fbpx

Otevřeno

dnes od 09:00 do 20:00

Interaktivní mapa centra

Škola klepe na dveře. Jak pořídit výbavu malým i velkým školákům?

Prázdniny se pomalu, ale jistě blíží ke svému konci. Jednou z povinností, která rodiče se školáky čeká, je nákup školních pomůcek. Kam se na něj vydat a na co nezapomenout? Sepsali jsme pro vás to nejdůležitější, co by nemělo chybět ve výbavě prvňáků a co ocení starší děti.

Nákup první aktovky je velká událost

Velká růžová, modrá s autíčky, s odrazkami, číslicemi, písmenky… na svou aktovku si mnozí z nás dokážou vzpomenout i po mnoha letech. Aby také ne. Nákup první aktovky je slavnostní událostí, protože zároveň symbolizuje jeden z důležitých milníků v životě dětí – ze školkového dítka tu máme školáka!

Starší studenti, kteří postupně vyměňují aktovky za batohy, již nákup tolik prožívat nebudou. Proto si nyní s těmi nejmladšími užijte každou chvilku a výběru věnujte dostatek času a pozornosti. Nejde samozřejmě jen o vzhled aktovky nebo batohu, ale také o praktičnost a ergonomii.

Vše jsme pro vás sepsali v samostatném článku
Jak vybrat školní aktovku a batoh? Poradíme vám!

Penál nebo pouzdro? Může se hodit oboje

Nepostradatelným pomocníkem do školních lavic je potom penál nebo pouzdro na pera, propisky, tužky, pastelky. Pro děti na prvním stupni je nejpřehlednější vícepatrový penál, ve kterém mají všechny psaní potřeby přehledně uspořádány.

Penál můžete zakoupit již vybavený, nebo do něj pořídit výbavu dle vlastního výběru. Druhá možnost má tu výhodu, že zvolíte opravdu jen to, co bude školák nyní potřebovat a můžete ovlivnit také podobu a kvalitu jednotlivých pomůcek.

Kvalitní pero pro prvňáčka

Vybrané pero vám může doporučit paní učitelka, nebo se můžete řídit také testy kvality, které najdete na internetu. Pro děti, které se učí psát, je důležité, aby mělo pero ergonomický tvar a jeho úchop byl pohodlný. Proto je s malým školákem neváhejte v prodejně vzít do ruky a vybrat to, které mu nejlépe sedne.

Středoškoláci nebo vysokoškoláci si již na barevné a hravé penály nepotrpí a raději sáhnou po některém z „cool“ pouzder. Ta mohou být pevná s úchyty na tužky nebo v provedení pro volné vložení školních pomůcek. Oblíbená jsou jak hranatá, tak kulatá pouzdra, která mohou být jednobarevná nebo s různými motivy. Praktické je průhledné pouzdro, kde je na první pohled hned vidět, co v něm má student uloženo.

Svěží barvičky pro radost

Pokud si vaše dítko zvolilo jen jednopatrový penál, může mu potom pouzdro sloužit na pastelky, fixy, zvýrazňovače, mikrotužky, kružítka nebo další pomůcky, které se do penálu již nevejdou. Děti milují barvy, a kdy jindy než na začátku školy jim je dopřát, aby nástup nových povinností tolik nebolel.

Do penálů a pouzder se vyplatí investovat, aby něco vydržely. Prohlédněte si proto pečlivě zipy, úchytky a všechny švy, jestli jsou kvalitně provedené. Z materiálů doporučujeme ty omyvatelné, obzvláště pro děti na prvním stupni. Pouzdra mohou být i textilní, která jdou udržovat jemným přepráním v ruce.

Sešity a zápisníčky všech druhů

Seznam sešitů není třeba nijak zvlášť řešit, neboť jejich soupis děti obdrží podle toho, co je čeká za předměty a jak bude vypadat výuka v daném školním roce. Na seznamu se obvykle objevuje také požadavek na zakoupení zápisníčku na úkoly, sešitku na slovíčka nebo notového sešitu.

Číslování sešitů není žádná věda, přesto má ale svá pravidla. Při nákupu není třeba se jimi zabývat, ale pro zvídavé jsme je sepsali.

 • První číslo značí velikost sešitu, tedy: A4, A5 či A6.
 • Druhé číslo udává počet listů v sešitu: 10, 20, 40 nebo 60.
 • Třetí číslo označuje, co naleznete uvnitř sešitu: čistý papír, čtverečky, linky… a navíc pak vzdálenost linek: 0 značí sešit bez linek, 1 linkovaný sešit s 20mm mezerami, 2 linkovaný s 16mm řádky, 3 linkovaný s 12mm mezerami, 4 linkovaný s 8mm řádky, 5 čtverečkovaný.

Malý příklad: 445 proto bude sešit A4 se 40 listy čtverečkovaný. Jednoduché, že?

Zabalte to u nás

Požadavek na zabalení sešitů nebo učebnic už vás nemusí děsit. V prodejně McPen je vám opět k dispozici balička s obsluhou, která vše elegantně vyřeší za vás.

Výtvarka patří do kufříku

Na výtvarné potřeby je nejvhodnější kufřík a později třeba plátěný sáček nebo větší taška. Seznam pomůcek opět obdržíte podle toho, zda dětem výtvarná výchova teprve začíná nebo jsou to již pokročilí školáci. Mezi výbavu obvykle patří:

 1. Vodové nebo temperové barvy
 2. Sada kulatých a plochých štětců
 3. Kelímek na vodu
 4. Omyvatelná podložka
 5. Zástěrka a hadřík
 6. Obyčejné tužky několika tvrdostí
 7. Guma
 8. Nůžky
 9. Lepidlo v tyčince
 10. Pastelky, uhly, křídy, tuš apod.

Na přesné požadavky si určitě počkejte, ať zbytečně neutrácíte za něco, co vaše dítko aktuálně nevyužije.

A co malá svačinka?

Nezapomeňte se podívat ani po svačinových krabičkách, omyvatelných ubrouscích a praktických lahvích, které školákům zajistí pravidelný pitný režim. Některé boxy na svačinu mají hned několik přihrádek nebo mohou být dvoupatrové, aby si každá svačinka zachovala svou chuť a vůni. Praktické netekoucí lahve naleznete v obchodech v mnoha designech a provedeních. Neměly by být příliš těžké a měly by mít dostatečný objem a pohodlný tvar do ruky.

Při nákupu školních pomůcek vám pomůže obsluha v našich obchodech, kde seženete vše potřebné. Navštivte prodejnu McPen, Pepco, KiK, Tedi, Albi nebo Luxor a uvidíte, že pořídíte do školy vše tak, aby se dětem vykračovalo s radostí.