fbpx

Otevřeno

dnes od 09:00 do 20:00

Interaktivní mapa centra

Jak vést děti ke sportu

Hýbat by se měli nejen dospělí, ale také děti. Děti pohybem přispívají ke správnému vývoji a fungování, ale také si jeho pomocí vybíjí frustraci nebo vztek. Děti, které sportují, bývají také sebevědomější, což se může pozitivně projevit hned v několika aspektech jejich života. Jak je ale ke sportu vést a motivovat? Dozvíte se v článku. 

Jděte jim příkladem

Není nutné, abyste byli tenisoví mistři světa nebo běhali maratony. Ale pokud vaše děti uvidí, že se sami hýbete, budou sport brát jako běžnou součást života. A o to raději se pak do něj pustí. Navíc mnoho aktivit můžete provozovat společně, stačí vybrat něco, co vás bude bavit. Budete tak sportovat a zároveň budovat pevný vztah se svým potomkem.

Jistě se shodneme, že ve sportu je velmi důležitá disciplína. Jděte proto svému dítěti příkladem i v tomto a ukažte mu, že je dobré dodržovat pravidla a sportovat pravidelně. A to i když se vám zrovna dvakrát nechce.

Vytvořte sportovní prostředí

Vypracujte s dítětem tréninkový plán, který zahrnuje nejen pravidelné cvičení, ale i odpočinek. Intenzita tréninků by se měla postupně zvyšovat s rostoucím věkem dítěte. K dobrému tréninkovému plánu patří také kvalitní sportovní vybavení. Věřte nám, že investice do něj se vám vrátí v podobě šťastného, a možná i úspěšného, dítěte. S výběrem toho nejlepšího vybavení vám poradí ve specializovaných obchodech.

Do sportu je nenuťte

Je důležité, aby děti vnímaly sport jako dobrovolnou a radostnou volnočasovou aktivitu. Nechcete přece zapříčinit, aby kvůli tomu, že je budete do něčeho nutit, na sport v dospělosti vzpomínaly s nechutí. Jistě jste sami někdy slyšeli věty typu: “Nesnáším tenis, hrál jsem ho celé dětství, protože jsem musel.” Tomu se raději vyhněte a zařiďte, aby byl daný sport pro dítě dobrým koníčkem.

Oceňte snahu

Připište vašemu dítěti pomyslné kredity i za jeho snahu, ne pouze výsledky. Děti potřebují chválit, aby získaly pořádnou dávku motivace. Když to přirovnáme k namalovanému obrázku, který vám vaše dítě přineslo ukázat – pochválíte ho, zaměříte se na detaily, které vypíchnete a povzbudíte ho, aby v kreslení pokračovalo. To samé dělejte pravidelně i u sportu.

Odměňte je

Stejně jako když dítě přinese ze školy dobrou známku, odměňujte i sportovní výsledky. Vaše dítě tak uvidí, že vám na tom záleží. Bude sport dělat s ještě větší chutí a motivací, protože není nic lepšího, než uznání a odměna od rodičů.

Jak k dětem přistupovat?

  • Pozorně sledujte, jak na tom jsou vaše děti při sportu fyzicky i psychicky.
  • Všímejte si, v čem se konkrétně vašemu dítěti daří a v čem naopak nedaří.
  • Podporujte dítě v jeho rozhodnutích a do ničeho ho netlačte.
  • Kromě zúročení talentu myslete i na další aspekty důležité k jeho rozvoji – uznání vlastní chyby, férovost a další.
  • Myslete i na sebe, na svou psychickou a fyzickou kapacitu.
  • Rozvíjejte u dítěte schopnost soutěžit, vítězit i prohrávat. To vše jsou důležité vlastnosti, které se mu budou v dospělém životě hodit. 

Vlastní ambice a nenaplněné cíle dejte stranou

Spousta rodičů chce mít doma dalšího Jardu Jágra nebo v mládí sami měli sen se stát úspěšným sportovcem, který se nenaplnil. Tak ho předávají na své děti a vidí se v nich. Tlak z vaší strany i ze strany trenérů akorát zapříčiní nechuť dítěte cokoliv dělat. Může mu také způsobit psychické a fyzické problémy, které se s ním potáhnou až do dospělosti. Nezapomeňte proto, že sport by měl být pro dítě především zábavou a mělo by ho samo chtít dělat.

Skupinové sporty

Sportovat sám je skvělé. Sportovat s kamarády báječné. Věřte tomu, že vaše dítě bude sport bavit o to víc, když ho bude moct vykonávat s kamarády. Nepůjde pak totiž pouze o zábavnou fyzickou aktivitu, ale také o možnost trávit čas s přáteli. O to víc pak bude radostnější nějaká výhra, protože vaše dítě bude moct své nadšení s někým sdílet.

Prozkoumejte možnosti

Prozkoumejte možnosti, které nabízí místo vašeho bydliště. U nás v Kladně můžete své děti přihlásit například na tenis, fotbal, hokej nebo třeba k mažoretkám. Pokud chcete kompletní přehled o sportovním dění na Kladně, doporučujeme sledovat SAMK pro všechny. Ve spolupráci s nimi každoročně pořádáme sportovní cyklus eventů pro děti s názvem Kladno sportuje v Central Kladno. Čekají nás ještě dva víkendy, takže pokud si chcete nějakou sportovní aktivitu vyzkoušet, než na ni dítě přihlásíte, máte ideální příležitost.

Závěr

Nejlepší je tedy motivovat děti ke sportu tím, že jim jdete příkladem nebo sportujete společně. Důležité je děti do ničeho netlačit a sport nabídnout pouze jako možnost, ne povinnost. A když svou aktivitu bude moct sdílet nejen s rodinou, ale i s přáteli, můžete si být jisti, že ho sport jen tak nepřejde a bude ho vyhledávat i samo.