fbpx

Otevřeno

dnes od 09:00 do 20:00

Interaktivní mapa centra

TOP 5 superpotravin a jak je zařadit do jídelníčku

Superpotraviny jsou v dnešní době velmi populární a už jste o nich určitě alespoň zaslechli. Proč se jim tak říká a co je na nich vlastně tak super? Na tuhle a spoustu dalších otázek vám odpoví následující článek. Vybrali jsme pro vás 10 nejlepších a především dostupných superpotravin, které byste měli zařadit do jídelníčku. Navíc pro vás máme několik tipů, jak tyto potraviny zpracovat a vychutnat si je na maximum.

Superpotraviny zakoupíte ve zdravé výživě

Co jsou superpotraviny?

Jako superpotraviny se nejčastěji označují potraviny a doplňky stravy, které obsahují velké množství živin a zdraví prospěšných látek. Oproti klasickým potravinám by měly být více nabité například vitamíny, minerály, antioxidanty a podobně.

Ve skutečnosti však neexistuje žádná přesná definice a kategorie superpotravin není nijak striktně vymezena. Ve zkratce sem můžeme zařadit jakoukoliv výživově bohatou potravinu, která je výrazně prospěšná pro zdraví našeho organismu.

Proč je jíst?

Díky vysoké nutriční hodnotě, může pravidelná konzumace superpotravin pomoci s celkovým zdravím. V nezpracované přírodní formě mají blahodárný vliv na naši tělesnou i duševní pohodu a dodávají energii. Navíc napomáhají správné funkci imunitního systému a fungují jako prevence proti různým nemocem.

TOP 5 nejlepších superpotravin

Každý může označovat za superpotravinu něco trochu jiného a ve skutečnosti jich je nepřeberné množství. Nemusíte hned hledat ty s nejoriginálnějším názvem z exotických zemí. Na superpotraviny narazíte i u nás a většinu z nich zakoupíte v potravinách Albert. Často se jedná o naprosto obyčejné typy ovoce nebo zeleniny, které moc dobře znáte. Jen jste možná doposud netušili, jak moc “super” jsou. 

Česnek

1. Česnek

Asi vás nepřekvapí, že jednou z vůbec nejzdravějších a nejoblíbenějších superpotravin je právě česnek. Jeho doslova léčivé účinky jsou známy už po celá staletí a lidé ho právem považují za jeden z největších darů přírodní medicíny. Některé zdroje uvádí, že se v česneku nachází přes 400 prospěšných látek. Než abychom je všechny vyjmenovávali, pojďme si uvést raději jeho nejznámější účinky:

  • Snižuje cholesterol v krvi.
  • Adenosin z česneku zabraňuje tvorbě krevních sraženin.
  • Zabíjí velké množství různých bakterií. 
  • Posiluje imunitní systém. 
  • Působí jako přírodní antibiotikum a pomáhá v boji s nachlazením.

2. Červená řepa

Kořenovou zeleninu, která se vyznačuje svoji rubínovou barvou a nezaměnitelnou chutí, vám nemusíme dlouze představovat. Málokdo ale ví, že červená řepa patří k těm vůbec nejhodnotnějším potravinám. Je velmi bohatá na minerály (především vápník, fosfor, draslík), vitamíny B, C a kyselinu listovou. Konzumace červené řepy mívá pozitivní účinky na trávení, může pomoci od zácpy i jako prevence před srdečním onemocněním. 

Červenou řepu si můžete vychutnat syrovou, vařenou, nakládanou i pečenou. Hodí se do salátů, jako příloha k masu nebo jako přírodní barvivo. 

Přečtěte si také náš článek o tom, jak posílit imunitu a vyhnout se nemocem

3. Chia semínka

Chia semínka si své místo mezi superpotravinami zasluhují především pro vysoký obsah vlákniny. Jsou bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin a vápníku. Můžete je přidat do různých pokrmů, jako přísadu do kaší, jogurtů či smoothies. Dají se také jednoduše přimíchat do nápojů nebo do těsta na pečivo.

4. Zelený čaj

Mezi různými druhy čajů je právě zelený považován za ten nejzdravější. Má především antioxidační účinky a působí proti zánětům. Při jeho výběru si dejte pozor, protože není zelený čaj jako zelený čaj. Různé spotřebitelské testy ukazují, že v některých komerčně prodávaných čajích se mohou objevovat nežádoucí látky, proto se snažte vybrat opravdu kvalitní.

Velký výběr čajů nabízí Herba Zdravá výživa. Pokud nepřijdete na chuť přímo zelenému čaji, můžete sáhnout například po bylinkovém. Kromě čajů zde najdete i pestrou nabídku vitamínů, doplňků stravy, ořechů a jiných zdravých potravin.

5. Zelí a další fermentované potraviny

Zelí je dalším důkazem, že i v našich končinách se dají snadno vypěstovat nutričně velmi bohaté superpotraviny. Svůj nezaměnitelný význam má především v jeho fermentované podobě. Kysané zelí je základem české kuchyně a nemělo by chybět v žádné domácnosti. Jedná se o silný zdroj vitamínu C, posiluje imunitu a chrání před virovými onemocněními.

Obecně fermentované potraviny, ať už jde o kysané zelí, jogurty nebo kefíry, pomáhají udržovat zdravou střevní mikroflóru. Fermentování neboli kvašení zvládnete i doma, stačí si pořídit vhodné pomocníky do kuchyně v prodejně Orion nebo Tescoma.

Prodejna Tescoma v Central Kladno nabízí vše pro zavařování a fermentování.

Je toho víc…

Vyjmenováním pěti kusů superpotravin jejich celkový seznam určitě nekončí. Je jich mnohem víc, každá má to své a neexistuje žádný žebříček, který by říkal, která z nich je nejlepší. Nakonec tedy zůstává jen na vás, čemu přijdete na chuť a jaké z nich zařadíte do svého jídelníčku. Mezi další superpotraviny patří například:

  • ořechy, 
  • borůvky, 
  • avokádo, 
  • chlorella, 
  • zázvor.

Zajděte si na sushi

Do seznamu superpotravin se často dostává i losos a mořské řasy. To jsou mimo jiné také nejčastější ingredience, ze kterých se připravuje sushi. Ve vybraných typech narazíte i na již zmiňované avokádo. Velkou významnost tomuto pokrmu dodává navíc fakt, že suroviny konzumujete v syrovém stavu, což je u superpotravin velmi důležité.

Skvělé sushi připravují v Hokkaido sushi baru. Pokud nemáte čas, nebo si chcete sushi vychutnat v pohodlí domova, můžete využít takzvané take away pobočky, kterou najdete také v 1. patře obchodního centra Central Kladno.