fbpx

Zavřeno

otevírá v 09:00

Interaktivní mapa centra

Jak se zbavit zbytečného stresu

Stres je součástí našeho každodenního života. I když se mu nemůžete tak úplně vyhnout, můžete se zbavit alespoň toho zbytečného. Co je zbytečný stres je sice velmi individuální, ale sami jistě uznáte, že v některých situacích stojí za to zachovat chladnou hlavu. Pojďme se společně podívat na to, jak docílit, abyste v životě měli stresu co nejméně.

Muž, který se stresuje

Co je to stres

Stres je stav organismu, který vzniká v okamžiku, kdy je organismus vystavený nepříznivým faktorům (stresorům), a jeho následným obranným reakcím. Jinými slovy jde o stav, který je odezvou na jakoukoliv fyzickou nebo psychickou zátěž. V podstatě ale každou životní změnu můžeme vnímat jako stresovou. Do stresových situací se řadí například i Vánoce, plánování dovolené nebo zkoušky ve škole.

Stres nemusí vždy znamenat něco špatného. Naopak v menší míře nás může motivovat a pohánět kupředu. Ale dlouhodobě a v příliš vysoké intenzitě nám naopak může velice uškodit. Dokonce se může výrazně podepsat na našem fyzickém a psychickém zdraví. Projevuje se v myšlení, cítění, tělesných reakcích a dokonce i v chování. Proto je velmi důležité se s ním naučit pracovat a zvládat ho.

Varovné příznaky stresu:

 • Bolesti hlavy
 • Problémy se spánkem
 • Zrychlená srdeční činnost
 • Závratě
 • Špatné dýchání
 • Chvění a třes
 • Chladné a zpocené dlaně
 • Nabrání nebo ztráta hmotnosti
 • Únava a vyčerpání
 • Sexuální problémy
 • Žaludeční problémy

Jak zmírnit stres

Pravděpodobně vás nepřekvapí, když zmíníme pohyb – a to jakýkoliv. Od chození, přes náročnější sport, po sexuální aktivitu. Dalším faktorem je samozřejmě zdravá strava a odpočinek. Zde je několik tipů:

Pravidelně cvičte

Cvičení je jednou z nejúčinnějších metod, kterou můžete proti stresu bojovat. Že pravidelné cvičení zabraňuje stresu už bylo vědecky několikrát prokázáno a samotní lidé odkazují na jeho pozitivní účinky. A to nejen ty psychické, ale samozřejmě také fyzické. Když stres působí na mozek, je provázán mnoha nervovými spojeními, které vnímáme a cítíme ve zbytku těla. Proto dává smysl, že když se bude cítit lépe vaše tělo, bude se lépe cítit i vaše duše.

Pravidelné cvičení obecně snižuje kortizol (stresový hormon), pomáhá uvolňovat endorfiny (hormony zlepšující náladu), zlepšuje kvalitu spánku a zvyšuje sebevědomí.

Žena cvičící na podložce

Tipy na sportovní aktivity:

 • Běh
 • Posilovna
 • Hromadné lekce s lektorem
 • Tenis nebo badminton
 • Jóga
 • Volejbal
 • Fotbal
 • Turistika
 • Tanec 

Zajistěte si kvalitní spánek

Spánek stres silně redukuje. Po pravidelném, a především kvalitním, spánku se obnovuje tělo, zlepšuje koncentrace a reguluje nálada. Naopak nedostatek spánku snižuje energii a vyvolává stres a špatnou náladu. Proto doporučujeme chodit spát a vstávat každý den nejlépe ve stejný čas a uzpůsobit si podmínky pro kvalitní spánek. Můžete to například udělat tak, že si zcela zatemníte místnost, těsně před spaním se nebudete vystavovat modrému světlu a zcela vypustíte veškeré povinnosti. Dobré jsou i procházky těsně před spaním.

Provádějte dechová cvičení

Hluboká dechová cvičení zmírňují stres, o tom už jste možná slyšeli. Jsou nejen velmi praktické, protože fungují téměř okamžitě, ale také se je snadno naučíte. Když je toho na vás moc, jednoduše se zastavte a začněte se soustředit pouze na svůj vlastní dech. Pokud chcete a máte tu možnost, klidně si zavřete oči. Pomalu se nadechujte a počítejte při tom do pěti. Následně udělejte krátkou pauzu, pak vydechněte a při tom počítejte do šesti. Stačí, když tuto sérií výdechů a nádechů párkrát zopakujete a budete se cítit klidnější.

