Otevřeno

dnes od 09:00 do 20:00

Interaktivní mapa centra

Jak pomoci malým opeřencům?

První jarní den už byl a krom hezkého počasí to znamená, že se k nám do Čech vrací naši opeření přátelé. Přesto, že už se blízká na teplejší období, počasí umí být nevyzpytatelné a někteří ptáci uvítají trochu pomoci v podobě vytvoření prostředí, ve kterém se jim bude dobře žít. Nejen, že je tvorba toho prostředí důležitá pro ně, ale benefitujeme z ní i my. Proto nebuďme k menším tvorům lhostejní a pomozme tohle prostředí připravit. Jak na to? To se dozvíte v dnešním článku!

Jaké druhy ptáků můžeme očekávat?

Abychom vytvořili správné prostředí, musíme si prvně ujasnit, které ptáky takhle brzo na jaře můžeme očekávat. Mezi nejběžnější druhy patří například sýkorky. Konkrétně sýkora koňadra a modřinka. Tyto malé, živé ptáčky můžete často vidět v parcích nebo zahradách. Jejich zbarvení na břiše je do žluta s černými proužky. Modřinka je podle názvu více do modra a je dobře rozeznatelná.

Mezi další druhy patří vrabec domácí. Vrabec je spíše městský pták a jeho výskyt je častý. Je znám svým čimčarara zpěvem a společenským charakterem. Strnada obecného a zahradního najdeme spíše v křovinách na okrajích lesů. Patří mezi skvělé zpěváky a jejich přítomnost je s jarem úzce spjata. Mezi větší ptáky patří například datel černý, kterého ho zná každý, minimálně díky jeho klepání do stromů. Říká se mu také doktor lesa, protože vyzobává z kůry hmyz a stará se tak o stromy.

A jak ptákům ze začátku jara pomoci?

Nejdříve je nutné vytvořit jím místo, kde mohou očekávat potravu nebo dokonce skromný úkryt před ne moc přívětivým počasím. Krmítka nebo budky se obvykle umisťují na stromy na méně frekventovaných místech, aby ptáčci měli klid a nebáli se. Některé budky mohou stát také na bidýlku, ale musí dosahovat určité výšky. Ideální jsou budky, které jsou uzavřené s otvorem nebo alespoň stříškou, která zabrání dešti a větru. Materiál volte odolný, aby budka nebo krmítko nevydržela pouze jedno jaro, ale sloužila jako přívětivý domov více sezon. Zároveň myslete taky na to, že i krmítka potřebují určitou hygienu a musí tedy být dobře dostupná.

Hygiena krmítek by měla být pravidelná a to nejen kvůli estetičnosti, ale také kvůli přenášení nemocí. Nebojte se použít jemné čistící prostředky. Nezapomeňte je důkladně opláchnout a krmítko nechat vyschnout než tam přidáte krmivo. Nezapomínejte ani na okolí krmítka. Někteří hlodavci si také rádi pochutnají na zobu pro ptáky a určitě nechceme, aby nám ptáčky vyhnali.

A která potrava je nejvhodnější?

Stejně jako u lidí, je ideální, aby strava byla pestrá. Semínka by měla být namixovaná a ne pouze jeden druh. Vhodná jsou například semínka slunečnicová, která jsou u ptactva velice oblíbená. Ale nepochybíte ani s prosem nebo kukuřicí. Tento typ je vhodný spíše pro menší ptactvo. Dobrým zdrojem potravy pro ptáky jsou také například tukové koule, které mají vysoký energetický potenciál. Krmivo pro ptáky seženete například v prodejně Super Zoo.

Krom zobu a tukových kuliček, lze do krmítek přidávat také přírodní potraviny typu – kousky ovoce jako jsou jablka nebo hrozny a to ideálně sušené, pro jejich dlouhou trvanlivost. Nezapomínejte, že ne všechny potraviny jsou pro ptáky vhodné! Věci obsahující alkohol nebo kofein snad ani nemusíme zmiňovat. Ale například také avokádo, čokoláda nebo slané snacky také určitě nejsou vhodné.

Proč bychom se vůbec měli starat o naše drobné kamarády?

Ptactvo hraje důležitou roli v našem ekosystému. Pomáhají s kontrolou hmyzích škůdců, ale taky rozšiřují semena a jsou součástí procesu opylování. Krom benefitů, které nám přináší si musíme uvědomit, jak my ovlivňujeme je. Vlivem urbanizace ptáci ztrácí své přirozené prostředí, a proto je nutné, abychom jim pomáhali a vytvořili jim vlastní místo pro život.

Krom krmítek umístěných mimo naše obydlí, můžeme také přizpůsobovat nami obydlené prostředí a žít tak v souladu s ptactvem. Naše zahrady a balkony můžeme přizpůsobovat, aby byly pro ptactvo lákavější a měli zde své útočiště. Krom krmítek můžeme přispět také výsadbou rostlin, které přitahují hmyz nebo poskytují bobule, které mají ptáci jako zdroj potravy.

Tento článek obsahuje návod na to, jak ptáčkům pomoci a pokud se stále ptáte “A proč bychom to měli dělat?” nabízí se zde příjemná odměna. Když vytvoříte ve svém okolí příjemné prostředí pro různorodé ptactvo, můžete mít dobrý pocit, že jste udělali něco správného. Kromě toho si můžete užít pozorování ptáku, které patří mezi oblíbené koníčky s velice benefitujícími vlivy. Strávíte čas v přírodě, což je samo o sobě balzám pro duši. Zároveň si vytvoříte obecné znalosti o světě kolem nás a uvědomíte si, jak je celý ekosytém křehký a potřebuje péči.

Jak jinak ještě pomáhat našim malým opeřencům?

Myslete lokálně a ovlivňujte globálně. Kromě výše zmíněných tipů, kterými dopomůžete tvorbě správného prostředí tak trochu na vlastní pěst, se můžete zapojit společně s organizacemi, které se tomuto tématu věnují a spojují lidi se stejným zájmem. Vyhledejte ve svém okolí fungující ochranářské projekty nebo přímo stanice na záchranu ptactva. Darujte jídlo, prostředky nebo přiložte ruku k dílu a pomožte s údržbou klecí přímo ve stanici nebo venkovních budek.

Závěr

Naši opeření přátelé, ptáci, jsou nejen radostí pro oko a ucho, ale hrají klíčovou roli v udržování zdravého ekosystému. Vytvořením prostředí, kde se budou cítit vítáni, nejenže pomáháme podporovat růst jejich populace, ale získáváme i příležitost stát se součástí něčeho většího – procesu, který posiluje biodiverzitu a zdraví naší planety. Ať už jde o vysazování zahradních rostlin, které poskytují potravu a útočiště, nebo o zřízení krmítek a vodních zdrojů, každý malý krok má význam! Věříme, že tento článek vám poskytl užitečné informace a inspiraci, jak můžete pomoci ptákům. Nyní, když jste vybaveni potřebnými znalostmi a nápady, je na čase začít. A nezapomeňte, že pomůcky, které vám pomohou s péčí o ptáky, seženete i u nás v Central Kladno.