fbpx

Otevřeno

dnes od 09:00 do 20:00

Interaktivní mapa centra

Jak splnit svá novoroční předsevzetí

Novoroční předsevzetí si na konci roku dává většina z nás, splní je ale jen málokdo. Nejčastěji se zavážeme, že budeme cvičit, zdravě jíst, přestaneme kouřit a další věci, pro které pak už nic moc neděláme. Přání jsou sice krásná, ale jak to udělat, aby to u nich nezůstalo a skutečně jsme svá předsevzetí splnili? Máme pro vás pár tipů.

Určete si priority

Je váš list dlouhý jako nákupní seznam? Pak pravděpodobně moc novoročních předsevzetí nesplníte. Uvědomte si, že už samotné denní povinnosti, jako je práce, škola, vaření nebo úklid vám berou hodně energie. Zbylý čas je ten, který můžete věnovat plnění předsevzetí. Nejspíš vám už došlo, že ho moc nezbude. Proto se na svůj seznam podívejte ještě jednou a určete si, která předsevzetí jsou prioritní a reálná na splnění.

Možná zjistíte, že se vám nepodaří vypadat jako modelka z časopisu, ale zvládnete chodit 3x týdně do fitka. Nebo že nezvládnete vařit každý den, ale ob den. A nebo že místo deseti předsevzetí zvládnete splnit jen pět. Za to ale důležitějších. 

Nastavte si plán

Důležité je nejen si cíle správně určit a pojmenovat, ale také si určit konkrétní kroky, jak je splnit. Bez plánu to totiž bude o dost obtížnější a může se stát, že zjistíte, že jdete vlastně úplně jiným směrem, než jste chtěli. A věřte nám, že je zbytečné dávat energii do směru, který nevede k vašemu cíli. Nemusíte mít nastavené krok po kroku, jak by vaše cesta měla vypadat a ani maličko se odchýlit, ale malý plán o pár bodech vám hodně pomůže.

Mějte své cíle na očích

Svá novoroční předsevzetí si pravidelně připomínejte. Nejlepší bude, když si je vystavíte na nástěnku přání a budete je mít denně na očích. Víte, co se říká…sejde z očí…a u cílů to platí stejně jako u lásky. Alespoň většinou.

Cíle si můžete připomínat třeba i tak, že vezmete běžecké boty a dáte je na botník tak, abyste je pravidelně viděli. Nebo si vytvoříte tapetu do mobilu se svými cíli. Kreativitě se v tomto případě meze nekladou. Je jen na vás, jak si zařídíte, abyste své cíle nepustili z hlavy.

Nenechte se odradit

Je normální, když se vám cíl nepodaří splnit hned první, druhý nebo klidně i třetí týden. Vždy je lepší se do věcí dostávat pomaleji, než se do nich pustit po hlavě a pak je nedodržet. Nenechte se odradit ani neúspěchy, když budete na svých cílech pravidelně pracovat, výsledek se určitě dostaví. Jen vytrvejte.

Odměňujte se i za drobné úspěchy

Novoroční předsevzetí jsou často spojena s vysokými nároky na sebe sama. Odměňujte se i za malé pokroky a mějte na paměti, že vytouženého výsledku nedosáhnete hned. Podařilo se vám chodit cvičit dvakrát týdně? Kupte si třeba něco hezkého. Uvařili jste si zdravou stravu jednou týdně? Zajděte si na nový účes.

Makejte

Bez práce nejsou koláče. Váš cíl vám nespadne jen tak do klína, musíte na svých předsevzetích pracovat. I když se vám nechce, oblečte se do sportovního a vyjděte ven, pak už poběžíte snadno. To platí o pravidelné vaření, prostě do té kuchyně běžte a vyndejte potraviny z lednice. Nebo večer před spaním vytáhněte svůj deník a zapisování dne už půjde samo. Ať už jste si dali jakékoliv předsevzetí, prostě dělejte první kroky k jejich plnění.

Závěr

I když většinou není snadné novoroční předsevzetí splnit, věříme, že to zvládnete. Mějte silnou vůli, odhodlání a dělejte věci, i když se vám nechce…a ono to půjde. A nezapomeňte – pokud sháníte novou výbavu třeba na sport, nebo se chcete jít za své aktivity odměnit dobrým jídlem, u nás najdete vše.