fbpx

Otevřeno

dnes od 09:00 do 20:00

Interaktivní mapa centra

Saunování a jeho pozitivní dopad na zdraví

Saunování má prokazatelně pozitivní dopady na zdraví a regeneraci lidského organismu. Sauny byly využívány po tisíc let ve Finsku, odkud se jejich obliba postupně rozšířila do téměř celého světa. Její princip spočívá v důkladném prohřátí celého těla a jeho následném prudkém ochlazení. To nejen posiluje imunitu, ale také má dobrý preventivní účinek, například proti alergiím. Přečtěte si, jaké další pozitivní dopady má saunování na zdraví.

V jakých případech se sauně vyhnout

Než se pustíme do vysvětlení pozitivních dopadů saunování na lidské zdraví, shrneme si případy, kdy se mu raději vyhnout.

  • pokud jste nemocní nebo nachlazení
  • při zánětech, jako je například zánět močových cest
  • pokud máte vysoký krevní tlak
  • při těhotenství
  • při menstruaci
  • pokud trpíte epilepsií
  • pokud trpíte cukrovkou
  • při kožních chorobách (akné je výjimkou)
  • při nemocech jater a ledvin
  • hned po jídle nebo fyzické aktivitě

Jaké pozitivní účinky má saunování na organismus

Saunování není pouze relaxace a odpočinek, má skvělé účinky také na zdraví. A to jak fyzické, tak i psychické.

Zlepší pokožku

Parní lázně zjemní a vyhladí pokožku po celém těle. Vlhké teplo rozšiřuje póry, cévy a zvyšuje absorpci kyslíku. Veškeré nečistoty a toxiny se odbourávají z těla ven a kůže získává svěží a jemný vzhled. Dochází také ke zpevňování pokožky. Saunování je i skvělým pomocníkem v boji proti akné, nenahrazuje však jeho léčbu. O správném postupu se samozřejmě vždy poraďte se svým dermatologem.

Tip na čtení: Jak se po sauně správně ochladit? 

Skvělý vliv na psychiku

Při pobytu v sauně se vyplavuje endorfin, což je hormon štěstí, takže budete mít dobrou náladu. Po sauně se také dobře spí, vede k uklidnění a může mít dobrý vliv na migrény. Díky saunování také může ustupovat nechuť k jídlu, tísnivé pocity a neklid.

Jako rehabilitace po úrazech

Saunování je skvělé po úrazech při doléčování například obrn končetinových nervů, zánětů šlach, svalů z přetížení a jako rehabilitace plotýnkových syndromů. Při saunování se totiž končetiny lépe prokrvují.

V sauně se doporučuje pobýt 5-15 minut. Pokud vám začne být nevolno, saunu opusťte. 

Pomoc na dýchací cesty

Pokud máte problémy s dýcháním, sauna je ideálním pomocníkem právě pro uvolnění dýchacích cest. V sauně totiž dochází k rychlejšímu odstraňování hlenu a zvyšuje se tvorba obranných látek.

Jako prevence proti nachlazení

Saunování je dobrou prevencí před nachlazením, jak jsme psali u dýchacích cest, napomáhá ke zvýšení obranných látek v těle. Hladina těchto obranných látek se pak v těle drží až 7 dní po saunování. Po saunování také v těle klesne počet krvinek, které jsou původem zánětů a alergií.

Saunovací cyklus:

  1. Pobyt v saunovací místnosti (5-15 minut)
  2. Fáze ochlazování (30 sekund-5 minut)
  3. Fáze odpočinku (10-15 minut)

Může pomoci na alergie

Mít alergii není lehké, často se projevuje kýcháním, smrkáním, jako vyrážka na kůži apod. Zdravotníci lidem s alergiemi doporučují právě saunování.

Posilování srdce

Sauna prospívá i lidskému srdci. Pomáhá totiž snižovat krevní tlak, což pozitivně ovlivňuje celý cévní aparát a zlepšuje proudění krve. V kombinaci s pravidelným cvičením se tyto účinky ještě násobí. Společně tak snižují pravděpodobnost srdečního selhání, infarktu a dalších srdečních onemocnění.

TIP na čtení: Jak se správně saunovat?

Saunovací tipy pro začátečníky

  • V sauně si sedněte na spodní lavičku a poprvé zůstaňte pouze 5-10 minut
  • Při další návštěvě sauny čas prodlužujte podle toho, jak vaše tělo reaguje na teplo a jak dobře ho snášíte
  • S opatrností dbejte také na ochlazovací část po sauně. Začněte studenou sprchou nebo ochlazovacím bazénkem, ve kterém zůstaňte pouze zhruba 10 sekund
  • Pro začátek vám budou stačit pouze 2 saunovací cykly
  • Fázi odpočinku klidně prodlužte na 15 minut
  • Pijte dostatek vody

Pokud do saunového světa teprve pronikáte, běžte na to pozvolna. Někteří lidé chodí do sauny třeba dvakrát až třikrát týdně, vám ze začátku postačí jednou týdně, nebo klidně jednou za čtrnáct dnů. Pokud vám to bude vyhovovat, můžete postupně saunovací dny přidat. Myslete ale na to, že není vhodné se chodit saunovat v dny, kdy vás čeká fitness nebo sportovní trénink nebo jste moc unavení, nemocní či oslabení. Těšíme se na vás u nás v Central Kladno v Saunovém světě Saunia.