fbpx

Otevřeno

dnes od 09:00 do 20:00

Interaktivní mapa centra

Jak se správně starat o pleť po celý rok 

Někdo má štěstí na bezproblémovou pokožku, jiní se potýkají s komplikacemi, tvorbou akné a dalšími překážkami. O pleť se ale musíme starat všichni, pokud ji chceme udržet v dobré formě. I zdánlivě bezstarostná pleť si totiž žádá náležitou pozornost a péči. Měli byste k ní přistupovat s ohledem na typ pleti a aktuální roční období. V tomto článku se podíváme na základní pravidla a kroky, které vám pomůžou k dosažení zdravé a krásné pokožky po celý rok. 

Produkty pro péči o pleť

Letní vs. zimní péče o pleť

Naše pokožka je během roku vystavována různým vnějším vlivům a stejně jako se mění počasí, mění se i stav pleti. Aby byla ve skvělé kondici po celý rok, odborníci doporučují přizpůsobit péči aktuálnímu ročnímu období. Největší změna vždy přichází s létem a zimou.

Přes léto byste měli chránit obličej před silnými slunečními paprsky. Vedle opalovacího krému s ochranným faktorem můžete sáhnout i po klobouku nebo jiné pokrývce hlavy, která vám s ochranou proti UV paprskům pomůže. Jak pečovat o pokožku v létě jsme podrobně popsali v minulém článku.

Se zimním obdobím naopak přichází suchý vzduch a větrné počasí, což mívá na pleť negativní vliv. Přes zimu se proto obecně doporučuje používat hutnější a vysoce hydratační krémy a produkty, které chrání pokožku před vysoušením.

Typy pleti a jak je poznat

Péči o svou pokožku byste měli přizpůsobit typu pleti, který je vám vlastní. Právě rozdílné typy pleti bývají důvodem, proč jeden produkt nějaké ženě sedí a druhé naopak nikoliv. Každý jsme jiný a najít tu správnou cestu k ideální péči o pleť a najít vhodné kosmetické produkty bývá většinou dlouhá a náročná cesta. Odhalení vašeho typu pleti vám s tím výrazně pomůže. 

 • Normální pleť 
 • Suchá pleť 
 • Mastná pleť 
 • Smíšená pleť 

1. Normální pleť

Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří mají normální pleť, máte velkou výhodu. Jedná se o pokožku, která není výrazně mastná, ale ani příliš suchá. Většinou netrpí akné nebo rozšířenými póry a nebývá citlivá či podrážděná. To ale neznamená, že se o ni nemusíte starat. Nepotřebuje žádnou speciální péči, ale stále byste ji měli pravidelně čistit, hydratovat a chránit proti předčasnému stárnutí.

2. Suchá pleť

Suchou pleť nejčastěji prozradí malé odlupující se šupinky kůže. Jejich existenci způsobuje nedostatečná tvorba mazu, která je pro suchou kůži typická. Majitelé suché pleti mohou občas pociťovat nepříjemné pnutí obličeje a svědění. Suchá pleť nemá příliš velké sklony k akné, ale zase je více náchylná k tvorbě vrásek. Asi vás nepřekvapí, že základem péče by měla být hydratace. Zaměřte se také na pravidelné a důkladné čištění a vyhýbejte se produktům, které vysušují.

3. Mastná pleť

Mastnou pleť poznáte podle zvýšené tvorby mazu, kvůli kterému se nápadně leskne. Má větší sklony k tvorbě akné a rozšířeným pórům. Mastnota na pleti způsobuje, že na ni špatně drží make-up, takže se problémy a nedokonalosti špatně zakrývají. Pokud máte mastnou pleť, zaměřte se na lehké produkty, které neucpávají póry. I když může někdy svádět k opaku, i mastná pleť si žádá pečlivou hydrataci. Místo hutných a mastných krémů je ale lepší sáhnout po produktech s lehkou gelovou strukturou.

