fbpx

Otevřeno

dnes od 09:00 do 20:00

Interaktivní mapa centra

17 tipů na společné prázdninové aktivity s dětmi

Léto je v plném proudu, vaše děti mají prázdniny a vám dochází nápady na společné aktivity?  Připravili jsme si pro vás seznam činností, které budou bavit děti, dospívající i dospělé. Od dobrodružných výletů a kreativní zábavy až po klidné chvíle odpočinku – inspiraci najdete pro každý den prázdnin.

Gumové míče

#1 Výlet vlakem

Pro děti je výlet vlakem velkým dobrodružstvím. Ještě víc, pokud na něj mávají z dálky pokaždé, když projede kolem. Uvidíte, že je bude bavit pozorovat z okna okolní svět, nechat si cvaknout jízdenku od průvodčího nebo průvodčí a hrát po cestě hry.

Vydat se můžete například do železniční stanice Noutonice a poté pěšky asi 2,5 km ke hradu Okoř. Pokud dorazíte vlakem na nádraží ve Slaném, můžete se vydat na výlet ke Slánské hoře. Dobrý výlet je i na zámek Nelahozeves, kam se dostanete, když dojedete do stejnojmenné vlakové zastávky. A když dětem navíc přibalíte dobrou svačinu a nějakou sladkost, máte o příjemný zážitek postaráno.

#2 Výroba domácí zmrzliny

Zmrzlina je nedílnou součástí letních prázdnin. Domácí zmrzlina je nejen chutnou pochoutkou, ale také skvělým způsobem, jak děti zabavit a zapojit je do kreativního kulinářského dobrodružství. Tato jednoduchá, ale příjemná činnost je nejen zaujme, ale také je naučí cenným životním dovednostem. Její výroba navíc není vůbec obtížná a můžete použít jakékoliv ovoce, které máte doma a na jaké máte chuť.

Recept na jahodové nanuky s tvarohem

Suroviny:

  • 100 g smetany ke šlehání
  • 100 g tvarohu
  • 300 g čerstvých jahod
  • 30 g moučkového cukru (můžete vynechat)
  • pár kapek vanilkového extraktu 

Postup:

Smetanu ušlehejte dotuha. V druhé misce smíchejte tvaroh, vanilkový extrakt a pokud chcete, tak i cukr. Všechny suroviny lehce promíchejte s ušlehanou smetanou. Jahody očistěte a rozmačkejte vidličkou. Přidejte do tvarohu a smetany a zlehka promíchejte. Hotovou směsí naplňte formičky na nanuky a nechte zmrznout.

Deskové hry pro děti

#3 Návštěva zoologické zahrady

Po celé České republice najdete spoustu zoologických zahrad, pavilonů, ekoparků nebo třeba farem. Děti zvířata milují, takže návštěva místa, kde se to jimi jenom hemží, pro ně bude skvělým zážitkem. Na některých místech navíc můžete zvířata krmit, hladit nebo se na nich povozit.

Návštěva zoologické zahrady nebo zooparku je skvělou rodinnou aktivitou, a to z mnoha důvodů. Nabízí vzdělávací zážitek, který přesahuje rámec učebnic, a poskytuje dětem jedinečnou příležitost vidět a poznat zvířata z různých částí světa. Díky vyváženosti mezi vzděláváním a venkovní zábavou děti budou ze zoo odcházet s cennými vzpomínkami a širším přehledem o přírodě a její ochraně. Díky tomu se výlet stane obohacujícím a přínosným počinem pro celou rodinu.

Naše tipy:

Zoopark Zájezd, Zoopark Olovnice nebo Statek u Merlina

#4 Kempování

Spaní ve stanu, ať už jenom na zahradě, nebo v lese, je pro děti velkým dobrodružstvím. Můžete založit oheň, opéct buřty, jít se projít, vyprávět příběhy a večer zakončit spánkem ve stanu a vším, co k tomu patří – například pozorováním hvězd.

Kempování nabízí osvěžující odpočinek od digitálního světa a městského prostředí. Bez neustálého rozptylování se díky společným zážitkům, vyprávění příběhů, hrám a smíchu u táboráku může vaše rodina velmi sblížit a vytvořit si tak trvalé vzpomínky.

Zakempit v okolí Kladna můžete například v chatové oblasti Bílichov, v kempu Riviera nebo v kempu Orion.

#5 Společné nákupy

Můžete se s dětmi vydat i na společné nákupy k nám do Central Kladno. Kromě obchodů s dětským oblečením a hračkami u nás najdete zábavný tobogán vedoucí z patra na přízemí. Nakupovací den pak můžete zakončit dobrou večeří a nějakou tou sladkou odměnou.

Tobogán pro děti v Central Kladno

#6 Návštěva koupaliště nebo aqulandu

Sluníčko svítí a teploty stoupají – jak lépe překonat horko, než vzít děti na koupaliště nebo do akvaparku? Rodinná dovolená je především o vytváření vzpomínek a není pochyb o tom, že vodní dobrodružství nabízí příliv zábavy a vzrušení pro všechny zúčastněné.

Stěžují si vaše děti, že se nudí? Potom Aqualandy jsou lékem na nudu. Nabízí široké možnosti atrakcí, tobogánů a stánků s občerstvením. Díky spoustě aktivit a atrakcí si zde najde něco každá věková skupina. Vaše děti budou mít navíc možnost seznámit se s jinými vrstevníky a dostatečně se unaví neustálým běháním z místa na místo.

