fbpx

Zavřeno

otevírá v 09:00

Interaktivní mapa centra

Jak vybrat školní aktovku a batoh? Poradíme vám! 

Začátek školního roku se pomalu blíží a je na čase myslet na pořízení výbavy pro malé školáky. Konkrétně výběr aktovky do školy byste určitě neměli podcenit, přece jen ji bude dítě nosit na zádech každý všední den. Jaká kritéria by měla školní taška splňovat a je lepší pořídit batoh nebo aktovku? Na tyto a další otázky najdete odpověď v článku. 

Dítě s batohem do školyZaměřte se na tvar a ergonomické prvky

Celkem deset měsíců v roce a v průměru zhruba 3 hodiny denně, po tak dlouhou dobu mají děti na zádech školní batohy. Není divu, že v případě špatného výběru a zvolení nevhodného modelu hrozí, že je začnou časem bolet záda a zakládají si na možné zdravotní problémy. Abyste těmto rizikům předešli, najděte certifikovaný výrobek s vyhovujícím tvarem a ergonomií. Poznáte je podle označení splnění normy ČSN 79 6506 na štítku. 

Ať už hledáte aktovku pro prvňáčka, nebo školní batoh pro 2. stupeň, vždy by neměla chybět zpevněná záda. Ta zajistí, že se batoh dobře ponese a nebude docházet k nežádoucímu křivení páteře. Správné tvarování aktovky spolehlivě rozpoznáte při vyzkoušení, dítěti by měla umožnit přirozené držení těla.  

Školní batoh

Kam se svačinou?

Ujistěte se, že vybraný batoh nebo aktovka poskytuje samostatnou kapsu na uložení svačiny. Pokud hledáte inspiraci na lehké jarní a letní svačinky, inspirujte se v našem článku.

Batoh nebo aktovka?

Možná si pamatujete časy, kdy aktovky měly hranatý pevný tvar a batohy naopak připomínaly spíše látkové pytlíky bez výztuže. Dnes už obojí patří do minulosti a kolikrát byste školní batoh od aktovky na první pohled téměř nerozeznali. Určité odlišnosti stále najdete, ani jednu z možností ale nelze označit za lepší nebo horší. Nakonec nejvíce záleží na tom, co bude vyhovovat konkrétně vašemu dítěti a jeho potřebám. 

Školní aktovka se vyznačuje jednou kapsou a klopovým zavíráním. Batoh má oproti ní více oddělených komor a členění, k zapínání slouží zipy. Obecně se aktovka doporučuje hlavně pro prvňáčky a mladší školáky, pro které bude její vnitřní uspořádání mnohem přehlednější. Naopak starším dětem zpravidla více vyhovuje konstrukce batohu. 

Náš TIP

Bohatý výběr výbavy do školy nabízí aktuálně prodejna Pompo. Najdete tam školní batohy pro prvňáčky i pro starší školáky. Nezapomeňte se poohlédnou i v obchodě Taška Petr a dalších prodejnách. V Central Kladno máte vše na jednom místě a nákupy si užijete s celou rodinou. 

Zvolte správnou velikost

Rozměry aktovky by měly odpovídat postavě školáka. I z tohoto důvodu doporučujeme vyrazit na nákupy společně s dětmi. Vše si důkladně vyzkouší a vyberou si vysněnou aktovku, se kterou budou chodit do školy s radostí. V Central Kladno se během nákupu nudit nebudou, za odměnu se s nimi můžete zastavit v herní zóně Playtime nebo v hracím koutku Človíčkov

Dětský koutek Človíčkov v Central Kladni

Po nasazení by se aktovka měla v horní části dotýkat ramen a končit maximálně u kyčlí. Dejte si pozor, ať nesahá níže, v takovém případě už by hrozilo, že bude náklad převažovat dítě dozadu. Školní batoh by měl ideálně kopírovat délku a tvar zad. 

1,2 Kg

Odborníci uvádí, že batohy do školy by neměly vážit více jak 10 – 15 % hmotnosti dítěte. Obecně se doporučuje, aby váha prázdné školní tašky nepřekročila 1,2 kilogramů. Pokud hledáte aktovku pro prvňáčka, snažte se najít opravdu co nejlehčí, ať se s ní nemusí tahat.

Školní batoh Pompo

Kdy už je čas na výměnu?

Kvalitní školní aktovky a batohy nepatří mezi nejlevnější školní pomůcky. Při výběru na to berte ohled a raději investujte peníze do nadčasového modelu, který pár let vydrží. Samozřejmě se to týká i vzhledu, protože právě ten bude patřit mezi hlavní důvody, proč ji bude chtít váš rostoucí školák vyměnit za novou. 

Dalším důvodem k výměně bývá potřeba větší velikosti. Děti rostou jako z vody a zhruba po třech až čtyřech letech už pro ně nemusí být batoh velikostně dostačující. Pro novou školní aktovku zajděte i v případě, kdy nese viditelné poškození.