Co by vám nemělo chybět v domácí lékárničce
2. 2. 2025 - aktualizováno
Zavřeno
zítra v 09:00
2. 2. 2025 - aktualizováno
Kdo je připraven, není překvapen. Ať už se se o nás pokouší zlí bacil, nebo dojde k nešťastnému úrazu, vždy bychom měli mít vše potřebné pro poskytnutí první pomoci. Že by lékárnička neměla chybět v každé domácnosti, ví asi každý, máte ji ale správně vybavenou? V tomto článku jsme pro vás sepsali seznam nejdůležitějších produktů. Navíc pro vás máme pár tipů, jak se o lékárničku správně starat, aby byla vždy připravena k použití.
Domácí lékárnička by pro vás měla být užitečným pomocníkem v nelehkých časech nemoci nebo nečekaných úrazů. Její konkrétní správné složení se nedá zcela zobecnit, protože se bude u každého lišit podle jeho vlastních potřeb a preferencí. Základ však bývá podobný, proto jsme pro vás sepsali seznam věcí, které by neměly chybět opravdu nikomu.
Pokud po revizi lékárničky zjistíte, že vám některý z výše vypsaných produktů schází, vydejte se do BENU Lékárny, kde seženete vše potřebné. S dodatečnou výbavou vám zde rádi poradí.
K základní sestavě přidejte zásobu pravidelně užívaných léků. Snažte se jich mít dostatek, ať vás nezaskočí žádná nenadálá situace. Platí to například pro alergiky, ti by měli v lékárničce najít vždy léky proti alergiím, a to nejen v určitém období. První pylové alergeny se začínají objevovat už na konci zimních měsíců, určitě tedy s revizí lékárničky začněte co nejdříve a nečekejte, až problémy opravdu přijdou.
Box na domácí lékárničku si můžete koupit nebo vyrobit, fantazii se meze nekladou. Doporučujeme volit pevnou plastovou krabici, kterou pořídíte za pár korun například v prodejně Pepco nebo Tedi. Dobře poslouží i kovový box nebo pevná papírová krabice. Látkovým a jiným měkkým obalům se raději vyhýbejte, vnitřní obsah by se v nich mohl zdeformovat nebo poškodit.
Nepodceňujte venkovní podobu lékarničky a její jasné označení. Myslete na případ, kdy u vás může lékárničku hledat i člověk, který se ve vaší domácnosti nevyzná. Určitě ho nenapadne, že obvazy najde schované v krabici s nápisem šití.
Lékárničku skladujte na suchém a teplém místě. Lidé ji často schovávají v koupelně, což není úplně ideální. Vlhko a příliš velké teplo lékům nesvědčí a mohou se v takovém prostředí znehodnotit.
Léky nikdy nevybalujte a skladujte je v originálním balení. I s odstupem času pak poznáte, o jaké léky se jedná, navíc se na krabici nachází informace o datu minimální trvanlivosti. Nevyhazujte ani příbalové letáky, ať se k nim můžete při podávání léku později vrátit.
Doporučujeme pravidelně kontrolovat, zda léky a ostatní produkty, které máte uložené už nějakou dobu doma v lékárničce, nepřesáhly maximální trvanlivost. V takovém případě by totiž nemusely správně účinkovat. Kromě expirace si hlídejte i maximální dobu použití od otevření balení, která se týká například kapek a sirupů.
Prošlé léky rozhodně nikdy nekonzumujte a zaneste je zpět do lékárny. Tam je bezplatně převezmou a pošlou na likvidaci. Nikdy je nevhazujte do koše s běžným odpadem, na skládce by mohlo dojít k poškození životního prostředí.
Kromě vybavení lékarničky se hodí mít doma po ruce oblíbené zdraví podporující produkty. Pokud vás zajímá, jaké vitamíny vám pomůžou s posílením imunity, přečtěte si náš článek, kde se vše podrobně rozebíráme. Určitě nezapomínejme ani na přírodní cestu. Bylinky, bylinné čaje a sirupy nám často pomůžou zahnat první příznaky blížící se nemoci. Široký výběr přírodních produktů, potravinových doplňků a přírodní kosmetiky najdete v prodejně Herba Zdravá výživa.
Domácí lékarnička nám nikdy nenahradí kompletní péči a určitě by nemělo být vaším cílem mít lepší výbavu než kdejaká ordinace. Určitě je dobré myslet na všechny případy, na druhou stranu si ale pohlídejte, ať toho nemáte příliš. V přeplněné lékárničce se vám bude těžko orientovat a hrozí, že zakoupené léky nespotřebujete do jejich expirace a budete je muset stejně zanést zpět do lékárny.
Doporučujeme vytáhnout a přebrat lékárničku alespoň jednou až dvakrát ročně, ať si uděláte přehled, zda není potřeba něco dokoupit. S pravidelnou revizí si časem uděláte obrázek o tom, co skladujete dlouhou dobu zbytečně. Nevyřazujte ale žádnou věc ze základního seznamu, například takové škrtidlo je rozhodně lepší mít a nevyužít, než ho jednou za život postrádat.