fbpx

Otevřeno

dnes od 09:00 do 20:00

Interaktivní mapa centra

Kdy je Halloween a jak ho oslavit? Inspirace pro celou rodinu

Mami, tati, kdy se slaví Halloween? Přišly za vámi děti se zvídavou otázkou, protože se právě všude začaly objevovat dýně s veselými nebo strašidelnými tvářemi? A jaký je vlastně původ Halloweenu? Přemýšlíte, kolik toho o tomto svátku sami víte? Rádi vám vše prozradíme a přidáme několik tipů, jak Halloween oslavit.

Halloween: Dýně, koleda a strašidla přicházejí… 

… a to vždy 31. října. Právě tento den v kalendáři odkazuje ke staré keltské tradici, která je založena na víře, že nastává přerod mezi létem a zimou a propojuje se svět živých a mrtvých. Původ Halloweenu je tedy daleko starší, než by si možná kdo mohl myslet. Keltové posvátný den označovali jako Samhain a jeho oslavy spojovali s mnoha rituály.

  • Víte, že…? Slovo Halloween vzniklo z výrazu „All Hallows‘ Eve“, který lze přeložit jako Předvečer Všech svatých.

Prvopočátky dnešních halloweenských zvyků a historie nás poté zavádí do Irska a následně teprve do USA, odkud se Halloween šířil do dalších zemí. Ve dvacátém století se pak již objevila halloweenská koleda – dnes nejčastěji doplněná pokřikem Trick or Treat – a strašidelné kostýmy. Začnete doma s dětmi třeba právě jimi?

Vyrobte si masky na Halloween – make-up dnes nosí holky i kluci

Masky na Halloween a celé kostýmy mohou být opravdu různorodé a nezapomeňte ani na speciální make-up, pokud se rozhodnete obličej tolik neskrývat, ale spíše ho vylepšit pomocí barviček.

S dětmi se můžete pustit do výroby papírových masek a šití strašidelného outfitu, ale pokud si na kostým sami netroufnete, určitě se nestyďte si pro něj zajít do některého z našich obchodů. Výběr je pestrý!

Mezi známé halloweenské postavy patří kostlivci, čarodějky, černokněžníci, různé příšery nebo třeba duchové. Oblíbené jsou motivy černých koček, netopýrů, pavouků, pavučin a parádu uděláte třeba i s myší nebo sovou na rameni. Samozřejmě teď myslíme na ty plyšové. Pusťte se do toho kreativně a uvidíte, že se s dětmi skvěle zabavíte.

Halloweenské pečení a oblíbené recepty

Recepty na Halloween najdete stejně jako spoustu inspirace na internetu nebo si můžete oblíbené pochutiny upravit tak, aby chytly ten správný „strašidelný“ vzhled.

Halloweenské pečení se neobejde bez speciálně nazdobených dortíků, sušenek nebo muffinů a prim hrají také takzvané halloweenské prsty. Recept na těsto k jejich přípravě  je poměrně snadný a vřele ho doporučujeme k vyzkoušení.

INGREDIENCE:

  • vanilkové aroma
  • čtyři lžíce mléka
  • lžíce kakaa

Na ozdobu:

  • oloupané mandle
  • marmeláda

POSTUP: Všechny ingredience smíchejte a ze vzniklého těsta uhněťte cca 12 válečků ve tvaru prstů. Na konci každého z nich vymáčkněte důlek na mandli a pečte cca 15 minut na 175 stupňů. Po vychladnutí přilepte mandli pomocí jahodové marmelády a máte halloweenské prsty jako opravdové!

A co přichystat pro dospělé? Určitě se nabízí zužitkovat vydlabané dýně a připravit si třeba poctivou podzimní polévku. Dýni můžete ale zpracovat i do moučníků nebo si z ní vyrobit domácí džem a další pochutiny. Vyzkoušejte halloweenské recepty slané i sladké a zapojte opět klidně celou rodinu.

Výzdoba na Halloween – dekorace, které neomrzí

Mezi nejznámější halloweenské dekorace patří již zmíněná vydlabaná dýně, které se říká Jack-o‘-lantern. Vyřezávané dýně se svíčkou symbolizují duše zemřelých bytostí, které jsme milovali, a slouží jako lucerničky. Dnes takové dýně nejčastěji najdete na zápražích, verandách nebo balkonech.

Milujete oranžovou, černou, ale také hnědou, zelenou a další zemité odstíny? Zkuste je spojit a prodlužte si podzimní náladu i Halloween. Dekorace nemusejí být jen v podobě dýní, ale mohou v sobě nést všechny krásy podzimu. Nazdobte si květináče, truhlíky, vyrobte si girlandy z listí, postavičky z šišek, věnce na dveře a cokoli dalšího, co vám zkrášlí domov nebo zahradu.   

A co podniknout večer? Pusťte si halloweenské filmy

Spí už děti spokojeně v postýlkách? Unavili jste se i vy tvůrčí činností nebo dokonce nějakou halloweenskou hrou? Pak už je čas se zachumlat do deky, vybrat si něco dobrého k jídlu a pití a pustit si ty pravé halloweenské filmy, horory a thrillery. Tedy pokud se rádi bojíte… V opačném případě necháme výběr raději na vás. Přejeme vám krásnou strašidelnou noc!