v malých květináčích přímo dělaná. Do domácí bylinkové zahrádky se hodí také:
Tyto bylinky jsou nenáročné a můžete je pěstovat v bytě na parapetu nebo dokonce v malých hydroponických systémech, které nevyžadují půdu.
Pokud si potrpíte na kvalitní a domácí zelenině, sáhněte po rajčatech. Zvolte raději cherry nebo keříčková, protože nezaberou tolik místa. Vhodné podmínky pro pěstování v bytě připravíte i pro papriky, salát, ředkvičky, mrkev nebo fazole. Rajčata a papriky sice vyžadují více světla než ostatní zelenina, ale při správném umístění na parapetu nemusíte mít obavy, že by se jim nedařilo.
V bytě můžete pěstovat také:
Při nákupu semen nebo sazenic myslete na kvalitu a zdraví rostlin. Semena by měla být čerstvá a nezkažená a sazenice by měly mít silné kořeny a listy. Většina zahradnických obchodů nabízí široký sortiment bylinek a zeleniny, takže při jejich návštěvě si můžete vybrat ty, které nejvíce vyhovují vašim preferencím.
A jelikož se blíží léto a salátová sezóna, můžete si přečíst článek s tipy, co vařit. Věříme, že vaši vypěstovanou zeleninu a bylinky rozhodně využijete.
Rostliny milují přirozené světlo a čím více jim ho dopřáváte, tím lépe se jim daří. Pokud má váš byt balkon, máte výhodu. V případě, že se rozhodnete na něj rostliny umístit, promyslete nejprve prostor. Kolik ho rostliny zaberou, až dorostou? Jak je v létě ochráníte před velkými teplotami, silným deštěm nebo větrem?
Pokud doma balkon nemáte, dostatek slunečního světla můžete rostlinám zajistit i na okenním parapetu. Ideální bude, když je umístíte na západní nebo východní okno. V létě si dejte pozor, abyste je nevystavovali přímému slunečnímu záření. I když mají rostliny teplo rády, přímé slunce by je mohlo vysušit a spálit.
Problém se světlem může nastat v podzimním a zimním období. To můžete dohnat umělým osvětlením, nebo dát rostliny na jižní okno. V tomto období si ohlídejte topení. Příliš teplé a suché místo může vaše rostliny zničit.
Když už máte rostliny správně umístěné, je potřeba jim dát pořádnou péči, aby mohly růst. Tu vyžaduje každá rostlina trochu jinou. Z toho důvodu není možné dát jednotný návod, který by se dal aplikovat na všechny druhy rostlin. Obecně ale pravidelná péče zahrnuje zalévání a hnojení, ochranu před škůdci a také přesazení a řez rostlin.
Asi vám nemusíme připomínat, že rostliny si žádají pravidelné zalévání. Jeho množství a frekvence závisí na konkrétním typu. Hnojení by mělo být pravidelné, a to obvykle každé 2-4 týdny. Pro mnoho bylinek a zeleniny jsou lepší organická hnojiva, jako humus nebo kompost. Pokud k takovému hnojivu nemáte přístup, používejte tekutá hnojiva, která můžete snadno aplikovat.
Obecně platí, že je lepší dát rostlině méně vody a zalévat ji častěji než zalévat hojně jednou za čas. Do zalévání se pouštějte ideálně brzy ráno nebo k večeru, kdy ještě tolik nepálí slunce. Tohle pravidlo dodržujte především v létě, kdy mají paprsky největší sílu.
Bohužel, rostliny v bytě jsou náchylné k různým škůdcům, jako jsou například mšice, puklice nebo plísně. Nejlepší prevencí je udržovat rostliny v dobrém stavu pravidelnou péčí. Pokud se škůdci objeví, je důležité se jich co nejrychleji zbavit.
Pokud nejsou škůdci příliš rozšíření, můžete zvolit přírodní cestu pomocí křídového prášku nebo kapek rostlinného oleje. V opačném případě se může stát, že budete muset použít chemické přípravky. Nejčastěji je najdete pod označením insekticidy nebo fungicidy.
Pokud už je rostlina velká a začne přerůstat květináč, přesaďte ji do většího. Nezapomeňte mít po ruce i kvalitní substrát, který vložte do většího květináče před zasazením rostliny.
Některé rostliny také mohou být bujnější než ostatní a potřebují pravidelné řezání, aby udržely tvar a nezabraly příliš mnoho místa. Kromě toho řezání podporuje růst výhonků a zlepšuje celkový vzhled a zdraví rostliny. Je důležité používat čisté a ostré nůžky a řezat vždy nad pupenem nebo listem.
Nemusíte být zkušeným zahradníkem ani vlastnit zahradu. S kapkou snahy a nadšení se bude vašim rostlinám dařit i v bytě. Ať už se plánujete vrhnout do pěstování rajčat na balkoně, nebo chcete jen udržet při životě čerstvé bylinky, stačí zvolit kvalitní základ, zajistiti dostatek světla, správné hnojivo a pořídit si vhodné pomůcky. Když nezapomenete rostlinkám věnovat pravidelnou péči, brzy se můžete sklízet vytouženou odměnu.
Vše potřebné k úspěšnému zahradničení navíc najdete v našem obchodním centru, tak se podívejte na naši otevírací dobu. Budeme se těšit na vaši návštěvu.