fbpx

Zavřeno

otevírá v 09:00

Interaktivní mapa centra

Co by vám nemělo chybět v domácí lékárničce

Kdo je připraven, není překvapen. Ať už se se o nás pokouší zlí bacil, nebo dojde k nešťastnému úrazu, vždy bychom měli mít vše potřebné pro poskytnutí první pomoci. Že by lékárnička neměla chybět v každé domácnosti, ví asi každý, máte ji ale správně vybavenou? V tomto článku jsme pro vás sepsali seznam nejdůležitějších produktů. Navíc pro vás máme pár tipů, jak se o lékárničku správně starat, aby byla vždy připravena k použití.

Obsah domácí lékarničky

Domácí lékárnička by pro vás měla být užitečným pomocníkem v nelehkých časech nemoci nebo nečekaných úrazů. Její konkrétní správné složení se nedá zcela zobecnit, protože se bude u každého lišit podle jeho vlastních potřeb a preferencí. Základ však bývá podobný, proto jsme pro vás sepsali seznam věcí, které by neměly chybět opravdu nikomu.

Základ domácí lékarníčky:

  • teploměr
  • náplasti s polštářky i bez nich
  • dezinfekce
  • sterilní obvazy
  • léky tlumící bolest a teplotu
  • přípravek proti průjmu (černé uhlí, léky) 
  • gumové škrtidlo
  • oční kapky

Pokud po revizi lékárničky zjistíte, že vám některý z výše vypsaných produktů schází, vydejte se do BENU Lékárny, kde seženete vše potřebné. S dodatečnou výbavou vám zde rádi poradí. 

BENU Lékárna v obchodním centru Central Kladno

Přizpůsobte obsah lékárničky individuálním potřebám

K základní sestavě přidejte zásobu pravidelně užívaných léků. Snažte se jich mít dostatek, ať vás nezaskočí žádná nenadálá situace. Platí to například pro alergiky, ti by měli v lékárničce najít vždy léky proti alergiím, a to nejen v určitém období. První pylové alergeny se začínají objevovat už na konci zimních měsíců, určitě tedy s revizí lékárničky začněte co nejdříve a nečekejte, až problémy opravdu přijdou.

Jak na správné skladování

Box na domácí lékárničku si můžete koupit nebo vyrobit, fantazii se meze nekladou. Doporučujeme volit pevnou plastovou krabici, kterou pořídíte za pár korun například v prodejně Pepco nebo Tedi. Dobře poslouží i kovový box nebo pevná papírová krabice. Látkovým a jiným měkkým obalům se raději vyhýbejte, vnitřní obsah by se v nich mohl zdeformovat nebo poškodit. 

Nepodceňujte venkovní podobu lékarničky a její jasné označení. Myslete na případ, kdy u vás může lékárničku hledat i člověk, který se ve vaší domácnosti nevyzná. Určitě ho nenapadne, že obvazy najde schované v krabici s nápisem šití

Lékárničku skladujte na suchém a teplém místě. Lidé ji často schovávají v koupelně, což není úplně ideální. Vlhko a příliš velké teplo lékům nesvědčí a mohou se v takovém prostředí znehodnotit.

Vitamíny v prodejně Herba v obchodním centru Central Kladno

Pouze zabalené!

Léky nikdy nevybalujte a skladujte je v originálním balení. I s odstupem času pak poznáte, o jaké léky se jedná, navíc se na krabici nachází informace o datu minimální trvanlivosti. Nevyhazujte ani příbalové letáky, ať se k nim můžete při podávání léku později vrátit. 

Pozor na maximální trvanlivost

Doporučujeme pravidelně kontrolovat, zda léky a ostatní produkty, které máte uložené už nějakou dobu doma v lékárničce, nepřesáhly maximální trvanlivost. V takovém případě by totiž nemusely správně účinkovat. Kromě expirace si hlídejte i maximální dobu použití od otevření balení, která se týká například kapek a sirupů.

Prošlé léky rozhodně nikdy nekonzumujte a zaneste je zpět do lékárny. Tam je bezplatně převezmou a pošlou na likvidaci. Nikdy je nevhazujte do koše s běžným odpadem, na skládce by mohlo dojít k poškození životního prostředí.

Nezapomeňte na bylinky a vitamíny

Kromě vybavení lékarničky se hodí mít doma po ruce oblíbené zdraví podporující produkty. Pokud vás zajímá, jaké vitamíny vám pomůžou s posílením imunity, přečtěte si náš článek, kde se vše podrobně rozebíráme. Určitě nezapomínejme ani na přírodní cestu. Bylinky, bylinné čaje a sirupy nám často pomůžou zahnat první příznaky blížící se nemoci. Široký výběr přírodních produktů, potravinových doplňků a přírodní kosmetiky najdete v prodejně Herba Zdravá výživa.

Snažte se to nepřehánět

Domácí lékarnička nám nikdy nenahradí kompletní péči a určitě by nemělo být vaším cílem mít lepší výbavu než kdejaká ordinace. Určitě je dobré myslet na všechny případy, na druhou stranu si ale pohlídejte, ať toho nemáte příliš. V přeplněné lékárničce se vám bude těžko orientovat a hrozí, že zakoupené léky nespotřebujete do jejich expirace a budete je muset stejně zanést zpět do lékárny. 

Doporučujeme vytáhnout a přebrat lékárničku  alespoň jednou až dvakrát ročně, ať si uděláte přehled, zda není potřeba něco dokoupit. S pravidelnou revizí si časem uděláte obrázek o tom, co skladujete dlouhou dobu zbytečně. Nevyřazujte ale žádnou věc ze základního seznamu, například takové škrtidlo je rozhodně lepší mít a nevyužít, než ho jednou za život postrádat.