Dobrým místem pro děti je například Aquapark Slaný, Aquapark Kladno, Vodní park Čabárna, Koupaliště Středokluky nebo koupaliště Divoká Šárka.

#7 Návštěva boboparku

Bobová dráha je oblíbenou atrakcí nejednoho člověka. O to víc, pokud jde o děti. V boboparcích kromě bobových drah většinou najdete i lanové parky, labyrinty nebo vodní atrakce, takže si návštěvu užije celá rodina. Konkrétně můžete zavítat například do Bobovky Prosek, bobové dráhy Berta, Klíny nebo Javorník.

#8 Bojová hra

Bojovky vymýšleli už naši dědečkové a babičky. Jde totiž o levnou, ale záživnou zábavu pro děti. Stačí váš čas, fantazie a nějaká odměna, která děti bude na konci bojové hry čekat. Vymyslete trasu, úkoly, které děti budou postupně plnit a za které získají nápovědu, která je dovede k cíli – pokladu.

Z bojovky můžete klidně udělat zábavu na celé odpoledne a spojit ji s návštěvou koupaliště, kde si kromě koupání s dětmi můžete zahrát deskové hry.

Deskové hry pro děti i dospělé v Central Kladno

#9 Piknik

Piknik si s dětmi můžete vychutnat na zahradě i v parku, záleží na vaší preferenci. Už samotná příprava ale může být pro děti zážitkem, když je do ní zapojíte. V horkých dnech vám postačí ovoce, zelenina, sýry, šunka a bagety, které jednoduše pořídíte v obchodě. A samozřejmě nějaká ta sladkost.

#10 Grilovačka na zahradě

I do příprav grilování můžete děti zapojit. Mohou například přinést dříví, nakrájet zeleninu nebo nachystat příbory. Grilovat pak můžete špekáčky, marinované maso, párečky i zeleninu. Grilování můžete spojit s rozděláním táboráku, u které si děti budou moci opéct oblíbené marshmallows.

#11 Dočasná tetovačka

V průběhu školního roku se moc nehodí, aby děti měly dočasné tetovačky. V létě je to ale jedno a děti je milují. Stačí ty z kostíků, ale koupit je můžete i v papírnictví nebo na internetu. A když budete v papírnictví budete, můžete pořídit provázky a korálky na výrobu náramků a fixy na oblečení.

#12 Návštěva pouti

Pouť k létu prostě patří. Její návštěvu můžete spojit s návštěvou rodiny, přátel nebo z toho vytvořit rovnou rodinnou událost. Cukrovou vatu a kolotoče děti ocení vždy.

#13 Výlet na kole

Cyklovýlet je skvělou letní aktivitou pro děti i dospělé. Tento tip není pouze pro sportovně založené rodiny, krátkou trasu po rovince zvládne každý. Například okružní cesta kolem Kladna směrem k Turyňskému rybníku je rovinatá a nenáročná. Picí flašky na kolo a vhodné oblečení pořídíte v obchodě Sportisimo.

#14 Malování na chodník

Malování křídami na chodník zabaví především ty nejmenší. Při této činnosti můžou děti dát naplno průchod své fantazii, místo totiž není omezeno prostorem papíru. Mohou kreslit velké obrázky nebo jen vybarvovat jednotlivé kachličky barvičkami. V každém případě máte o zábavu postaráno.

#15 Sběr lesních plodů a domácí limonáda

Procházka lesem je už sama o sobě dobrým odpoledním programem. Ale když k tomu přidáte hledání a sběr lesních plodů, ze kterých pak doma vykouzlíte domácí limonádu, bude ještě lepší.

Recept na domácí limonádu z lesních plodů

Ingredience:

  • 100 g cukru
  • 300 g lesního ovoce
  • 2 litry sodovky
  • máta 

Postup:

Do hrnce nasypte cukr, přidejte vodu a na mírném plamenu za stálého míchání nechte rozpustit. Dvě minuty povařte, případnou pěnu vytvořenou na povrchu odstraňte. Nechte vychladnout, ovoce rozmixujte a přeceďte. Vytvořenou šťávu smíchejte s rozpuštěným cukrem a přelijte do džbánku. Dolijte sodovkou a přidejte čerstvé ovoce a mátu.

#16 Omalovánky a kreslení

Kreslení na papír a vybarvování obrázků v omalovánkách rozvíjí dětskou fantazii a učí je barvy. Pokud máte mladší děti, můžete přidat i vodovky nebo voskovky. Přidat můžete i malování na plátně na zahradě. Veškeré vybavení pořídíte v papírnictví.

#17 Spaní pod širákem

Spaní pod širákem je odvážnější variantou kempování. S dětmi budete v dokonalém spojení s přírodou, budete moct pozorovat hvězdy klidně celou noc a posílíte jejich zážitek ze spaní venku.

Věříme, že si mezi našimi tipy najdete aktivity, které budou vyhovovat celé rodině. Nezapomeňte, že veškeré vybavení pro pobyt venku, domácí grilovačky a podobně pořídíte v našem obchodním centru. Tak na nic nečekejte a začněte si aktivity postupně odškrtávat.