fbpx

Zavřeno

zítra v 09:00

Interaktivní mapa centra

Životní styl zero waste aneb Jak žít život s minimálním množstvím odpadu

Zero waste, česky nula odpadu, je, jak už z názvu vypovídá, životní styl založený na produkování minimálního (nejlépe žádného) odpadu. Primárně je tedy o tom, abyste přemýšleli, co skutečně potřebujete koupit a nepodlehli různým slevám a nakupováním jídla do zásoby, které ve výsledku stejně vyhodíte. V tomto článku vám prozradíme, co přesně životní styl zero waste je a jak na něj.

Potraviny bez obalu uložené ve sklenicích

Co je to zero waste

Zero waste je životní styl, kdy se lidé snaží co nejvíce minimalizovat tvorbu odpadu, který se nebude dál nijak zpracovávat. Dalším zpracováním myslíme recyklaci nebo kompostaci. Lidé, kteří tímto životním stylem žijí, maximálně redukují používání jednorázových potřeb – od obalů na potraviny, přes hygienické potřeby až po oblečení.

Celkově jde o myšlenku, že když budeme jako společnost produkovat méně odpadu, bude naše životní prostředí čisté a lidé a zvířata zdraví. Cílem je zkrátka vyhodit toho co nejméně a když už vytvářet odpad, tak ten, který je kompostovatelný.

5 hlavních zásad zero waste

Životní styl zero waste5 základních principů, kterými byste se měli držet, když ho chcete praktikovat.

1. Odmítněte, co nepotřebujete

Pokud se budete řídit tímto pravidlem, zamezíte tomu, aby se zbytečné věci vůbec do vaší domácnosti dostaly. Tím nejen pomůžete planetě, ale také ušetříte své peníze a čas.

2. Omezte, co používáte

Zeptejte se sami sebe, bez kterých věcí se skutečně neobjedete a bez kterých naopak ano. Skutečně danou věc potřebujete? Nebo to zvládnete i bez ní?

3. Znovu použijte, co můžete

Když vyměníte jednorázové produkty za opakovatelně použitelné, udělali jste první krok k novému životnímu stylu. Zkuste postupně nahradit vše, co nahradit jde.

4. Recyklujte, co nemůžete odmítnout nebo znovu použít

V případech, kdy nemůžete používání některých věcí odmítnout nebo je nemůžete použít opakovaně, je alespoň recyklujte.

Znak recyklace

5. Kompostujte, co zbylo

Papírové, dřevěné nebo bambusové produkty a jídlo můžete po konci jejich životnosti kompostovat.

Jak se zero waste začít

Ujasněte si, proč do toho chcete jít

Než se pustíte do nového životního stylu bez odpadu, zkuste se zamyslet nad tím, proč to chcete udělat. Míváte alergickou reakci na nějaké obaly nebo látky? Vadí vám špinavý oceán? Rozzlobíte se nad odpadky, které jsou pohozené na ulici? Nebo vám vadí globální oteplování? Zkrátka se zamyslete nad důvodem.

Sledujte, co nejvíce vyhazujete

Zkuste nějakou dobu sledovat, co vyhazujete a následně začněte omezovat věc, kterou vyhazujete nejčastěji. Postup po nějaké době opakujte až se dopracujete k co nejmenšímu produkování odpadu.

Začněte sledovat původ potravin

Začněte sledovat, odkud vaše potraviny pochází a nejlépe nakupujte u nějakých lokálních prodejců. Kromě toho byste měli začít jíst i skutečně kvalitní zdravé potraviny. Tedy čerstvé a bez obalu. Tímto přístupem nejen ušetříte planetu zbytečného odpadu, ale podpoříte také lokální ekonomiku.

Nakupování potravin do dóz

Recyklujte

Recyklace je proces nakládání s odpadem, který vede k jeho dalšímu využití. Jde tedy o opakované uvedení nějakého materiálu do dalšího výrobního (nebo užívaného) cyklu. Pokud tedy například usoudíte, že pro nějakou věc v domácnosti už nenajdete využití, místo jejího vyhození ji darujte někomu, kdo pro ni využití najde. Recyklujte i vše ostatní, co půjde.

Naučte se říkat NE

Odmítejte předměty, které akorát vyhodíte. Ať se jedná o papírovou vizitku na schůzce, brčko v restauraci, plastovou tašku v obchodě nebo jednorázové propisky. Naučte se rozpoznávat tyto nepotřebné věci a odmítat je.

Nahrazujte postupně

Přesun na zero waste neznamená, že teď hned půjdete a vyhodíte vše obalové. Měli byste začít postupně. Máte doma kondicionéry, šampony a mýdla v plastových obalech? Všechny je postupně vypotřebujte a následně nahraďte bezplastovou variantou. To stejné potraviny. Máte ve spížce potraviny v plastových obalech? Opět je vypotřebujte a při příštím nákupu zajděte do bezobalového obchodu s vlastní krabičkou. V celém postupu nejde pouze o postupné nahrazování, ale také o to, abyste se zamysleli nad tím, jak obaly dále použít, aby neskončily v koši.

Udržitelná organická kosmetika

Závěr

I když si spousta lidí myslí, že zero waste je drahý životní styl, není tomu tak. Naopak vám spoustu peněz ušetří. Prvotní investice bude sice o něco vyšší, ale následně se vám vrátí. Když si na něco koupíte flašku nebo sklenici (například na vodu nebo potraviny), postupně začnete šetřit peníze za opakované nakupování (balená voda). A nezapomeňte, že na zero waste musíte přejít pozvolna. Zdravé potraviny a různé dózy pořídíte u nás v Central Kladno.