fbpx

Otevřeno

dnes od 09:00 do 20:00

Interaktivní mapa centra

Jak vybrat správnou podprsenku? S naším návodem nesáhnete vedle

Možná se to zdá být jako maličkost, ale opak je pravdou. Volbou té správné podprsenky si každá žena zajistí nejen sebevědomí, ale také zároveň pečuje o své zdraví a fyzickou i psychickou pohodu. Ukazuje se navíc, že mnoho žen nosí špatnou velikost podprsenky, aniž by o tom věděly – a to už stojí za zamyšlení.

Jak poznáte, že vám podprsenka nesedí?

Některé signály toho, že daná podprsenka nebude pro vaši postavu to pravé ořechové, jsou zřejmé na první pohled a někdy viditelné dokonce i přes další vrstvy oblečení. Patří sem zařezávající se ramínka, přetékající nebo naopak odstávající košíčky a často se také můžeme setkat s nehezkým posunem zadního dílu podprsenky směrem vzhůru.

Sekundární projevy toho, že dlouhodobě nosíte špatně zvolenou podprsenku, mohou být ale daleko závažnější. Jedná se o narušení správného držení těla, přepínání krční páteře nebo svalů, a to vše může skončit dokonce i vracející se bolestí hlavy nebo migrénami. Proto výběr správné podprsenky rozhodně nepodceňujte – nejde jen o estetickou záležitost.

Dvakrát měř a jednou nakupuj

Dobrou zprávou je, že při výběru padnoucí podprsenky vám jako základ postačí dvě míry. Jedná se o obvod hrudníku, který měříme pod podprsím, a o obvod samotných prsou. Dbejte vždy na to, abyste při měření stály vzpřímeně a obvod prsou pak měřily v nejširším místě.

Méně potěšující je, že tabulky různých značek, které podprsenky vyrábějí, se mohou mírně lišit. Berte tedy naměřené údaje jako orientační a nepodceňujte další zkoušení, na které si dopřejte dostatek času. Vyzkoušejte si podprsenku v mírném pohybu, zkuste se v ní předklonit, protáhnout se, zvednout ruce, udělat dřep a podobně. Podprsenka by měla stále sedět na svém místě jako při prvním zapnutí.

Nezapomeňte, že…

Ženské tělo se časem mění a spolu s jeho proměnami bychom mu měly dopřát ten nejvyšší komfort. Proto nespoléhejte na to, že vám jedna velikost a typ podprsenky vydrží celá léta. Před nákupem podprsenky po delší době si raději ověřte, zda se vaše míry nezměnily.

Podprsenky a jejich typy: Jak se neztratit v nabídce

Pokud máte vše přeměřeno, můžete se při výběru podprsenky posunout dále. Možná se vám však při pohledu na plné regály a širokou nabídku zatočí hlava. I tady vám pomůžeme. Kromě velikosti se nyní soustřeďte na tři klíčové parametry, kterými je výztuž, míra zakrytí prsou a střih.

Právě ty jsou kromě rozměrů důležité pro váš pocit pohodlí a hlavně účel, za kterým si podprsenku pořizujete. Jinou budete samozřejmě potřebovat pro sport a jinou pod večerní šaty do divadla.

Abychom vám rozhodování co nejvíce usnadnili, pátrejte po těchto vlastnostech:

  • Výztuž – mírná, střední, vysoká
  • Míra zakrytí prsou – nízká, střední, vysoká
  • Typ – sportovní, push-up, balconette, wirefree (bez kostic), t-shirt a další…

Potřebujete-li tedy například podprsenku pod šaty bez ramínek, můžete zvolit balconette se střední mírou zakrytí a střední výztuží. Každý výrobce může mít pro typ podprsenek trochu jiné označení, když si ale samy předem ujasníte, co potřebujete, bude výběr zase o kousek snazší.

Barvy a trendy se mění, stálice zůstávají. Kolik podprsenek si pořídit?

V této chvíli nastává poslední, ale neméně důležitý krok: volba materiálu a barvy. Některé ženy dají přednost bavlněné podprsence, jiné nedají dopustit na krajku. Důležité je si uvědomit, že právě materiál je často spjat s typem podprsenky – bezešvé bavlněné podprsenky a sportovní podprsenky s vysokým podílem lycry si zkrátka nemohou ve všem konkurovat.

Tím se tedy dostáváme k další otázce, a to kolik podprsenek bychom měly vlastnit. Odpověď není tak jednoznačná a odvíjí se od našeho životního stylu, práce, koníčků a způsobu trávení volného času.

Stejně je to i s barvami, kde se však za základ považuje černá, bílá a tělová – je tomu tak i z důvodu, že například bílou podprsenku vám může barevné oblečení obarvit, pokud není dostatečně kvalitní.

Náš tip: Barvou roku 2022 se stal fialový odstín nazvaný Veri Peri. Užijte si ho třeba na spodním prádle nebo v dalších doplňcích, máme pro vás článek plný inspirace!

Jak o podprsenku pečovat, aby vám dlouho vydržela

Na úplný závěr jsme si nechali několik rad, jak o podprsenky pečovat, aby vám co nejdéle vydržely v šatníku. Stačí dodržovat těchto pět zásad a vaše nejlepší pomocnice budou stále jako nové:

  1. Sledujte informace o praní na cedulce, a pokud je to možné, volte raději ruční praní.
  2. V případě praní v pračce zvolte šetrný program a podprsenku uložte do speciálního sáčku.
  3. Podprsenky nevkládejte do sušičky, ale nechte je volně proschnout.
  4. Při cestování můžete podprsenku uložit do cestovního pouzdra a doma v šuplíku se bude hodit speciální organizér na podprsenky.
  5. Podprsenky často střídejte, nechte je „vydechnout“, nemusíte pak jednu stále dokola prát a přijít tak třeba o tu nejoblíbenější.

Bonusový tip: Pokud objevíte v nějakém obchodě ten „nej“ kousek, zapamatujte si střih a provedení a klidně si kupte více takových do zásoby.

Při pořizování podprsenky dbejte na kvalitu, určitě se vám vyplatí tři kvalitnější podprsenky než deset levných.

Potřebujete-li s výběrem velikosti podprsenky pomoc, využijte prodejnu Značkového prádla, kde vám ochotně poradí. Po celý březen zde navíc naleznete při nákupu slevu 50 % na druhý produkt značky Wonderbra.