fbpx

Zavřeno

otevírá v 09:00

Interaktivní mapa centra

Už víte, co budete letos číst na dovolené? Máme tipy pro celou rodinu!

Krásné počasí je příslibem prvních dovolenkových dní, které lákají k novým zážitkům, výletům, ale také k pročištění hlavy od každodenních starostí. Pokud si nedovedete představit dovolenou bez dobré knížky, pak čtěte dále. Doporučíme vám čtení pohodové, napínavé i zábavné. 

České bestsellery

Vášniví čtenáři mají jistě přehled o tom, co se na literární scéně objeví jak ze zahraniční, tak české beletrie. Pokud ale nestíháte sledovat všechny novinky, může vás aktuální produkce a množství knih v knihkupectvích dokonce i vyděsit. Po čem sáhnout? Kde začít s výběrem? A jak nakonec neodejít s prázdnou?

Sázkou na jistotu mohou být díla současných českých autorek, která obsazují přední příčky prodejních žebříčků. Patří mezi ně například Kateřina Tučková, které právě vyšel dlouho očekávaný román Bílá voda, na němž tato autorka pracovala deset let.

Druhým tipem je pak netradičně pojatá kniha Karin Lednické s názvem Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie. Tuto spisovatelku si mnozí čtenáři oblíbili již po vydání prvního dílu románové kroniky Šikmý kostel. Kdo by však toužil po méně náročném čtivu, může okusit novinku Patrika Hartla 15 roků lásky a svou další knihu uvedl na trh také Michal Viewegh, tentokrát pod názvem Děravé paměti.

Napětí je stále IN

Psychologické thrillery, severská krimi nebo klasické horory mají ve světě nebojácných čtenářů své pevné místo. Ani tady není výběr jednoduchý, pokud již nemáte své prověřené autory nebo třeba edice.

A právě jednou takovou, která může posloužit jako vodítko, je edice Světový bestseller nakladatelství Euromedia Group. V této edici vycházejí tituly z pera nejprodávanějších autorů, které například získaly některou z prestižních cen.

Vybrané knížky poznáte podle typické zlaté samolepky na přebalu a aktuálně najdete v naší prodejně Luxor třeba novinku Dokonalé děti od Sophie Hannah nebo titul Otec neznámý od Julie Clark.

Do třetice pak ještě můžeme doporučit bestseller z nakladatelství Mystery Press o pátrání po sériovém vrahovi, který inspiroval stejnojmenný seriál z produkce HBO.

Zmizím ve tmě – Michelle McNamara

Když všechny stopy vychladly, když byly krabice s důkazy uloženy do skladu a některé spisy skartovány, když už si neznámý sadistický predátor myslel, že unikl spravedlnosti, objevila se po třiceti letech nenápadná žena, která se rozhodla, že to tak nenechá.

Byla to novinářka, jmenovala se Michelle McNamara a byla posedlá dosud nevyřešenými zločiny. Uměla psát, uměla si dávat věci do souvislostí, byla metodická, umanutá, trpělivá a dokázala přesvědčit policisty, že jim může být prospěšná. Netoužila po slávě, ale po spravedlnosti. To ona dala pachateli jméno: Zabiják z Golden State…

Komiksy pro děti i pro dospělé

Po nahlédnutí pod pokličku beletrie nesmíme zapomenout ani na další žánry. Dospělí, dospívající a děti mohou dnes vybírat také z nepřeberného množství komiksů, které stále ještě občas bojují s nálepkou „podřadného“ čtení.

Opak je ale pravdou a v knihkupectvích najdeme kvalitní komiksy, které nejen že u některých dětí probudí zájem o literaturu jako takovou, ale jsou skvělou alternativou i pro dospělé. Teenageři a sběratelé pak ocení fanouškovské předměty, které jsou nedílnou součástí některých komiksových sérií.

Audioknížky pro „nečtenáře“

Lehké to zpočátku neměly ani audioknihy. Dnes už si však dokázaly své místo na slunci vydobýt a mnoho čtenářů a posluchačů na ně nedá dopustit. Kvalitně zpracovaná audiokniha může být stejně silným zážitkem jako její předloha v podobě knihy.

Pokud jste „knihám do ucha“ ještě nedali šanci, rozhodně je vyzkoušejte, doba dovolených se k tomu přímo nabízí. Audioknížku si můžete pustit na dlouhé cestě autem, na pláži, ale i po návratu domů, až budete bojovat se žehlením kopy prádla.

Mluvené slovo vám uvolní ruce od knížky, které můžete využít jinak, a z nudné činnosti se rázem stane zábava. O prázdninách se pak můžete do slov zaposlouchat na lehátku u bazénu nebo na dece u řeky, stačí zavřít oči a nechat se unášet skvělými příběhy, rozhovory nebo zajímavými informacemi z populárně naučné literatury.

Kuchařky z celého světa  

Cestování máme často spjato s gurmánskými zážitky. Pokud chcete vybranou destinaci poznat také z kulinářského hlediska, můžete se předem připravit a nastudovat si recepty z dané země. Kuchařka s českými tradičními dobrotami může být zase skvělým dárkem pro přátele, které v zahraničí navštěvujete a jste zvyklí jim vozit nějakou pozornost.

Kdo se pak vydá na výlety podle Gastromap Lukáše Hejlíka, určitě nebude litovat, a na letní grilování se můžete připravit s kuchařkou Na grilu od Zdeňka Pohlreicha. Mňam.

Přijďte si k nám vybrat také mapy, průvodce a další užitečné publikace na dovolenou! Těšíme se na vás v prodejně Luxor.