4. Smíšená pleť

Pokud je vaše pleť smíšená, musíte se potýkat s kombinací problémů mastné a suché pleti. Typicky to znamená, že se ve středové části obličeje v oblasti čela a nosu (T-zóna) projevuje zvýšená mastnota a jiná místa obličeje se naopak podobají suchému typu pleti. Cílem péče by měla být snaha o její sjednocení, musíte ale myslet na to, že každá část obličeje si vyžaduje trochu jiný přístup i produkty.

Rychlý samotest pleti

Odhalit typ pleti není nic složitého. Stačí si ráno důkladně umýt obličej a nechat pleť volně bez nanášení krémů nebo dalších přípravků. Po hodině si stoupněte před zrcadlo na denní světlo a podrobně si pleť prohlédněte. Pokuste se najít níže popsané znaky jednotlivých typů pleti. Pokud se obličej nijak nezmění, neobjeví se na něm známky mastnoty nebo suchosti, máte normální typ.

Čištění jako základ zdravé a krásné pokožky

Čištěni je nejzásadnějším krokem ve správné péči o pleť, bez něj se zkrátka neobejdete. Pomáhá odstranit nečistoty, nadbytečný olej, make-up a odumřelé buňky, které se mohou na povrchu pokožky během dne hromadit. Proto čištění nevynechejte ani v případě, kdy se celý den nelíčíte. 

Při čištění obličeje byste měli dbát na správnou techniku. Začněte tím, že si důkladně umyjte ruce, abyste zabránili přenosu nečistot. Následně opláchněte obličej teplou vodou, aby se póry otevřely. Poté následuje aplikace vybraného čistícího produktu. Záleží jen na vás a vašem typu pleti, po jakém sáhnete. Mezi ty nejoblíbenější patří: 

 • čisticí pěna, 
 • čisticí gel, 
 • odličovací krém, 
 • micelární voda
 • peeling.

Doporučujeme věnovat pozornost zejména T-zóně (čelo, nos, brada), kde se nejvíce vyskytuje nadbytečný olej a nečistoty. Produkty aplikujte ideálně krouživými pohyby a postupně je masírujte do pleti. Na konci si obličej dostatečně opláchněte a opatrně osušte ručníkem. 

Chraňte pleť proti slunci po celý rok

Sluneční záření patří mezi hlavní faktory, které ovlivňují stav a vzhled naší pleti. Bronzově opálená pokožka může sice na první pohled vypadat hezky, musíme ale myslet na to, že UV záření ze slunečních paprsků pleti spíše škodí. Způsobuje její předčasné stárnutí, tvorbu vrásek a pigmentových skvrn. Proto je důležité používat produkty s ochranným SPF faktorem, a to nejen v létě. Slunce svítí po celý rok a i když ho v zimních měsících tolik nepociťujeme, na naši pleť má vliv stále.

Víte, že…

Pravidelné používání krému s SPF ochranou, které chrání pleť před vlivy slunečního záření, je vhodnou prevencí nejen proti předčasnému stárnutí pleti a tvorbě vrásek, ale navíc snižuje pravděpodobnost rozvoje rakoviny kůže. 

Opalovací krémy a jiné produkty s ochranným SPF faktorem seženete v Yves Rocher nebo drogerii DM a Rossmann.

5 tipů pro krásnou a zdravou pleť

Na závěr pro vás máme shrnutí toho nejdůležitějšího a pět tipů, které vám pomohou udržet vaši pleť krásnou a zdravou. 

 1. Čistěte si důkladně obličej ráno i večer.
 2. Ochraňte se SPF faktorem každý den, i když zrovna nesvítí slunce. 
 3. Nezatěžujte svou obličej produkty, které ucpávají póry a brání pleti v dýchání. 
 4. Dodržujte pravidelný pitný režim a zdravý životní styl. 
 5. Zjistěte si svůj typ pleti a tomu přizpůsobte celkovou péči.

Nezapomeňte také pravidelně konzultovat péči o pleť se svým dermatologem nebo kosmetičkou, abyste získali personalizované rady a doporučení.