fbpx

Zavřeno

otevírá v 09:00

Interaktivní mapa centra

Světový den spánku: jak na zdravý a kvalitní spánek

Spánek je základním stavebním kamenem našeho zdraví a celkového blahobytu, přesto bývá často opomíjen. Pojďme si tedy k příležitosti Světového dne spánku připomenout, jak je podstatný a čím se řídit pro zlepšení jeho kvality.

Tělo miluje rutinu

Abychom tělu pomohli si odpočinout, musíme si jasně stanovit spánkový režim – v kolik budeme usínat a kdy vstávat. A to praktikovat s co největší pravidelností. Tím podpoříme své vnitřní biologické hodiny a usnadníme si celý proces usínání a probouzení.

Co ve vašem okolí může narušit váš spánek?

Vaše ložnice, by měla být oázou klidu. Udržujte ji v chladnější teplotě než zbytek vašeho obydlí. A také určitě nezapomínejte, aby byla celá místnost zatmavená bez přístupu světla. Investice do kvalitních závěsů nebo rolet může mít pozitivní vliv na kvalitu vašeho spánku.

Krom prostředí kolem vás, mají na spánek vliv také technologie, a to dost značně. Modré světlo, které vyřazuje ze všech displejů je častým původcem problémů při usínání. Proto například televize v ložnici, nebo nekonečné koukání do telefonů, tabletů či jiných zařízení v blízké době před spaním není ideální. Pokud to je ale nevyhnutelné zainvestujte do brýlí proti modrému světlu. Ty zabraňují průniku modrého světla a eliminují tak pravděpodobnost problému s usínáním zapříčiněného například displejem vašeho mobilu.

Kvalitní matrace a povlečení je základ

To na čem spíte, má na kvalitu vašeho spánku obrovský vliv. Matrace by měla být pohodlná a podporovat vaši páteř ve správné pozici, a proto by se na vašem lůžku určitě nemělo šetřit. Nejen, že to může negativně ovlivnit kvalitu vašeho spánku, ale také to může zapříčinit velkou řadu zdravotních problémů jako jsou bolesti zad a krční páteře, migrény, problémy s oběhovým systémem a negativně ovlivnit vaši náladu a únavu.

Nejen, že byste se měli soustředit na koupi správné matrace, ale také velkou roli hraje povlečení – ať už kvůli termoregulaci nebo pro váš komfort. Každý potřebuje individuální vybavení a není od věci dát výběru povlečení nebo matrace čas. Správné povlečení si můžete vybrat například v obchodě Scanquilt u nás v Central Kladno.

Rituály před spaním

Rituálů, které mohou přispět pro celkovou kvalitu vašeho odpočinku je celá řada. Mezi nejznámější patří čtení knih nebo poslech klidné hudby. Také teplá koupel vás může připravit na spánek. Vyzkoušet si některé z těchto relaxačních technik vám může pomoci k uvolnění před spaním a docílíte tak lepšího spánku.

Pokud trpíte skutečně velkými spánkovými problémy, můžete také vyzkoušet jednu z dalších technik pro lepší uvolnění jako je například meditace nebo hluboké dýchání, které pomohou uvolnit tělo i mysl. Praktikováním těchto technik můžete také zlepšit kvalitu vašich snů, které hrají klíčovou roli v emocionálním prožívání a duševním zdraví.

Aktivní životní styl

V neposlední řadě je nutné zmínit, že aktivní životní styl výrazně přispívá k lepšímu odpočinku. Samozřejmě je nutné tyto aktivity praktikovat v průběhu dne a ideálně ne k večerním hodinám – dbejte tedy na rozestup mezi vaší fyzickou aktivitou a časem usínání.

Jste to co jíte

A to, co jíte ovlivňuje i váš spánek. Těžká jídla, stimulanty jako jsou například kofein nebo alkohol mají negativní vliv na kvalitu vašeho odpočinku, a proto bychom se jim měli snažit vyvarovat. A pokud to je nevyhnutelné a pomáháte si například kávou k lepším výkonům ve vašich fyzických aktivitách, opět bychom měli dbát na dostatečný časový odstup.

Řešení spánkových potíží

Spánek má mnoho aspektů, které mohou ovlivnit kvalitu vašeho odpočinku a žádný z nich by se neměl podcenit. Měli byste se pokusit zjistit, co nejvíce škodí vám a snažit se vypozorovat, co vám spánek naopak zlepšuje. Spousta z těchto činností je čistě na vás a nikdo vás nedonutí například odložit mobil hodinu před usínáním. Ale měli bychom se snažit být disciplinovaní a tyto neduhy postupně odstraňovat a dopřát si kvalitního odpočinku.

Závěr

Využijme proto Světový den spánku pro připomenutí, že dobrý noční odpočinek je základem našeho zdraví a pohody. Správné prostředí, kvalitní matrace a zdravé spánkové návyky hrají klíčovou roli v tom, jak se cítíme během dne. Udělejte první krok ke kvalitnímu spánku a navštivte obchod Scanquilt u nás v Central Kladno, kde vám určitě pomohou se zařízením své vlastní relaxační oázy u vás v ložnici.