fbpx

Otevřeno

dnes od 09:00 do 20:00

Interaktivní mapa centra

Vytvořte si doma relaxační koutek na čtení

Čtete rádi? Pokud ano, určitě byste ocenili prostor jen pro sebe a příběh, který zrovna čtete. To vám bezprostředně zajistí domácí čtecí koutek s pohodlným křeslem, knihami hned po ruce a klidnou atmosférou. Zkrátka místo, které bude jen vaše. Pokud ho doma zatím nemáte, je nejvyšší čas to napravit. Připravili jsme si pro vás několik tipů, jak ho zařídit.

Knihy na pultu

Najděte si svoje místo

Prvním krokem k vytvoření domácího relaxačního koutku je najít vhodné místo. Mělo by splňovat ticho, klid, pocit bezpečí a dostatek světla. Ideální je roh ložnice, obýváku nebo třeba parapet okna kdekoliv v domě nebo bytě. A když navíc k tomu budete mít výhled na přírodu, váš čas na čtení bude dokonalý. Využít můžete také podkrovní prostory, které často zůstávají nevyužité. Nejlepší je tedy zvolit nějaký roh místnosti a ideálně u okna.

Vybavte ho něčím pohodlným na sezení

Místo už máte, nyní je potřeba ho pohodlně a komfortně vybavit. Pokud máte místo na křeslo, doporučujeme tam umístit takové to velké, čtecí, do kterého se můžete zcela ponořit. Sedací vaky také nejsou na škodu. A ve výsledku postačí i hromada naducaných polštářů. Čtecí koutek si můžete vybavit i tak, abyste tam mohli nejen sedět, ale i ležet.

Polštáře a deky v regále

TIP:

Pokud nemáte dostatek místa na křeslo, můžete si pořídit závěsné.

Zvolte správné osvětlení

Vaše čtecí místečko nebude tím pravým ořechovým, když na knížky nebudete dostatečně dobře vidět. Proto je ideální, jak už jsme zmiňovali, zvolit místo co nejblíže k oknu. Pokud to ale není možné, můžete vybrat kvalitní lampičku, která se o světlo postará. Navíc přijde vhod i při čtecích večerech. Při výběru a umístění myslete na to, že světlo z lampičky by nikdy nemělo dopadat na stránky knihy zezadu. Praktické jsou takové lampičky, u kterých můžete míru osvětlení regulovat podle potřeby.

Mějte knihy při ruce

Milovníky čteček mnohem více než obsáhlá knihovna potěší zásuvky na nabíjení. Pokud jste ale stará škola a potrpíte si na papírových knihách, knihovničku si domů určitě pořiďte. Bude vám stačit menší skříňka nebo polička, kam umístíte výběr aktuální četby. Když necháte knihy na jednom místě, budete je mít hned po ruce.

Pořiďte si odkládací stolek

K dobré knížce patří kafe, kakao, čaj nebo horká čokoláda. A je super, když si hrnek můžete při čtení libovolně odložit vedle sebe. K tomu poslouží malý odkládací stolek, který by měl být také součástí relaxačního čtecího koutku. Můžete ho sladit se zbytkem vybavení.

Použijte doplňky

Doplňky dělají čtecí koutek čtecím koutkem. Malé dekorační polštářky můžete umístit nejen do křesla, ale i na zem. Na stěnu nebo na stoleček můžete dát rodinné fotografie. Deky a přehozy vypadají nejen hezky, ale přijdou vhod i v zimě. Pod křeslem nebo stoličkou můžete mít malý plyšový koberec. Jestli máte čtecí koutek u okna, neměly by chybět ani hezké závěsy. Pokud chcete čtecí koutek oddělit od zbytku místnosti, můžete využít paravan, závěsy, knihovnu nebo živou stěnu, na kterou můžete zavěsit květiny. Vhod přijde i vonná svíčka nebo oříšky, když na vás přijde mlsná.

Kytky na poličce na zdi

Checklist dokonalého čtecího koutku

  • pohodlné křeslo nebo hodně polštářků
  • okno pro dostatek přirozeného světla
  • příjemné a tlumené osvětlení
  • malá knihovnička se zásobou knih
  • malý odkládací stolek
  • místo, které bude patřit jenom vám
  • deka, když by vám byla večer zima

Tipy na obchody s knihami

Na závěr pro vás máme tipy, kam se u nás v Central Kladno vydat za knihami a jeden knižní tip od knihkupectví Luxor na závěr.

Knižní tip:

Zvedá se vítr, Kateřina Surmanová

Píše se rok 1997 a jižní Moravu sužují katastrofické povodně. Ve stínu všepožírajícího živlu navíc dojde v Hodoníně k vraždě. Mrtvolu krásné dívky najde v lese parta dětí a rozhodne se vypátrat viníka. Jeden z kamarádů, Filip, má totiž zvláštní dar: dokáže komunikovat s duchy. Když zanedlouho policie zatkne pachatele, každý si myslí, že je po všem, ale smrt je nenasytná šelma.

Uplyne víc jak dvacet let a ničivá síla se na Hodonín žene znovu. Přichází tornádo a s ním se vrací všechny staré příběhy, traumata a bolesti, které trápí obyvatele i město. Osud se snaží opsat kruh a dokonat tragédii – a Filip se mu chce postavit. Ale pokud má neštěstí odvrátit, musí se bývalá parta dát zase dohromady a čelit tajemné síle společně.

Zvedá se vítr, na krajinu padá temnota a kamarádi stojí tváří v tvář vlastním pochybám, přírodě i času…

Závěr

Nyní vám nic nebrání v ponoření se do oblíbené detektivky, románu nebo třeba scifi příběhu. Svůj domácí čtecí koutek si můžete vybavit přesně podle vašich představ tak, abyste se tam cítili co nejlépe. A pokud svou knihovnu chcete obohatit o nějaký nový kousek nebo by se vám hodila nějaká hezká dekorace, zastavte se u nás v Central Kladno.