fbpx

Zavřeno

otevírá v 09:00

Interaktivní mapa centra

CENTRAL KLADNO BLOG: Saunování pro začátečníky i pokročilé

Saunování je jednou z oblíbených relaxačních technik, která má příznivý vliv na naše zdraví, krásu a tělesnou i duševní pohodu. Ať už patříte mezi pravidelné návštěvníky sauny, nebo chcete účinky saunování vyzkoušet poprvé, máme pro vás několik tipů – a také pozvánku do Saunového světa Saunia, který jsme pro vás v Central Kladno otevřeli.

Jak se správně saunovat?

Odpověď na často pokládanou otázku „Jak se správně saunovat“ nespočívá ani tak ve vyjmenování přísných zákazů a příkazů, ale spíše v individuálním přístupu k vlastní fyzické a psychické kondici.

Každý, kdo má se sunováním již nějaké zkušenosti, vám pravděpodobně potvrdí, že si svůj pobyt v sauně musel nejprve několikrát zopakovat a doladit ke spokojenosti sám. Přesto existuje několik obecných poznatků, které vám cestu k pohodovému zážitku usnadní.

Pravidla saunování, která vám v začátcích pomohou

Základní pravidla saunování bývají často vyvěšena v přilehlých prostorách sauny a pokud při první návštěvě trochu tápete, může vám vše objasnit personál, který vám zodpoví i další případné dotazy týkající se provozu a nabízených služeb.

Saunování a hygiena patří k sobě

Před prvním vstupem do sauny byste se měli vždy osprchovat a pečlivě osušit, abyste se důkladně zapotili hned napoprvé. Nezapomeňte si také sundat šperky, které by vás mohly na kůži pálit nebo by je vysoké teploty mohly poškodit.

Při saunování můžete sedět i ležet, záleží jen na vás, jakou polohu preferujete. Vždy mějte za tímto účelem připraveno vhodné prostěradlo nebo ručník – jejich použití je často započítáno v ceně vstupu do saunového zařízení.

V sauně nezapomínejte na pitný režim

Co se týče jídla, měli byste do sauny vyrazit spíše nalehko, s plným a těžkým žaludkem se zde nejspíš nebudete cítit dobře a neprospějete tolik ani svému tělu. Na čem naopak nešetřete, je přísun tekutin – a to nejlépe v podobě čisté vody. Dopřát si můžete také speciální wellness nápoj, který obsahuje minerály a vitamíny.

Po zahřívací fázi se dostatečně ochlaďte

Jak bylo řečeno již dříve, saunování je velmi individuální záležitost, a příjemná doba pro zahřívací fázi se může u každého návštěvníka sauny lišit. Může trvat osm, ale třeba i osmnáct minut, průměrný interval je obvykle okolo patnácti minut.

Po zahřátí se nezapomeňte důkladně ochladit, a to doslova od hlavy až k patě. Někdo preferuje ochlazovací bazének, někomu je milejší sprcha nebo třeba vědro s vodou. Je to opět na vás a na možnostech, které se nabízejí.

Správné saunování zakončuje relax

Po ukončení saunovacích cyklů by měla vždy následovat ještě relaxační fáze, která napomáhá regeneraci a smysluplně zakončuje celý pobyt v saunovém zařízení. V tuto chvíli se můžete také lehce občerstvit, a to například ovocem. Relaxační místnosti bývají buď úplně tiché, anebo v nich hraje meditační hudba.

Jak podpořit účinky saunování?

Blahodárné účinky saunování můžete podpořit využitím speciálních metliček, masážních rukavic nebo třeba přírodní kosmetikou. Saunové metly zvyšují prokrvování pokožky a kosmetické přípravky se pak postarají o její výživu a regeneraci.

Bonusový tip: Vyzkoušejte saunové rituály

Toužíte po nevšedním a harmonickém zážitku? Vyzkoušejte saunový rituál, kterým vás provede zkušený saunér a ukáže vám, jak si saunování užít na maximum. Ale o tom zase někdy příště…

Nalákali jsme vás k první nebo opakované návštěvě Saunového světa Saunia? Těšíme se na vás!