fbpx

Zavřeno

zítra v 09:00

Interaktivní mapa centra

Jak na nová předsevzetí, aby konečně vyšla

Čeká na nás nový rok 2023 a společně s jeho příchodem mnoho lidí hodnotí ten uplynulý. Jak jste na tom vy? Dáváte si každoročně předsevzetí? A vydržíte s nimi více než pár dní po novém roce? Pokud máte s dodržováním svých předsevzetí trochu problém, tento článek je přímo pro vás. Pomůžeme vám vaše přání pro budoucí rok proměnit ve splněné cíle.

Hvězdička v ruce

Jak na předsevzetí, aby vám vydržela déle než týden?

Nejdříve se podívejte zpátky do minulosti a zhodnoťte svůj uplynulý rok. Zkuste se zamyslet a odpovězte si na následující otázky: 

 • Co se vám podařilo v roce 2022?
 • Co bylo naopak neúspěchem?
 • Co byste udělali jinak?
 • Jakým člověkem byste chtěli být v roce 2023?

Nechte vaše myšlenky se rozběhnout naprosto volně, postupně jim začněte dávat řád a roztřiďte si předsevzetí do různých oblastí života, které považujete za důležité a toužíte po jejich vylepšení. Můžete si oblasti života roztřídit například na vztahy, kariéru, finance, seberozvoj, zdraví a podobně. Poté každou oblast projděte a zamyslete se, co byste v ní chtěli zlepšit. Nyní už jste připraveni na naplánování konkrétních cílů a předsevzetí.

Za úspěchem stojí správné nastavení cílů

Nastavená předsevzetí vám často nemusí vycházet z různých důvodů, například si stanovíte až moc náročné a nereálné cíle, kterých je zkrátka moc. Může se stát, že vám nakonec bude chybět motivace k úspěšnému ukončení cílů a naplnění stanovených předsevzetí. Klíčem k úspěchu je správné definování cílů. Můžete k němu využít následující pomůcku.

Každý cíl by měl být:

 • konkrétní – co nejlépe si ho specifikujte,
 • měřitelný – nastavte si, jaký způsobem poznáte a budete hlídat, že je váš cíl splněný,
 • dosažitelný – zhodnoťte, zda na dosažení cíle máte dostatek finančních prostředků, času a dalších potřebných zdrojů,
 • realistický – nezapomeňte se držet nohama na zemi,
 • časově ukotvené – pro každé předsevzetí vyberte konkrétní termín, kdy se mu budete věnovat nebo do kdy by cíl měl být splněn.

Takhle NE:

 • V příštím roce chci výrazně zhubnout. Budu ve volných chvílích cvičit a pokusím se jíst zdravá jídla. Radikálně změním své dosavadní návyky.
 • Trápí mě vztah s partnerem a během příštího roku na něm chci pracovat. Zlepším komunikaci a budeme spolu trávit víc času.

 

Správná formulace:

 • Do července 2023 shodím 5 kg, protože si každý druhý den zacvičím a do svého jídelníčku zařadím mnohem více zeleniny a omezím cukry.
 • Do května 2023 vylepším svůj vztah s partnerem. Každý den ho slovně ocením alespoň za jednu věc a jednou měsíčně naplánuji společnou aktivitu.

Náš TIP

Pokud byste chtěli v příštím roce strávit více času s vašimi blízkými, skvělá příležitost na setkání je zahrát si nějakou deskovku, velký výběr různých deskových her najdete v Albi.

Začněte krůček po krůčku…

Když máte všechna svá předsevzetí naplánována, přejděte k realizaci. Za každý úspěch se odměňte a hlavně vytrvejte. Dále přidáváme několik tipů a metod, jak to udělat, aby se vám předsevzetí povedla i úspěšně realizovat.

Můžete využít například salámovou metodu. Ta spočívá v tom, že velké kroky rozdělíte na malé krůčky, kterými postupně půjdete. Plátek po plátku budete odřezávat z celého salámu. A najednou zjistíte, že celý salám je pryč a nebylo to tak těžké, jak se zdálo na začátku.

Fitcentrum Fiteffect v Central Kladno

Inspirujte se u odborníků

Podle knihy Atomové návyky od Jamese Cleara nám pomůže navázání nového zvyku nebo činnosti, kterou chceme vykonávat pravidelně, na náš již zaběhnutý návyk. Například jste si stanovili předsevzetí, že přečtete více knih. Zařadíte tedy čtení vždy každý den po večerním vyčištění si zubů. Takto dostanete nový návyk do svého života mnohem snadněji a budete mít pevně danou pravidelnou dobu, kdy tento návyk budete provádět. 

Clear také doporučuje zaměřit se více na to, jakou osobností se chcete stát, nikoli na jednotlivý cíl jako například: Chci zhubnout. Místo toho to zkuste nahradit například předsevzetím: Chci se stát zdravým člověkem, který jí zdravě a rád se hýbe.

Pokud byste si chtěli koupit třeba  knihu Atomové návyky nebo jinou a rozšířit si obzory, navštivte v Central Kladno knihkupectví Luxor nebo Levné knihy.

Nezapomeňte se odměňovat

Během plánování svých předsevzetí můžete navštívit obchody v Central Kladno, které nabízí širokou škálu služeb, včetně zdravé výživy, fitness lekcí, knih, hudebních nástrojů a dalších, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Hlavně se sebou mějte trpělivost, odměňte se i za malé kroky, které splníte. Můžete si například dopřát relax v Saunovém světě Saunia v Central Kladno. Vždy můžete začít znovu i uprostřed roku a nemusíte čekat na nový rok pro stanovení si svých předsevzetí.

Saunový svět Saunia

Přejeme hodně štěstí a držíme palce, ať v roce 2023 všechna vaše předsevzetí vyjdou.