Jak vybrat dětem správné a dobře padnoucí boty
18. 8. 2023 - publikováno
Otevřeno
dnes od 09:00 do 20:00
18. 8. 2023 - publikováno
Výběr dětské obuvi je složitější než když si kupujete boty pro sebe. Dětské nohy se totiž neustále formují a pokud zvolíte špatnou obuv, mohou se deformovat. Většina dětí má totiž před nástupem do školy naprosto zdravé nohy a právě při nástupu do školy nastává zlom, kdy se jim ničí. Sepsali jsme pro vás jak postupovat, abyste dětem vybrali správné dobře a padnoucí boty.
Dětské nohy se neustále vyvíjí a rostou. Proto jsou měkčí než dospělé a tím pádem více náchylné k deformacím, kterou způsobují špatně vybrané boty. To znamená moc těžká obuv, malá nebo třeba úzká.
Je důležité myslet také na to, že děti mají sníženou citlivost vůči bolesti, takže mohou ve špatně padnoucích botách chodit dlouho, aniž by upozornily na to, že jim nesedí.
Aby dětem obuv neničila nohy, musí mít dostatečně prostornou a kulatou špičku, která poskytne dostatek místa pro prsty. Co se týče vnitřní strany obuvi – čím je rovnější, tím lépe, protože palec je v přirozené poloze a není tlačený k ostatním prstům.
Nedoporučujeme pořizovat dětem špičatou obuv, protože způsobuje deformaci nohou.
Ideálním materiálem pro dětskou obuv je přírodní useň, která se dokáže přizpůsobit anatomickému tvaru nohy. Navíc je skvěle prodyšná, měkká a absorbuje vlhkost. Nedoporučujeme kupovat plastové nebo koženkové boty, které mohou způsobit tvorbu plísní.
Dětská noha by v botech měla být perfektně fixovaná, aby nedocházelo k jakýmkoliv bočním pohybům paty. Proto by každá sandálová obuv měla mít dostatečně tuhý, dlouhý a vysoký opatek (=vnitřní patní pásková část).
Obuv by měla být co nejohebnější v oblasti kloubů, protože tam se ohýbá nejčastěji. Při kupování bot doporučujeme vyzkoušet, jaký odpor kladou při pohybu špičky směrem k nártu.
Dětské nohy se celkem hodně potí a hlavním zdrojem potu je ploska, tedy přední část chodidla poblíž prstů. Proto je při výběru bot důležité myslet na to, aby byly vybaveny stélkou nebo vkládací vložkou ze savého materiálu, jako je například textil nebo useň.
Dobrý střih bot zajišťuje správnou fixaci nohy, protože pevně drží nohu a brání jejímu případnému posunu. To nejlépe zajistí šněrovací obuv, případně obuv s uzavíracím páskem na sponu nebo suchý zip.
Zřejmě vám nemusíme říkat, že dětské boty by měly mít co nejmenší podpatek. Je to z důvodu udržení dobré stability dítěte.
Hmotnost dětských bot by měla být co nejmenší. A to převážně kvůli tomu, že děti toho přes den opravdu hodně nachodí a naběhají.
Nohy dítěte jsou ohrožovány i neustálými dopady na zem na trávu, písek, ale také tvrdý beton, dlažbu nebo asfalt. To se může projevit opotřebením kostí, kloubů i poškozením páteře. Abyste těmto problémům u svého dítěte předešli, doporučujeme do bot dát podešev s dobrými tlumícími vlastnostmi, jako je například pryž, styropor nebo vlepovací a vkládací vložky.
Dětské boty musí dobře sedět na délku i šířku. Před prsty by měl být volný prostor alespoň 10 – 15 milimetrů, to znamená, že vnitřní prostor bot by měl být delší, než kolik měří dětská noha od paty po nejdelší prst.
Při výběru bot je sice důležité, aby si je dítě vyzkoušelo, ale není dobré spoléhat pouze na jeho tvrzení, že mu bota sedí. Příliš nespoléhejte ani na metodu tlaku na boty v oblasti palce, děti totiž často intuitivně prsty skrčí.
Pokud nemáte k dispozici metr, můžete měření provést vyndáním stélky z boty a jejím přiložením na nohu dítěte. Opticky pak uvidíte, zda je před prsty již zmíněných 10 – 15 mm místo. Velikost vždy měřte, když dítě stojí, ne když sedí.
Dítě by si také mělo obě boty vyzkoušet a projít se v nich po obchodě. Při jeho chůzi sledujte, zda mu boty nekloužou z pat, pokud ano, jsou příliš velké.
Šířka bot by pak měla odpovídat obvodu nohy dítěte v místě prstních kloubů. Štíhlá noha v příliš širokých botách za chůze proklouzává do špičky a poškozuje prsty. Úzká bota naopak omezuje krevní oběh a deformuje přední část nohy.
Na podlahu ke zdi položte list papíru a postavte na ni bosé chodidlo dítěte tak, aby pata byla opřená o zeď. Dítě musí stát stejnoměrně na obou nohou. Tužkou kolmo označte nejdelší prst na noze, zpravidla to bývá palec. U měření dejte pozor na to, aby dítě prsty nekrčilo. Změřte vzdálenost od zdi k označení, které jste udělali za nejdelším prstem. To stejné udělejte i druhého chodidla, velikost chodidel se totiž může lišit.
Šířka chodidla se měří podobně jako délka. Na podlahu ke zdi opět přiložte list papíru, položte na něj bosou nohu dítěte tak, aby byla opřená o zeď a tužkou kolmo označte nejširší místo v oblasti kloubů. Změřte vzdálenost od zdi ke značce, kterou jste udělali.
U batolete by nadměrek měl mít maximálně 1 cm. U dítě, které chodí do školky nebo do školy je ideální 1,2 cm, tedy tak, aby dítě při chůzi nezakopávalo. Šířka nadměrku by měla být maximálně 0,4 cm. U bačkor a sandál může být menší a u zimních bot naopak větší. Vždy záleží na tom, jak dítěti sedí a jak má velkou nohu.
Do školy můžete dětem pořídit buď pantofle, nebo bačkory. Obecně platí, že pro menší děti se více hodí bačkůrky a pro větší pantofle. Pokud se ale přece jen rozhodnete pořídit pantofle dítěti třeba do školky, myslete na to, aby měly přes nárt (v ideálním případě i okolo kotníku) dva opasky.
Pokud budou přezůvky příliš volné, může dojít ke zvýšené aktivaci svalů prstů. Pokud bude aktivace dlouhodobá, může způsobit ortopedické vady.
Nezapomeňte doma pravidelně kontrolovat, zda boty dítěti ještě sedí a případně mu pořídit nové. Správně zvolenými botami totiž předejdete spoustě problémů a vad, které jsou s nesprávně zvolenými dětskými botami spojené. Také nezapomeňte, že veškerou obuv pro děti pořídíte v našem obchodním centru.