fbpx

Otevřeno

dnes od 09:00 do 20:00

Interaktivní mapa centra

Nejčastější chyby při péči o vlasy a jak se jim vyvarovat

Správná péče o vlasy sice není žádná věda, přesto někteří často opakujeme ty samé chyby stále dokola. Jaké je tedy tajemství krásných vlasů? Přečtěte si nejčastější chyby péče o vlasy a jak se o ně starat správně. 

Kadeřnictví

Nejprve si určete typ vašich vlasů

Než se pustíte do pořádné vlasové péče, je důležité vědět, o jaký typ vlasů vlastně pečujete. Existuje 5 aspektů, které určují typ vlasů:

  1. Druh
  2. Hustota
  3. Textura
  4. Mastnota
  5. Poréznost 

1. Druh vlasů

Druh vlasů rozlišujeme na rovné, vlnité a kudrnaté. Rovné vlasy jsou v jedné linii od kořínků až ke konečkům. Často působí leskle a zdravě, protože se od nich odráží světlo. Vlnité vlasy poznáte podle vlnek ve tvaru písmene C. Kudrnaté vlasy pak mají vlnky ve tvaru písmene S nebo Z, záleží na typu a množství kudrn.

2. Hustota vlasů

Vlasy mohou být jemné, středně husté, nebo husté. Jak hustotu zjistíte? Nadzvedněte jednu sekci vlasů a podívejte se na pěšinku, která tímto počinem vznikla. Pokud vidíte velkou část kůže, máte jemné vlasy. Pokud nevidíte téměř žádnou část pokožky hlavy, máte velmi husté vlasy.

3. Vlasová textura

Vlasová textura znamená, jak silný je jeden vlas. Jemné vlasy jsou náchylnější na zničení chemickými procedurami a tepelnými úpravami, silné a pevné vlasy toho přežijí mnohem více. Vezměte mezi palec a ukazováček jeden vlas a přejeďte po něm od kořínku směrem ke konečku. Podle toho, jak moc vlas mezi prsty cítíte poznáte, jakou má texturu.

4. Mastnota vlasů

Mastné vlasy jsou často spojené s mastnou pletí. Většinou se začnou mastit už pár hodin po umytí, jsou zplihlé, objevují se lupy a často padají. Suché vlasy mají opačný problém – jelikož pokožka produkuje maz, jsou krepaté s roztřepenými konečky, nedrží tvar a lámou se. Vlasy, které jsou zlatým středem mezi mastnými a suchými, vypadají na první pohled zdravě, netřepí se a nevypadávají tak často.

5. Poréznost vlasů

Poréznost vlasů určuje, kolik má jeden vlas pórů. Jde také o schopnost vlasů vtáhnout do sebe vlhkost. Jako první krok ke zjištění poréznosti si umyjte vlasy a nechte je uschnout na vzduchu. Následně si do ruky vezměte rozprašovač s vodou a ze vzdálenosti pár centimetrů ji na vlasy několikrát stříkněte. Pokud se voda vsákla okamžitě, máte velmi porézní vlasy. Jestli voda po vlasech teče, máte neporézní vlasy.

Střih vlasů

Nejčastější chyby při péči o vlasy

Teď, když už znáte typ svých vlasů, můžete se pustit do jejich péče za pomoci vhodných produktů, které pořídíte v prodejnách našeho obchodního centra. Ještě než s nimi ale začnete pracovat, nezapomeňte se vyvarovat nejčastějším chybám.

Špatné mytí vlasů

Nejčastější chybou při péči o vlasy je špatný způsob mytí. Správně byste před samotným mytím měli vlasy pořádně rozčesat a následně nejprve navlhčit samotnou vodou. Poté naneste malé množství šamponu a pomalu vmasírujte, pokud málo pění, přidejte trochu šamponu navíc. Šampon z vlasů smývejte vždy vlažnou vodou, nikdy horkou. Naopak studená voda může být pro vlasy prospěšná.

TIP:

Při mytí si dopřejte masáž pokožky krouživými pohyby bříšky prstů. Pokožku tím prokrvíte a do vlasů se snáze dostanou potřebné živiny.

