fbpx

Zavřeno

otevírá v 09:00

Interaktivní mapa centra

Saunováním proti jarní únavě? My říkáme, rozhodně ano!

Jaro si s námi letos pěkně pohrává a dny plné sluníčka střídají ranní mrazíky a sněžení. Pokud právě v tomto období pociťujete odliv energie a nástup jarní únavy, máme pro vás dobrou zprávu. Zahnat chmury, posílit imunitu a dopřát svému tělu povzbuzení i relaxaci můžete v našem Saunovém světě Saunia. Jaké typy saun na vás čekají? Zveme vás na malou prohlídku!

Finská sauna

Když se řekne sauna, většina lidí si vybaví typickou suchou saunu finského typu. V ní se teplota pohybuje přibližně od 90 do 100 stupňů a vlhkost vzduchu od 10 do 20 %. Přesně tu vám rádi doporučíme, pokud potřebujete posílit imunitní systém, zbavit své tělo škodlivých látek nebo dát vale stresu a duševní nepohodě.

Ve finské sauně dochází k silnému prohřátí celého těla, které má jak preventivní, tak léčebné účinky. Naordinujte si pobyt v takovém prostředí minimálně jednou týdně a nezapomeňte každé saunování zakončit také potřebnou relaxací.

Více podrobností jsme pro vás sepsali v článku Saunování pro začátečníky a pokročilé.

Sauna s parním nárazem

Kdo by ten výjev neznal? Rozpálené kameny prudce schlazené vodou, a pak už jen horká pára všude kolem… Přesně na tomto principu pracuje sauna s parním nárazem, kterou často navštěvují milovníci saunování v jeho nejtradičnější podobě.

Nižší teplota 80 až 90 stupňů je v tomto typu sauny vyvážena vyšší vlhkostí až do 30 % a pravidelné nárazy páry přispívají k tomu, že je proudící teplo vnímáno velmi intenzivně. Kdo volá po prohřátí těla do poslední buňky, nechť neváhá a vstoupí!

Víte, že?

Slovo sauna pochází z Finska, které je dodnes považováno za kolébku moderního saunování. Oblíbený rituál ohřívání a následného zchlazování těla má ale daleko starší historii, dobře jej znala například již středověká Evropa.

Parní sauna

Toužíte po nižší teplotě, ale vlhčím vzduchu, jejichž kombinace je skvělou prevencí proti jarnímu nachlazení a pomáhá udržovat naše dýchací cesty v dobré kondici? Nabízí se parní sauna, kde vlhkost dosahuje rozmezí 90 až 100 % a teplota je udržována mezi 40 až 50 stupni.

V tomto druhu sauny se můžete setkat také s vonnými silicemi a éterickými oleji, kterým vděčíme za zdravější pleť a pevnější pokožku. Saunování tak rozhodně patří nejen mezi ozdravující, ale i zkrášlující procedury, které pomáhají v boji proti kosmetickým problémům, jako je například akné nebo celulitida.

Solná sauna

Kdo rád navštěvuje solné jeskyně a nedá dopustit na jejich zklidňující a uvolňující atmosféru, může zavítat do solné sauny. Díky nízké teplotě 40 až 55 stupňů je vhodná také třeba pro ty, kteří se saunováním teprve začínají. Malé děti v ní pak po vstupu nepoleká vysoký náraz tepla nebo páry.

Vyšší vlhkost než v klasické sauně má blahodárný vliv na naši pokožku a stěna ze solných cihel dotváří ideální relaxační prostor pro každého, kdo rád odpočívá v klidném prostředí nerušeném dalšími podněty.

Tropická sauna

Na závěr jsme si nechali pozvání do sauny, která na vás dýchne opravdovými tropy. Relativně stejná teplota a vlhkost, tedy 50–60 stupňů a procent, je zárukou toho, že bude efekt prohřátí dokonalý pro ty, kteří se v sauně s vyšší teplotou necítí komfortně.

S příznivými účinky si tropická sauna v ničem nezadá s ostatními typy. Zmínit můžeme určitě opět blahodárný vliv na dýchací cesty, revma, svalovou únavu a celkově termoregulaci organismu.

Čím si saunování zpříjemnit

Kdo touží po hebké pokožce bez celulitidy, může využít speciální hrubozrnný peeling nebo další saunovou kosmetiku, která příznivé účinky saunování znásobí. Nabízejí se medové krémy nebo vonné oleje, které se mohou použít přímo při pobytu v sauně a následně se z těla oplachují.

Doporučený pobyt v různých typech saun se odvíjí od toho, jak jejich prostředí, teplotu a vlhkost snášíme. Řiďte se vždy dle vlastních pocitů, s nikým nesoutěžte a pamatujte, že záleží jen na vás, kdy zahřívací fázi procesu ukončíte. Ve finské sauně to může být po 10 minutách, v solné sauně můžete klidně vydržet jednou tolik času.

Aby jarní únava neměla šanci

Jako každou aktivitu, která může mít vliv na naši psychickou a fyzickou kondici, je třeba saunování provozovat pravidelně. Někdo může zlepšení svého stavu pocítit již po několika návštěvách, u jiného je potřeba delší doba, než se projeví nějaké změny.

Dobrou zprávou ovšem je, že pokud si saunování zamilujete, najdete si vždy čas a důvod, proč s ním do budoucna počítat. Stejně jako zdravá výživa, dostatečný spánek a pohyb může návštěva sauny patřit k životnímu stylu, ve kterém vám jaro ani podzim již neseberou sílu. Na každé roční období budete totiž připraveni!

Na co se těšit příště?  

Naše virtuální pozvánka a průvodce typem saun je u konce, v dalším článku se podíváme na to, jak důležité je při saunování správné ochlazení a s jakými metodami se při něm můžete setkat. Těšíme se na nové i stávající návštěvníky Saunie!