fbpx

Otevřeno

dnes od 09:00 do 20:00

Interaktivní mapa centra

Jak strávit prázdniny na Kladensku? V přírodě, sportem i zábavou!

Rozzářené dětské oči, sbalené batůžky a dny plné zážitků, na které se jen tak nezapomíná – prázdniny začínají, a pokud hledáte tipy, jak je strávit v okolí Kladna, pak neváhejte a čtěte dále. Máme nápady pro malé i velké výletníky, kteří se neradi nudí.

Naším prvním tipem je rozhodně Křivoklátsko. Krásné lesy, podmanivá příroda a čerstvý vzduch se nikdy nepřesytí. Celý den můžete klidně strávit v Rekreačně naučném areálu Křivoklátsko, kde najdete dendrologickou stezku, herní centrum, dřevěná zvířátka, expozici hub a místo k posezení či odpočinku.

 

Kam za zvířátky?

Máloco udělá dětem tolik radosti, jako je návštěva zoologické zahrady. A jak už mnozí vědí, z Kladna není potřeba za zvířátky putovat jen do největší pražské ZOO, ale určitě stojí za to navštívit také některý z blízkých zooparků. Kam se tedy vydat?

  • Zoopark Zájezd

Zoopark Zájezd se nachází ve stejnojmenné obci přibližně patnáct minut jízdy od Kladna. Rozkládá se na ploše 2 500 metrů čtverečních a svůj domov v něm má přes 40 druhů zvířat. Děti si zde nejvíce užívají pohled na roztomilé surikaty, lemury a různé druhy opic, nechybí ale například ani kočkovité šelmy. Zoopark Zájezd oficiálně zahajuje prázdninový provoz v neděli 3. 7. 2022, na kdy si připravil pestrý program.

  • Zoopark Olovnice

Dalším místem, kde můžete obdivovat desítky zajímavých zvířat, je rodinný Zoopark Olovnice. Opět zde svůj domov mají lemuři, různé druhy domácích zvířat, ale také velbloudi, želvy, klokani, rys nebo lvice Elsa. S vybranými zvířátky je možné se po dohodě se zkušenými chovateli vyfotit, nakrmit je nebo si je zkrátka jen pohladit pro radost… Neváhejte s návštěvou.

  • Statek u Merlina

Do třetice pro vás máme tip na prohlídku rozsáhlých prostor Statku u (velblouda) Merlina, který se nachází v Chyňavě. Kromě velbloudů zde najdete také pštrosy, lamy, koně, surikaty, papoušky, ještěrky, spoustu drůbeže a dalších zvířat. O prázdninách sem můžete vyrazit každý den, objednat si komentovanou prohlídku nebo také LAMAtreking – společný výlet do okolní přírody, při kterém si vyzkoušíte „jak vzít lamu na procházku“.

Náš tip: Milovníky přírody může zaujmout Levandulové údolí ve Zdicích, kde sice nenajdete zvířátka jako taková, ale bohatě vám to vynahradí rozkvetlé lány levandulí a mnoho kreativních činností, do kterých se může zapojit celá rodina.

Pro nadšence do koupání a sportu

Horké letní dny se bez pořádné koupačky neobejdou a podvečery nebo chladnější dopoledne nás často lákají ke sportu. Kromě cyklistiky, běhu, jízdy na bruslích nebo třeba tenisu se nabízí další spousta aktivit, kterým se lze věnovat ve volné přírodě či na určených sportovištích. Kde se vám bude určitě líbit?

  • Sportovní areály města Kladna

Sportovní areály města Kladna, známé pod zkratkou SAMK, nabízejí spoustu příležitostí, jak strávit volný čas aktivně. Nejznámějším areálem, který spravují, je bezesporu kladenské Sletiště. Právě sem se můžete vydat s celou rodinou, vyzkoušet si různé sporty nebo se osvěžit na letním koupališti. Děti určitě nadchne trampolínový park, vyzkoušet můžete méně známý teqball nebo si nasadit in-line brusle a protáhnout si celé tělo. Pohyb na celý den je zkrátka zaručen.