Na chvilku zpomalte

Možná to zní jako klišé, ale vážně to zkuste na chvilku udělat. Když je toho na vás moc, hodně se toho děje, vnímáte spoustu vjemů…prostě se na chvilku zastavte. Klidně jen na minutu, ale tu jednu minutu opravdu nedělejte nic jiného, než že budete vnímat přítomný okamžik. Sami sebe. Lidi okolo vás. Počasí. Zvuky. Uvidíte, že se vám najednou bude lépe dýchat.

Změňte prostředí

Někdy pomůže, když z každodenního stresu prostě na chvilku zmizíte. Nejlépe někam do hor, přírody nebo klidně k moři. Pokud ale tu možnost nemáte, bohatě postačí třeba návštěva lesa nebo nějaké pěkné louky. Zkrátka někde, kde je klid a ideálně i příroda. Možná se vám nepodaří všechno vypustit z hlavy, ale můžete alespoň na ten daný moment ignorovat telefon, zaklapnout notebook nebo neřešit problém, který vás stresuje. Svět se bez vás na chvíli nezboří.

Žena usmívající se uprostřed lesa

Předcházejte stresovým situacím

Pokud to jde, snažte se stresovým situacím předcházet. Začněte si všímat, jaké věci vás vždy rozhodí a nejčastěji vystresují. Je to hodně práce? Hádka s partnerem? Strach, že nestihnete uvařit večeři? Návštěva tchýně? Jakmile totiž poznáte zdroj vašeho stresu, můžete se mu pokusit vyhnout. Pokud svou práci nestíháte, můžete ji začít dělat více s předstihem nebo si ji lépe rozvrhnout. Pokud se často hádáte s partnerem, můžete strávit nějaký kvalitní čas jen ve dvou. Jestli nestíháte vařit večeři, můžete ji objednat nebo udělat něco studeného. A ke tchýni vůbec nemusíte jezdit, pokud vás to stresuje.

Buďte vděční

Naučte se být vděční i za maličkosti. Pokud se tohle naučíte, budou se vám více vyplavovat hormony štěstí, bude vám lépe a budete cítit méně stresu. Můžete vděčnost vyjadřovat třeba tím, že si každý den budete zapisovat 1 (nebo klidně více) věc, za kterou jste ten den vděční. Hned vám bude lépe.

Odpočívejte

Abyste nebyli tak často ve stresu, je důležité věnovat čas i jen sami sobě a prostě si odpočinout. Relaxace je obecně velmi účinná forma zvládání stresu. Při odpočinku uvolníte celé své tělo i mysl a stres z vás opadne. Je jasné, že každý relaxuje u něčeho jiného. Tak si najděte něco, u čeho si odpočinete a praktikujte to alespoň dvakrát týdně.

Dopřejte svému tělu vitamíny

Při každé stresové situaci je také důležité zvýšit přísun vitamínů. Dobrým pomocníkem v boji proti stresu jsou vitaminy skupiny B (B-komplex). Ty pomáhají udržet funkce nervového a imunitního systému systému a potlačovat únavu. Koupit je můžete klasicky v lékárně.

Jezte zdravě

I zdravá a vyvážená strava přispívá k menšímu stresu. Obecně vám tělo bude fungovat lépe, budete mít více energie a fit budete nejen psychicky, ale i fyzicky. Zdravá strava neznamená pouze zeleninu a ovoce, ale zahrnuje vše, co tělo potřebuje a o co si řekne.

Zdravá stole servírovaná na stole pro dvě ženy

Závěr

Jak jsme zmiňovali, stres někdy může být k užitku, ale jeho přehnaná míra vám může hodně uškodit na zdraví. Ostatně jak se říká, všeho moc škodí. A zrovna v tomto případě to platí dvojnásob. Nezapomeňte proto myslet občas i na sebe a prostě si odpočinout, což vždycky můžete u nás nějakými nákupy nebo dobrým jídlem.