Otevřeno

dnes od 09:00 do 20:00

Interaktivní mapa centra

Jak se správně ochladit po sauně: rady a tipy

Saunování přináší spoustu benefitů a má blahodárný vliv na tělo i mysl. Správně byste si měli návštěvu sauny rozdělit na několik fází, jednou z těch nejdůležitějších je proces ochlazení, ne každý však ví, jak k němu správně přistupovat. V tomto článku se podíváme na několik způsobů, jak ochladit tělo, abyste dosáhli nejen skvělých výsledků, ale také pohody a příjemného pocitu.

Ochlazovací bazének v SAunovém světě Saunia v Central Kladno

Saunování se rozděluje na několik fází a každá z nich má svou nezastupitelnou funkci. Všechny jsme vám podrobně popsali už v minulém článku. Dnes se zaměříme na ochlazení, které následuje hned po prohřátí těla v sauně. 

Na tohle pozor

Do sauny vyrazte pouze v případě, kdy se cítíte dobře a dovolí vám to váš zdravotní stav. Během nachlazení nebo při začínající nemoci by vám mohlo saunování ještě více ublížit. Lidé, kteří mají problémy se srdcem nebo trpí onemocněním cévního systému, by se měli nejprve poradit s lékařem.

Z vyhřáté sauny rovnou do chladu

Ochlazení po sauně patří k těm nejméně oblíbeným částem saunování. Komu by se po příjemném prohřátí tělo chtělo naopak do ledové vody? Tuto část byste ale rozhodně nikdy neměli vynechat, protože vám pomůže s posílením imunitního systému a podpoří účinky celého procesu saunování. Po ochlazení těla se budete navíc cítit doslova jako znovuzrození. Dostaví se pocit svěžesti a ledová voda vám vyplaví z hlavy všechny starosti.

Bez ochlazení těla by celý proces saunování ztrácel smysl. Právě prudké střídání tepla a chladu přináší nejen zdravotní benefity. Během pobytu ve vyhřáté sauně se roztahují cévy, což podpoří krevní oběh. Ve chvíli, kdy tělo prudce ochladíte, cévy se opět stáhnou a dojde ke zvýšení obsahu kyslíku v krvi, čímž se posiluje celkový kardiovaskulární systém.

Prostory saun v Saunovém světě SAUNIA

Přečtěte si také náš článek: Saunování pro začátečníky i pokročilé

Způsoby ochlazení

V saunovém světě Saunia můžete využít hned několik způsobů ochlazení. Každý si zde vybere podle svého. Pokud se saunováním začínáte, vyzkoušejte si klidně několik ochlazovacích metod a postupně si najděte tu svoji, která vám vyhovuje nejvíce.

1. Studená sprcha

Sprchování studenou vodou patří mezi základní a nejvyužívanější metody ochlazení po sauně. Největší výhoda spočívá v tom, že si na sprše můžete nastavit libovolnou teplotu, začít od vlažnější vody a až postupně přecházet na studenější. Ochlazování pod sprchou doporučujeme zejména začátečníkům, kteří by nemuseli dobře snášet prudké zchlazení.

2. Ochlazovací vědro

Ochlazovací vědro funguje jednoduše, zkrátka se na vás vylije naráz množství ledové vody nebo tříště. Jedná se o jednu z nejráznějších metod ochlazení, která způsobí šokovou reakci cévního systému. Je vhodná spíše pro pokročilejší milovníky rychlého a účinného ochlazení, začátečníkům ji příliš nedoporučujeme.

3. Ochlazovací bazének

Bazének se studenou vodou je dalším typickým a hojně využívaným typem ochlazení. V Saunii najdete prostorný nerezový bazén se schůdky a lavicí pro delší pohodlné posezení. Díky pozvolnému vstupu do vody si můžete regulovat intenzitu chlazení podle vlastního pocitu.

Největší výhoda ochlazení v bazénu spočívá v jeho důkladnosti. Ledová voda obklopí celé tělo a sníží teplotu každé jeho části. Nikdy byste do něj neměli skákat, doporučuje se do něj vstupovat pomalu a postupně nechat tělo zvykat na ledovou vodu.

4. Ledová studna

Studnu s ledovou tříští můžete využít k postupnému ochlazení. Stačí si do hrsti nabrat ledové krystaly a následně je rozetřít po těle. Tímto způsobem postupně ochladíte jednotlivé části těla podle potřeby, a navíc si užijete příjemný masážní účinek ledové tříště. Doporučujeme začít u končetin, led si nikdy nedávejte přímo na hlavu, maximálně ho využijte k ochlazení týlu.

Správný postup při ochlazení po sauně

Základní pravidlo pro ochlazení zní, že byste měli vždy postupovat pozvolna a postupně. Ochlazení šokem může být sice v některých případech prospěšné, vždy ale pouze do takové míry, co vám zdravotní stav dovolí. Přílišné rychlé ochlazení těla by vám mohlo přivodit velké problémy, proto k němu vždy přistupujte s respektem a rozumem.

S ochlazením nikdy nezačínejte u hlavy, ta by měla jít naopak až jako poslední. Postupujte od nohou, přes ruce a tělo a tvář si nechte úplně na konec. Celkovou fázi ochlazení určitě nepodceňujte a věnujte jí dostatek úsilí.

5 minut

To je doporučovaná maximální doba, kterou byste měli strávit procesem ochlazování. Pokud navíc zvolíte ledový bazének, pak v něm úplně stačí pobýt dvě minuty a vylézt. Délku ochlazení přizpůsobujte vlastním potřebám. Řiďte se primárně pocity a signály vašeho tělo.

Cedule pro ochlazovací bazének v saunovém světě

Užijte si následný relax

Po fázi ochlazení následuje odpočinek. Vaše tělo se muselo vypořádat s velkým náporem v podobě prudkého střídání teplot, proto si nyní zaslouží dostatečný relax. Udělejte si pohodlí v jedné z odpočíváren a dopřejte si chvíli klidu.

I během odpočinkové fáze se dále srovnává teplota ve vašem těle, proto ji určitě nevynechávejte. Spousta lidí dělá chybu, že jde po rychlém opláchnutí hned zpět do sauny, což určitě není správný postup. Odpočinku a regeneraci byste měli věnovat minimálně 15 minut, až poté se můžete pustit do dalšího kola saunování.

Saunový svět SAUNIA

 

V saunovém světě Saunia v Central Kladno najdete hned 5 druhů saun, ze kterých si vybere opravdu každý. Noví návštěvníci mají první vstup ZDARMA.