fbpx

Zavřeno

otevírá v 09:00

Interaktivní mapa centra

Jak se pořádně vybavit na zimní sporty

Milujete zimní sporty nebo se teprve chystáte přijít jim na chuť? Zima nabízí opravdu širokou škálu sportovních aktivit a je důležité se na ně pořádně nachystat a vybavit. Jaké zimní sporty jsou nejoblíbenější a co na ně potřebujete se dozvíte v článku.

Lyžování a snowboardování

Jedním z nejoblíbenějších zimních sportů je lyžování a snowboarding. Předtím než se vydáte na svahy, je klíčové zajistit si kvalitní vybavení. Pro lyžaře jsou nezbytné lyže, vázání, hůlky a samozřejmě bezpečná lyžařská helma. Snowboardisté potřebují snowboard s vázáním, bezpečnostní přilbu a vhodné oblečení, které je odolné proti vlhku a chladu.

Důležité je také vybrat si správnou délku a typ lyží nebo snowboardu podle vaší úrovně dovedností. Začátečníkům se doporučují stabilní a snadno ovladatelné modely, zatímco pokročilí sportovci si mohou vybrat speciální vybavení pro větší výzvy na svahu. Lyžařská helma je absolutní nutností, chrání vaši nejdůležitější část těla – hlavu. Kromě toho si na svahy vezměte kvalitní brýle s ochranou proti UV záření a větru. Důležitou součástí výbavy jsou také chrániče kolen a holeně a samozřejmě páteřák, které vám zajistí bezpečí při případném pádu.

Bruslení

Bruslení patří mezi klasické zimní radovánky a nabízí skvělý způsob, jak strávit čas na zamrzlých jezerech nebo zimních stadionech. Začátečníci mohou vyzkoušet klasické hokejové brusle, zatímco pokročilejší bruslaři si mohou pořídit speciální modely s lepším tlumením nárazů a větší stabilitou.

Při výběru bruslí si dejte pozor na správnou velikost a pohodlí, abyste mohli strávit na ledě co nejvíce času bez nepříjemností. Kromě toho doporučujeme investovat do teplého oblečení, abyste si udrželi teplo i v chladných zimních dnech.

Zimní běh

Pokud běháte v létě, pravděpodobně vás od této aktivity zima neodradí. Navíc kromě udržení se fit a pročištění hlavy jde o skvělý způsob, jak se kochat zasněženou krajinou. Pokud samozřejmě nějaký ten sníh napadl. Co k tomu budete potřebovat?

Speciální termo oblečení s odváděním vlhkosti je ideální pro udržení tepla a sucha. Nepromokavá bunda, rukavice a čepice jsou zase nezbytné pro ochranu před chladem a větrem. Pro zvýšení viditelnosti a bezpečnosti doporučujeme reflexní prvky na oblečení.

Skialpinismus

Skialpinismus je vzrušující, ale celkem náročný zimní sport spojující lyžování a horolezecké dovednosti. Tato aktivita poskytuje možnost objevovat nepřístupná zasněžená místa a vydat se na vrcholy hor, kde by bez lyží bylo obtížné projít. Výzvou skialpinismu je jednak stoupání na vrchol pomocí speciálních vázání, která umožňují pohyb nahoru, a jednak sjezd zpět dolů na lyžích.

Skialpinisté využívají speciální lehké lyže s vázáním, které umožňuje fixaci paty pro lepší úchop při stoupání a uvolnění pro pohodlnější sjezd. K tomu patří také speciální boty, které poskytují potřebnou podporu při chůzi a pohodlí při sjezdu. Ve výbavě byste měli mít také lavinovou výstroj, jako je lavinový detektor, lopata a sonda.

Hokej

Hokej patří také k nejoblíbenějším zimním sportům, který lidé nejen vykonávají, ale rádi se na něj i dívají. Hokejový zápas se skládá ze tří třetin, přičemž každá trvá 20 minut hrubého hracího času. Cílem je dostat hokejový puk do soupeřovy branky a vstřelit co nejvíce gólů. Hra se vede rychlými přesuny puku po ledě, útoky na branku a tvrdými střelami na brankáře.

Můžete ho ale samozřejmě hrát i jen tak na ledě s přáteli. Potřebujete hokejové hole, chrániče na nohy, rukavice, helmu a brusle. Brankář má speciální výstroj včetně masivní masky, chráničů na nohy a výstroje pro ochranu před puky letícími vysokou rychlostí.

Běžkování

Běžkování, jinak také běžecké lyžování, je ideálním sportem pro všechny věkové kategorie a nabízí jedinečný zážitek z pohybu v zasněžené krajině. Pro běžkování jsou nejlepší klasické nebo skate běžky, v závislosti na vaší preferenci. Klasické běžky jsou určeny pro klasický styl, kdy se lyžař pohybuje v přímých stopách. Skate běžky jsou vhodné pro dynamičtější styl s odrazem od lyže na každém kroku.

Kvalitní běžecké boty a hůlky jsou nezbytnou součástí vybavení. Boty by měly být pohodlné a pevně držet nohu, zatímco hůlky vám pomohou udržet rovnováhu a zlepšit rytmus pohybu.

Sáňkování

Asi vám je naprosto jasné, že sáňkování není sport, ale spíš zimní radovánka. My ji ale nemohli vynechat, protože i když je sáňkování spojeno s dětmi, dokážou si ho užít i dospělí.

Existuje nespočet druhů sání, od klasických dřevěných modelů po moderní plastové nebo kovové varianty. Kromě kvalitních sání je důležité myslet také na bezpečnostní opatření, jako jsou přilby a chrániče. Při sáňkování na veřejných sjezdovkách nebo dráhách se vždy řiďte pravidly bezpečnosti a respektujte ostatní sáňkaře.

Závěr

Nezapomeňte, že různé sporty vyžadují odlišné druhy vybavení, a proto je důležité vybírat s ohledem na konkrétní potřeby a úroveň dovedností. Vybavení proto vybírejte pečlivě s ohledem na pohodlí a bezpečnost. Budeme se těšit, až pro potřeby zavítáte k nám do Central Kladno.