fbpx

Otevřeno

dnes od 09:00 do 20:00

Interaktivní mapa centra

Jak posílit imunitu před příchodem podzimu

S podzimem přichází i chladné a větrné dny. Pochmurné počasí často skolí i odolnější jedince. Pokud i vy patříte mezi lidi, pro které je každoročně podzim a zima synonymem jistého nachlazení nebo jiných nemocí, pak se na zatěžkávací zkoušku vašeho těla náležitě připravte a posilněte svůj imunitní systém. Jak na to vám poradíme v tomto článku. 

Vyzbrojte se vitamíny

Naše imunita funguje jako ochranný štít, který odráží nápor bakterií, virů a jiných parazitů. Jeho reakci lze posílit skrze příjem vitamínů a konzumací vhodných potravin. Naprostý základ by mělo tvořit čerstvé ovoce a zelenina. Důležitý je dostatečný příjem vitaminu C, ve velkém zastoupení ho obsahují červené papriky, citrusové plody, kapusta, brokolice a květák. 

Mezi přírodní antivirotika patří česnek, kurkuma a olivy. Zkuste je v různých formách zařadit do svého jídelníčku. Uvařte si například oblíbenou česnečku, do které přidáte poctivý vývar, i ten vám výrazně pomůže s posílením imunity. Existují také různé speciální čaje, doplňky stravy a vitamíny na posílení imunity, s jejich výběrem vám ochotně poradí v BENU Lékarně.

BENU lékárna Central Kladno

Recept na zázvorový panák

Imunitu vám doslova nastartuje takzvaný ginger shot, neboli zázvorový panák. Jedná se o vitamínovou bombu a můžete si ji připravit doma jen s pomocí pár ingrediencí. Kromě zvýšení imunity podporuje i trávení a kontroluje zánětlivé reakce v těle.

Ingredience (2 porce): 

  • ½ pomeranče
  • ½ citronu
  • 1 čajová lžička kurkumy
  • 1 čajová lžička medu
  • zázvor (cca 3 cm) 

Do uzavíratelné sklenice nebo shakeru vymačkejte šťávu z poloviny pomeranče a citronu, přidejte kurkumu a med, a nakonec ke všemu najemno nastrouhejte zázvor. Sklenici uzavřete a vše důkladně protřepejte a promíchejte. Tekutinu nakonec přelijte přes sítko do dvou panákových sklenic. Jednu vypijte a tu druhou si můžete nechat na později, nebo se rozdělte s někým dalším.

Zbavte se stresu a negativních myšlenek

Zdraví těla je úzce spojeno i se zdravou myslí. Naše psychika má na funkci imunitního systému obrovský vliv. Zvýšený stres způsobuje vyšší riziko onemocnění, pokuste se ho proto minimalizovat. Vyhýbejte se náročným stresovým situacím a dbejte na psychohygienu

Ne vždy se dají tyto rady jednoduše aplikovat do reálného života, pokuste se případný stres alespoň částečně vyvažovat. Zajděte si posedět do kavárny PRO CAFFE či Starbucks, pusťte si pohodový film, nebo naplánujte příjemný večer s přáteli u bowlingu v Kantýně Poldi. To vše vám pomůže s navozením duševní rovnováhy. 

Náš TIP!

Příjemný relax si užijete v Saunovém světe Saunia. Samotné saunování také posiluje imunitní systém a připravuje tělo na příchod podzimního a zimního období. Pozitivní účinky saunování dopodrobna zmiňujeme i v tomto článku

Vyspěte se do růžova

Na funkci našeho imunitního systému má obrovský vliv také spánek. Odborníci obecně doporučují spát asi 7 až 8 hodin denně. Pokud se vám ale daří spát méně než 6 hodin, zakládáte si na velké problémy a měli byste to co nejdříve změnit. Navíc bychom měli dbát nejen na samotnou délku spánku, ale i na jeho kvalitu. Máme pro vás pár rad, jak si spánek celkově vylepšit. 

  • Choďte spát vždy ve stejný čas, tělo si časem navykne a bude se vám lépe usínat.
  • Zredukujte záření modrého světla z telefonu, počítačů a televize.
  • Poslední kávu si dejte ideálně 8 hodin před spaním. 
  • Večer v posteli relaxujte, čtěte knihu, pusťte si hudbu, nebo vyzkoušejte krátkou meditaci. 
  • Snižte teplotu v ložnici, ať nepřesáhne 20 stupňů. 

Prodejna Prospánek Central Kladno

Více o kvalitním spánku se dočtete také v našem článku Víte, jak na zdravé spaní? Nešiďte své tělo ani duši, kvalitní spánek ničím nenahradíte

Vyhněte se zlozvykům

Nečekejte na příchod nového roku, zatočte se škodlivými zlozvyky už teď a posilte svou imunitu. Pokuste se omezit kouření a pití alkoholu, ani jedna z těchto věcí nepřidává jak silné imunitě, tak i celkovému zdraví. Snižte frekvenci pití slazených nápojů a vyhýbejte se sladkým a nezdravým potravinám. Naopak místo toho udělejte něco pro sebe a zajděte si zacvičit do Fit Effect nebo Mamba Gym

Jak posílit imunitu u dětí?

Děti jsou často k mnohým nemocem mnohem náchylnější, téměř denně se totiž nachází v poměrně velkém kolektivu, kde se bacily předávají jak na běžícím páse. Pro zvýšení imunity u dětí neplatí žádná speciální pravidla, i u nich je důležitá pestrá a zdravá strava, spánek, psychická pohoda a cvičení. Pozor si dejte možná jen na prášky pro posílení imunitního systému a kupujte pouze ty speciálně určené pro děti. 

 

Pokud chcete jít cestou čistě přírodního posílení imunity, zastavte se také v prodejně Herba Zdravá výživa, kde najdete široký výběr čajů a bylinek.