fbpx

Zavřeno

zítra v 09:00

Interaktivní mapa centra

Jak se ochladit v horkých letních dnech i bez klimatizace

Horké letní dny jsou pro nás často nesnesitelné, zvlášť, pokud na extrémní teploty nejsme zvyklí. V takovém případě potřebujete ochladit nejen sebe, ale i místnosti, ve kterých se zdržujete. Možná vás to překvapí, ale je to možné i bez klimatizace. Připravili jsme si pro vás několik užitečných tipů, jak ochladit sebe i váš byt nebo dům. 

Kopečková zmrzlina v prodejně Fruitisimo

 

Jak ochladit sebe

Než se pustíme do tipů, jak ochladit byt nebo dům, nejprve se podíváme na to, jak ochladit sebe. Protože to je ostatně to, čeho chceme vždy dosáhnout.

Pijte dostatek vody

Obyčejná voda, ne slazené nápoje, je vaše záchrana v horkých letních dnech. Pokud obyčejnou vodu nemáte zrovna v lásce nebo ji chcete nějakým způsobem ozvláštnit, můžete do džbánku přihodit citron, limetku, mátu, okurky, bazalku nebo třeba růžové květy, které vodu jemně ochutí.

Možná vás překvapí fakt, že vás více ochladí vychladlá voda, než ta studená. Ideální teplota vody pro naše tělo je přibližně 37 stupňů. Čím je teplota vody bližší teplotě našeho těla, tím menší šok pro náš organismus představuje. Pokud jsou teploty opravdu vysoké, naprostá většina lidí by měla denně vypít alespoň 1,5 litru vody.

Relaxujte u vody

Zaručeně nejlepším způsobem, jak se v letních dnech ochladit, je pobyt u bazénu, přehrady, lomu a vlastně jakékoliv vody, ve které se můžete kdykoliv ochladit. Postačí ale i vlažná sprcha, protože ta vás ochladí lépe a na delší dobu.

Tip:

I u relaxu můžete vypadat dobře. Hezké plavky pořídíte v H&M.

Plavky pro ženy

Ledujte se

Ledové obklady budou vaší záchranou, pokud hodně času trávíte doma. Můžete namokřit hadr a přiložit si ho na čelo, stejně jako když máte horečku. Skvěle poslouží i zelenina vytažená z mrazáku. Samozřejmě existují i speciální chladící polštářky, které pořídíte v lékárně nebo drogerii.

Jezte studená jídla

Teplá jídla jsou v létě pro náš organismus příliš těžká a navíc se sami zapotíte, pokud strávíte nějaký čas u rozpálené plotny. Doporučujeme lehčí a studená jídla, jako jsou například saláty nebo jednoduché a rychlé těstoviny. Pomůže i zmrzlina nebo ledový čaj.

Jeďte na procházku do lesa

V lese je vždycky dobře. O to víc to platí v horkých dnech. Proto když už nic nezabírá, sbalte se a jděte na procházku do lesa. Tam se můžete bezpečně skrýt před jinak všudypřítomnými slunečními paprsky. Procházku doporučujeme i před spaním, na tu ale postačí vyjít do ulic, protože večer už takové horko nebývá a vzduch se krásně pročistí. Navíc vás chůze dokonale vyčerpá a vy tak budete mít kvalitnější spánek.

Letní osvěžující salát s cuketou, mrkví a vajíčkem v Ugo salaterii

Jak ochladit byt nebo dům

Sebe jste ochladili, takže je na čase ochladit i svůj byt nebo dům. A jak už jsme zmiňovali výše, jde to i bez klimatizace. Pojďme se podívat, jak na to.

Omezte používání elektroniky

Pokud je to možné, omezte používání elektroniky a spotřebičů, jako je počítač, telefon, televize, mikrovlnná trouba, pračka, myčka nebo třeba sporák, na minimum. Spotřebiče a elektrické přístroje totiž vydávají teplo a mohou teplotu u vás doma zvýšit až o několik stupňů.

Větrejte v noci a brzy ráno

Byt nebo dům nejlépe ochladíte, když nedáte slunci možnost přístupu. To znamená přes den nejlépe zatáhnout žaluzie a větrat pouze v noci nebo brzy ráno.

Bubble Tea Happy Tea

Vyměňte hřejivé látky za chladnější

Schovejte do skříní veškeré hřejivé látky a začněte u povlečení. Patří mezi ně deky a froté prostěradla. Ty nahraďte studenějšími látkami, mezi které patří například satén.

Namočte závěsy

Možná se nad tímto bodem podivujete, ale vážně to vyzkoušejte. Mokré závěsy v místnosti totiž perfektně snižují teplotu příchozího vzduchu a zvyšují vlhkost. Pobyt v dané místnosti tak bude o dost snesitelnější. Po namočení nezapomeňte závěsy ale pořádně vyždímat, chcete ochladit vzduch, ne vytírat podlahu.

Napusťte vodu do dřezu

Pokud napustíte v kuchyni vodu do dřezu zhruba na centimetr a necháte ji stát, bude se teplem vypařovat a místnost zvlhčovat. Tím dojde k pocitovému ochlazení.

Použijte kostky ledu

Posledním naším tipem pro ochlazení místnosti bude taková přírodní provizorní klimatizace. Kostky ledu nasypejte do misek a skleniček, které následně rozložte po celém obvodu místnosti. Tím dojde k ochlazení až na několik hodin. 

Jak jste se dočetli, ochladit sebe i váš byt nebo dům během letních horkých dnů je možné i bez klimatizace a hned několika způsoby. Důležité je udržovat pitný režim, přes den doma nevětrat, nejlépe mít zatažené žaluzie a pobyt u vody také není na škodu. Na závěr nezapomeňte, že se vždy můžete přijít ochladit do našeho obchodního centra.