fbpx

Otevřeno

dnes od 09:00 do 20:00

Interaktivní mapa centra

Vydejte se cestou minimalistického šatníku. Jak začít?

Straší vás přeplněný šatník, do kterého se už nic dalšího nevejde, ale občas vás převládne pocit, že nemáte, co na sebe? Nejvyšší čas na vytřídění skříně! Jak to udělat efektivně a co si příště nakoupit, abyste se do podobné situace už nedostali? Pojďme se na to společně podívat.

Třídění šatníku většinou nepatří k oblíbeným činnostem. Mnoho lidí se neumí starých věcí vzdát, a to i v případě, že se na ně akorát práší ve skříni. Vinu nese velmi známý hlas v hlavě a zrádná myšlenka „co kdyby se mi to ještě někdy hodilo“, nebo „do toho určitě ještě zhubnu“. Především u dražších kousků je to pochopitelné, na druhou stranu vám zbytečně zabírá místo oblečení, které s největší pravděpodobností už nikdy nevyužijete.

Tip!

Pokud patříte mezi ty, kdo se nechtějí svého oblečení vzdát, a neustále váhají, jestli si ho nechat, nebo dát pryč, máme pro vás jednoduchý tip. Na takové kousky si vyhraďte krabici ve skříni, zavřete je do ní a uložte po dobu jednoho roku. Za tu dobu budete mít stále možnost vybraný kousek z krabice vytáhnout, najde-li se příležitost. Po roce se ke krabici vraťte a vše, co v ní zůstalo, rovnou odneste pryč.

 

Důkladnější probrání doporučujeme provádět alespoň jednou za rok. Uděláte si místo na svoje kousky, odlehčíte mu a bude se vám v něm celkově lépe orientovat. Navíc si znovu přeberete své modely a třeba vás u toho napadne nový způsob sestavení hezkého outfitu. V každodenním shonu na nic takového není prostor a možná vám uniká neotřelá kombinace, která vás předtím nenapadla, protože ve své skříni vlastně nemáte moc přehled.

Kam s vyřazeným oblečením

Už při probírání šatníku si vše postupně připravujte a rozdělujte oblečení na několik hromádek. Staré, roztrhané či jinak zničené kousky zaneste do kontejnerů na textil. Oblečení v dobrém stavu můžete darovat kamarádkám, na charitu, nebo ho zkusit prodat na internetových bazarech.

Vsaďte na minimalismus

Po probrání šatníku vás čeká příjemnější a mnohem zábavnější část – nákupy. Volné místo si logicky žádá zaplnění o nové kousky. Tentokrát na to běžte chytře a pořiďte si pouze oblečení, které opravdu využijete. Skvělou cestou k udržitelnému šatníku je minimalismus. Pokud si zvládnete nakoupit ty správné věci, nebudete jich potřebovat tolik a nemusíte tak často třídit šatník, protože se vám v něm nebudou válet kousky, které nevynosíte.

 

Černá zkrátka nesmí chybět

Černá je neutrální barva a hodí se ke všemu. Navíc sluší opravdu každému a zeštíhluje postavu. Samozřejmě to neznamená, že musíte chodit pořád v černé, právě naopak. Černá se skvěle kombinuje s ostatními barvami, takže si k ní můžete vzít barevné doplňky, sako, boty, kabelku nebo cokoliv jiného. Černé oblečení je zkrátka naprostý základ, určitě by vám nemělo chybět:

  • Tričko s krátkým i dlouhým rukávem
  • Sako
  • Boty
  • Kalhoty

Základem jsou basic kousky

Takzvané basic části oblečení tvoří základní stavební kámen nejen minimalistického šatníku, ale i následně vytvořených outfitů. Ideálně by měly být v neutrálních barvách se střihem, který vám sedne a dá se dobře kombinovat. Ujistěte se, že ve vašem šatníku nechybí následující:

  • Bílá košile
  • Klasické džíny
  • Jednobarevná obyčejná trička
  • Neutrální doplňky
  • Křivák (motorkářská bunda)

Kam zajít na nákupy?

V Central Kladno seženete vše, co budete k výbavě nového šatníku potřebovat. Velký výběr basic kousků najdete například v C&A, Lindex nebo H&M. Pro kvalitní džíny se zastavte v Lee Cooper nebo TIMEOUT.

Nepropásněte aktuální slevy a akce v prodejnách obchodního centra. Jejich aktuální přehled najdete na této stránce.

Rada na závěr: Držte se kvality a nadčasovosti

Svět módy přichází neustále s novými trendy, pokud si ale chcete udržet minimalistický šatník, nenechte se zlákat. Nekupujte si nic, co zrovna nepotřebujete. Ideálně si před každým nákupem vytvořte seznam potřebných věcí a držte se ho.

Místo kvantity se zaměřte na kvalitu. Nevyplatí se ani příliš experimentovat, lepší je sáhnout po tom, co vám doopravdy sluší a víte, že danou věc určitě vynosíte. Neznamená to, že byste nemohli nic měnit a nosit deset let to samé, stačí nad nákupy přemýšlet a držet jednotný styl oblékání.