  • Aquapark Slaný

Opět otevřen je po rekonstrukci slánský aquapark, kde je možné využít také venkovní zahradu s lehátky a dětským hřištěm. Tobogán, plavecký bazén a dětský bazének dále doplňuje divoké vodní koryto, protiproud, vířivka a tři masážní lůžka. A pokud se vám zasteskne po slané vodě, můžete si udělat alespoň malou náhradu návštěvou Muzea slánek, které se nachází – kde jinde než – ve Slaném.

  • Adventure Golf Horní Bezděkov

Hledáte netradiční zábavu spojenou s klasickým sportem, ale v novém kabátku? Pak zavítejte do areálu Adventure golfu v Horním Bezděkově. Zahrát si zde můžete na dvou venkovních hřištích, mezi nimiž se nachází dřevěný srub s Tyrolskou hospůdkou a malebným posezením. Jedinečnou atmosféru si užijete jak s dětmi, tak s přáteli nebo kolegy z práce na letním teambuildingu.

Trocha historie pro malé i velké

Prázdniny jsou nejen časem zábavy, sportu a odpočinku, ale také poznávání historie. K návštěvě proto určitě doporučujeme regionální muzea, která pro své návštěvníky chystají tradiční i stále nové akce. Zavítejte třeba do Muzea T. G. Masaryka v Lánech, Sládečkova muzea v Kladně nebo do Železničního muzea ve Zlonicích. Nové vědomosti děti jako když v září najdou!

Putujeme na hrady a zámky

Ještě do dávnějších věků se pak můžete propadnout na hradech či zámcích, a to ať už při obvyklé prohlídce nebo na některé z vybraných letních akcích. Putování za Bílou paní, krčmáři nebo středověkými hladomornami vám vyváží návštěvy krásných komnat nebo zámeckých zahrad. Nedaleko Kladna se nachází například:

  • Zřícenina hradu Okoř

Na Okoř je cesta… Kdo by si někdy nezanotoval známou písničku, která už spoustu let doprovází především táborové ohně? Ke zřícenině se můžete vydat třeba na kole nebo pěšky a nechat se provést prohlídkovým okruhem. Zároveň se vyplatí navštívit některou z místních tradičních akcí, jako jsou šermířská vystoupení, hradní bitvy či hudební festivaly a koncerty pod širým nebem. Užijte si kulturní léto, jak má být.

  • Zámek Nižbor

Nejen zámek, ale také moderní Keltské informační centrum můžete navštívit v Nižboru u řeky Berounky. V prostorách zámku již několik let funguje stálá expozice, při jejíž prohlídce zapojíte doslova všechny smysly. Interaktivní putování za Kelty doplňují další příležitostné výstavy a ujít si nenechte ani akce, které můžete sledovat pod hashtagem #stredoceskekulturnileto. Na zámku budou probíhat například divadelní představení.

  • Zámek Nelahozeves

Renesanční zámek v Nelahozevsi se nachází na levém břehu Vltavy a v 90. letech byl navrácen rodině Lobkowiczů. Kromě prohlídky vám můžeme doporučit piknik v zámeckém parku, blízké dětské hřiště nebo procházku do nedalekého přístavu Marina Nelahozeves, kde si můžete zapůjčit loďku nebo vyplout na organizovanou vyhlídkovou plavbu. V červenci se pak můžete těšit na Akademii komorní hudby, která se koná na nádvoří zámku.

Náš tip: Dobře vám bude také na Točníku – hradu krále Václava IV., kde vás přivítají točničtí medvědi hnědí, a prohlídkový okruh lze spojit i s druhým známým hradem Žebrákem.

Zastavte se také v Central Kladno

Ne vždy počasí přeje k výletování a pobytu venku. V takové chvíli vám rádi nabídneme zábavu v Central Kladno, kde si můžete zahrát bowling v Kantýně Poldi a zároveň se u toho dobře najíst. Děti si určitě pochutnají na báječné zmrzlině od Fruitisimo a zabavit se mohou v nové herní zóně Play Time.

Nezapomínáme ani na kulturu, a proto u nás budete moct v letních měsících zhlédnout výstavu konanou na základě dalšího ročníku fotografické soutěže Kladenský krasohled.

Těšíme se na vaši návštěvu!