Příliš časté mytí vlasů

Časté mytí vlasům spíše škodí, než prospívá. Navíc pokud je provázeno silnými pohyby prstů, vaše pokožka může být podrážděná a začne reagovat produkováním kožního mazu. Vaše vlasy se tak budou více mastit. Proto kadeřníci doporučují umývat si vlasy každé dva dny.

Zanedbání pokožky hlavy

I když je péče o vlasy důležitá, stejně důležité je věnovat péči i pokožce hlavy. Když je totiž zdravá pokožka i vaše vlasy budou vypadat zdravé, krásné a silné. Proto je vhodné používat při mytí produkty, které zároveň hydratují, jako například masky, rozmarýnový olej nebo jiné vhodné oleje.

TIP:

Pokud si vlasy budete olejovat na noc, kromě zlepšení kvality vlasů vám to přinese také klidnější spánek a olej vám může pomoci zmírnit stres, bolesti hlavy a migrény.

Vlasová kosmetika

Kartáčování mokrých vlasů

My víme, láká to. Rozčesat si vlasy hned po jejich umytí. Pokud to ale uděláte, napácháte víc škody než užitku. Když jsou vlasy mokré, jsou totiž mnohem více křehké. Proto je lepší vlasy nejprve jemně osušit ručníkem a počkat, až budou sušší. Teprve poté je můžete jemně rozčesat. Použijte ale kvalitní kartáč s měkkými hroty.

Nedostatečná výživa a hydratace

Když vlasy umýváte šamponem, otevíráte jejich strukturu a ony jsou pak zranitelnější. Proto je důležité používat kondicionér, který strukturu uzavírá a uhlazuje povrch vlasů. Vhod přijdou i vlasová séra na konečky, vlasové oleje, uhlazující krémy nebo maska, která vlasy intenzivně regeneruje. Kondicionér nebo masku do vlasů naneste až po jejich lehkém vysušení ručníkem, vždy alespoň 3 centimetry od kořínků. Poté nechte působit po dobu vyznačenou na obalu a opláchněte.

TIP:

Jednou za čas si dopřejte návštěvu u kadeřníka. Kromě střihu, případně barvení, vám vlasy vyživí profesionální kosmetikou.

Nulová ochrana vlasů před teplem

Než vezmete do ruky fén nebo žehličku, nastříkejte po celé délce vlasů sprej na ochranu vlasů před teplem. Ten zabrání jejich poškození. Riziko poškození snížíte i výběrem kvalitního fénu, kulmy nebo žehličky, které neničí vlasová vlákna. Zároveň myslete na to, že čím jsou vlasy jemnější a poškozenější, tím větší teplo jim škodí. Proto nastavujte teplotu šetrně.

TIP:

Stejně jako se v létě staráte o pokožku, měli byste řádnou péči věnovat i svým vlasům a chránit je před UV zářením. Proto na přímém slunci noste klobouk a používejte UV ochranu ve spreji, krému nebo gelu.

Prodejna drogerie DM

Drhnutí vlasů ručníkem

Ano, po umytí jsou vlasy potřeba ručníkem usušit, ne však drhnout. Vlasy v ručníku pouze lehce promněte, poté položte ručník na ramena a vlasy nechte volně doschnout. Pokud chcete vlasy usušit rychleji, můžete použít ručníky dva – jedním vlasy zbavíte vody, druhým dosušíte.

Spaní s mokrými vlasy

Mokré vlasy jsou obecně náchylnější k lámaní. Ležet na nich a třít je o polštář ve vlhkém stavu je v tom případě to nejhorší, co jim můžete udělat. Vlasy se cuchají, třepí a lámou. Proto si je umývejte dostatečně dlouho před spaním, aby stačily uschnout nebo je šetrně vyfénujte.

A jelikož nastává léto a blíží se doba dovolených, máme pro vás na závěr tip, jak se o vlasy starat u moře. Je jasné, že s sebou nebudete vozit veškerou vlasovou kosmetiku, ale určitě nezapomeňte kvalitní šampon, kondicionér a UV ochranu. Kondicionér doporučujeme nesmyvatelný, protože vaše vlasy ochrání před slanou vodou. Nezapomeňte, že všechny produkty pro správnou vlasovou péči pořídíte v našem obchodním centru.