fbpx

Otevřeno

dnes od 09:00 do 20:00

Interaktivní mapa centra

Kde, kdy a jak vzniklo saunování aneb Historie a vývoj saun

I když je saunování spojeno s Finy, jeho historie sahá až k prastarým nomádským kmenům ze střední Asie. Podle archeologických nálezů byla parní lázeň naprosto běžnou součástí výbavy jejich stanů. Do ní nosili rozpálené kameny, které polévali vodou, posadili se do jejich středu a relaxovali. Jak vývoj saunování pokračoval a kdy začalo být populární u nás se dozvíte v článku. 

Jak začalo saunování v Evropě

Historie saunování v Evropě sahá samozřejmě do Finska. První písemné prameny o sauně mluví na přelomu 11. a 12. století. Finská sauna v té době ale vypadala úplně jinak, než jak ji známe dnes. Místnost, kde sauna stála, byla pokrytá sazemi. Kouř z kamen se totiž valil do uzavřeného prostoru, dokud se kameny dostatečně nezahřály. Následně lidé uklidili saze, aby se mohli saunovat.

Ve Finsku se saunování rozšířilo z měst na venkov poměrně rychle. Účinky saunování si tak užívali nejen vysoce postavení, ale také sedláci a rolníci. Postupně se tak saunování stalo každodenní součástí finských životů.

Saunování v jiných zemích Evropy se nesetkalo s oblibou

Evropské cestovatele saunování zaujalo a rozhodli se jej představit i ve svých zemích. Nebylo však tak populární jako ve Finsku. Lidé v saunování nejprve neviděli žádný smysl a mnoho let nebylo populární. To se změnilo až s příchodem druhé světové války, kdy si vojáci chodili do saun odpočinout a zregenerovat se. Na jejich popud začali architekti sauny vylepšovat a postupně se nakonec setkávaly s větší a větší popularitou.

Historie saunování v Čechách

I když se to tak možná nezdá, i v Čechách má saunování bohatou historii. Ta sahá zhruba až do 10. století. V té době židovský kupec Jákúb, známý také pořízením nejstaršího dochovaného popisu Prahy, se ve svých rukopisech vyjadřoval i právě k saunám. Popisoval je jako dřevěné budky s trámy vycpanými mechem a vybavené kamny s otvorem na ventilování dýmu. V těchto budkách se nacházely kbelíky s vodou, kterými lidé rozpálená kamna polévali.

Podoba moderní sauny

Modernější sauny, které známe dnes, se začaly stavět až na začátku 19. století. Stále se ale setkávaly s tím, že se pomalu nahřívaly. To se změnilo po druhé světové válce, kdy původní kamna nahradila modernější a sauna tak mohla být vytopena do hodiny.

Dnes máme na výběr hned z několika kvalitních saun. Finská sauna je nejvíce podobná té původní. Dalšími variantami jsou solné sauny, tropické sauny, herbal sauny, parní lázně a sauny s parním nárazem. U nás v Central Kladno najdete Sauniu, která nabízí všechny zmíněné druhy saun. Takže si můžete vybrat, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Finská sauna

Jde o nejznámější typ sauny s výraznými ozdravnými účinky, které se týkají nejen těla, ale také duše. Funguje tak, že intenzivním pocením se z těla odstraní všechny škodlivé látky. Silné prohřátí posiluje dobré fungování krevního oběhu a odstraňuje problémy, jakými je například syndrom studených nohou. Je dobrá také jako prevence alergií, zbavuje stresu a obecně posiluje imunitu.

Tropická sauna

Ideální, pokud vám nevyhovují vysoké teploty. Nižší teplota je kompenzovaná vyšší vlhkostí, takže dosáhnete stejného efektu jako u finské sauny. Díky navození tropického klimatu má tato sauna blahodárné účinky při léčbě astmatu, revmatismu, svalových onemocnění, onemocnění dýchacích cest a již zmíněného syndromu studených nohou. Výhodou je, že nevysušuje dýchací cesty ani vlasy a zvláčňuje pokožku.

 

Solná sauna

Solná sauna je ideální, pokud se chcete prohřívat dlouho a pozvolna. Je vybavena velkým dřevěným roštem, na který se můžete pohodlně posadit nebo si lehnout. Solná sauna je velmi jemná a vhodná především pro ty, kteří se saunováním začínají.

Herbal sauna

I v herbal sauně se setkáte s nižší teplotou, proto je i ona vhodná pro začátečníky. Můžete v ní zůstat déle a užívat si saunování aromatizované bylinkami a vonnými silicemi, které omlazují a regenerují tělo i mysl. Najdete v ní keramické lavice a obložení. Je také vhodná pro aplikaci saunové kosmetiky.

Parní lázeň

Bohatá parní lázeň s teplotou zhruba 40 stupňů celsia uvolňuje dýchací cesty, pomáhá při léčbě astmatu a zánětů průdušek. Je obohacena o esenciální oleje, které omlazují a ozdravují pleť a účinně bojují proti akné a celulitidě. Skvěle působí také proti revmatu, artritidě a migrénám.

Sauna s parním nárazem

Jedná se o variantu finské sauny se zařízením, které v pravidelných intervalech polévá rozpálené kameny na kamnech vodou a horký vzduch pak rozfouká do prostoru. Zhruba každých 5 minut tak vaše tělo zasáhne intenzivní tepelná vlna. Díky tomu se vám pocitově změní vnímání tepla.

Závěr

Jak sami můžete vidět, historie saunování sahá opravdu daleko a je velmi bohatá. A i když se ne vždy sauny setkávaly s pochopením, dnes patří k nejoblíbenějším relaxačním aktivitám. A nejen relaxačním, jsou také dobrým pomocníkem v boji s různými chorobami. Budeme se těšit, až navštívíte tu v Central Kladno