fbpx

Zavřeno

zítra v 09:00

Interaktivní mapa centra

Jak se (ne)obléct na svatbu jako host

Svatební sezóna je v plném proudu a možná i vy už jste dostali svou pozvánku od přátel nebo rodiny. Jistě už vám na mysli vyvstala tradiční otázka –⁠ co si obléct na sebe? V tomto článku vám poradíme, podle čeho se rozhodovat, na co nezapomenout, co je a není vhodné a kde oblečení pořídit. 

Oblečení na svatbu

Není barva jako barva

Jako host na svatbě musíte vědět, že některé barvy jsou zkrátka tabu. A to i když objevíte nádherný stylový kousek. Patří k nim samozřejmě bílá, kterou by správně měla na sobě mít pouze nevěsta, a barvy jí podobné jako například krémová nebo ivory.

Někdy se můžeš stát, že budoucí novomanželé na nějaké barvě trvají. V tom případě byste samozřejmě měli zvolit dresscode, který požadují. Každopádně vždy je to o vzájemné domluvě. Občas si nevěsta na podobné tradice nepotrpí a vy můžete dorazit, v jaké barvě budete chtít. Nicméně v každém případě vynechte černou –⁠ zřejmě chápete, proč není vhodná.

Zvažte styl svatby

Odehrává se svatba na statku nebo ve stodole? V tom případě pravděpodobně nebudete volit večerní róbu. Naopak na honosnější svatbu na zámku, v hotelu nebo dobré restauraci zřejmě neobléknete bavlněné nebo lněné šaty.

Podle stylu svatby dobře promyslete i obuv. Pokud jdete na svatbu, kde budete většinu času chodit po trávě, podpatky nebudou tou nejlepší volbou. Každopádně i na luxusnější svatbu je lepší zvolit pohodlnější boty. Většinu času totiž nejspíš budete stát nebo tancovat.

Lodičky

Tipy na oblečení:

  • Koktejlové šaty
  • Dlouhé vzdušné šaty
  • Elegantní overal
  • Krátké šaty ke kolenům s elegantními ramínky
  • Kostýmek 

Hezké kousky pořídíte například v H&M, Lindex nebo Orsay

Myslete na počasí

Pokud se svatba odehrává venku, počasí hraje při výběru oblečení tu největší roli. Ale jelikož většina svateb probíhá v létě, nešlápnete vedle, když sáhnete po lehčím a vzdušnějším materiálu, jako je například bavlna, satén, len nebo hedvábí.

TIP:

I když předpověď počasí hlásí teplo, raději si s sebou vždy sbalte sako nebo lehký svetřík. Nikdy nevíte, kdy se náhle ochladí nebo začne pršet.

Pohrajte si s doplňky

S vhodným oblečením souvisí i doplňky, se kterými si můžete pohrát. Využít můžete třeba věneček do vlasů, krásné náhrdelníky nebo prsteny. Zvolit můžete i stužku do vlasů nebo ozdobné spony, pokud budou v souladu s formálností svatby.

Šperky a doplňky

Jak je to se silonkama na svatbě

Pokud má být svatba spíše formální událostí, bez silonek se bohužel neobejdete. A to i v tom největším horku. Jedna výjimka, kdy na sobě silonky mít nemusíte, jsou páskové boty s otevřenou špičkou.

Jestli se ale chystáte na svatbu s uvolněnější atmosférou a zábavou, silonky nikdo řešit nebude. Opět tedy záleží na formalitě události.

Co si má obléct muž

Muži mají jako hosté na svatbě bohužel většinou pouze jednu možnost –⁠ dobře padnoucí oblek, nebo alespoň oblekové kalhoty a košili. Může se stát, že budoucí novomanželé požadují neformální dress code, v tom případě samozřejmě v obleku nechoďte. Pokud si to ale vyloženě nebudou přát, oblek zůstává jedinou vhodnou variantou.

Svatby jsou zpravidla nezapomenutelnou událostí a vy byste jako hosté měli svým outfitem přispět k tomu, aby to tak skutečně bylo. Proto vždy respektujte přání budoucích novomanželů. A nezapomeňte, že vhodné doplňky a oblečení pořídíte v našem obchodním centru.