Zavřeno

otevírá v 09:00

Interaktivní mapa centra

Víte, jak na zdravé spaní? Nešiďte své tělo ani duši, kvalitní spánek ničím nenahradíte

Manželská postel v prodejně ProSpánek

Voňavé načechrané peřiny, chvilka čtení nebo třeba teplé mléko s medem. Mnoho z nás má své oblíbené spánkové rituály, na které nedá dopustit. Zároveň je ale známo, že se v naší populaci setkáváme s velkým množstvím lidí, kteří trpí různými poruchami spánku. Co můžete pro dobré spaní udělat bez dlouhého rozmýšlení?

Možná jste nevěděli, že podle kalendáře máme každý rok možnost oslavit „den spánku“ dokonce hned dvakrát! Jako první si můžeme vybrat Světový den spánku, který je vyhlašován již od roku 2018, a to vždy v pátek před jarní rovnodenností. Letos tedy připadá na 18. března.

Druhým významným dnem je pak Mezinárodní den zdravého spánku, který se datuje na první jarní den, aktuálně tedy 20. března. Za oběma aktivitami stojí zajímavé organizace nebo projekty – v prvním případě je to Výbor světového dne spánku, který spadá pod Světovou asociaci spánkové medicíny (WASM), a ve druhém pak Worldwide Project on Sleep and Health (WWPSH).

Proč je spánek důležitý?

O důležitosti spánku toho bylo napsáno již mnoho a není pochyb, že právě spánek je jedním z faktorů, který významně ovlivňuje kvalitu života.

Zdravé spaní, jeho podpora, ale také spánkové poruchy jsou předmětem velkého množství studií a odborných publikací. Již delší dobu jsou navíc i tématem populárně naučných knih nebo článků. Pojďme si tedy stručně připomenout to nejdůležitější, co se děje ve spánku:

  • Dochází k procesu regenerace svalů a tkání,
  • mozek zpracovává a třídí informace,
  • aktivuje se lymfatický systém, který odvádí toxiny z těla,
  • rozvíjí se naše kognitivní schopnosti,
  • odpočívá a obnovuje se také psychika.

Jak je tedy vidět, spánek není radno podceňovat, a co se týká našich rozhodovacích schopností, ne nadarmo se říká „ráno moudřejší večera“.

Matrace, polštáře, pokrývky: Vsaďte na kvalitu

Na vybavení ložnice bychom neměli šetřit, ať už se jedná o postel s kvalitním roštem, matraci nebo samotné lůžkoviny. Obzvláště pokud třeba trpíte na alergie, vyplatí se vám investovat do speciálních produktů, jako jsou antialergenní polštáře a přikrývky. Stejně tak v případě potíží se zády nebo klouby dbejte při výběru výbavy na ergonomické provedení. Začít může již od matrace.

Jak vybrat správnou matraci: 5 + 1 tip

Výběr té správné matrace nemusí být věda, ale vřele vám doporučujeme konzultaci s odborníky v naší prodejně ProSpánek. Abyste měli rychleji jasno, připravte si základní informace, jako je:

  1. Věk – jiná matrace je vhodná pro děti, které jsou stále ve vývoji, jiná pro zdravé dospělé a jiná pro seniory, kteří mohou trpět různými zdravotními neduhy.
  2. Váha – od vaší váhy se bude odvíjet zejména tvrdost matrace nebo rozložení jednotlivých zón, ke kterému se přihlíží také dle polohy, jakou ve spánku nejčastěji zaujímáte.
  3. Zdravotní stav – jak už bylo zmíněno, při výběru matrace vezměte v potaz vše, co vás po fyzické stránce trápí.
  4. Preferovaný materiál – z výše uvedeného se vám může zúžit výběr materiálu, ale i tak budete mít určitě více možností, k čemu se přiklonit. S jednotlivými typy matrací vás prodejci rádi seznámí.
  5. Rozměry – ne každý rozměr seženete ihned, proto je dobré počítat s tím, že může jít o zakázkovou výrobu. Přeměřte si vše doma a vyrazte do prodejny najisto.

Bonusový tip: Cena, která potěší
prodejně ProSpánek právě probíhá akce na „postelové menu“ za nejlepší cenu. Sestavte si kompletní postel podle sebe a výrazně ušetříte. Postel s matracemi a rošty teď můžete mít se slevou až 30 %.

Akce platí do 31. 3. 2022!

Aby to ložnici slušelo v každém ročním období

Máte zapsáno vše potřebné? Pak nezapomeňte ani na prostěradlo, povlečení nebo další doplňky do ložnice. Sepsali jsme pro vás článek Jak obléknout domácnost do jarního kabátku a nevynechali jsme ani ložnici.

Káva, alkohol, modré světlo aneb čemu se před spaním vyhnout

Na závěr jsme si nechali ještě několik doporučení, která můžete vyzkoušet, pokud vás trápí problémy s usínáním, nekvalitní spánek nebo únava po probuzení. V případě, že by vaše potíže ale přetrvávaly déle než několik dní, neváhejte určitě navštívit lékaře, který vás může předat do péče specialistů.

  • Před spaním se snažte co nejvíce zklidnit tělo i mysl: někomu pomáhá meditace, někomu knížka, ale zabírá třeba i hrnek teplého mléka s medem.
  • Usínejte vždy ve vyvětrané místnosti, vyvarujte se před spaním alkoholu, kávy a dalších „vybuzujících“ nápojů. Odlehčete také svému žaludku.
  • Snažte se chodit spát vždy ve stejnou dobu, udržujte v ložnici nižší teplotu než v ostatních místnostech a nevystavujte se záření z obrazovek a mobilních telefonů.

Přejeme vám dobrou noc a krásné spaní!