fbpx

Otevřeno

dnes od 09:00 do 20:00

Interaktivní mapa centra

Den pizzy: příběh o těstě, rajčatech a tradici spolu s recepty na domácí pizzu

Každoročně 9. února slavíme den známého pokrmu, který má kořeny hluboko v italské kuchyni, a to Mezinárodní den pizzy. Jde o oblíbené jídlo, které propojilo kultury po celém světě. Historie pizzy sahá až do starověkého Říma, kde se podobala dnešní focaccii. Dnes existuje mnoho typů pizzy, od klasických italských variant až po moderní experimenty s různými ingrediencemi. V tomto článku prozkoumáme historii a různé typy pizzy a nabídneme několik zajímavých receptů, které si budete moci vyzkoušet i doma.

Pizza

Něco málo o historii

Příběh pizzy začíná v italské Neapoli, kde vznikla slavná neapolská pizza. Na konci 18. století byla Neapol rušným přístavním městem s rozmanitým obyvatelstvem. Místní obyvatelé hledali cenově dostupné a rychlé jídlo a pouliční prodejci začali nabízet placky s rajčaty – v té době to byla novinka. Tyto skromné začátky stály u zrodu pizzy, jak ji známe dnes.

Neapolská pizza Margherita, pojmenovaná po královně Markétě Savojské, vznikla v roce 1889 jako vlastenecký symbol v barvách italské vlajky s rajčaty, mozzarellou a bazalkou. Postupem času se umění výroby pizzy rozšířilo po celé Itálii a různé regiony si tento pokrm upravili po svém. Římská pizza al taglio neboli „řezaná pizza“ a sicilská pizza s tenkou kůrkou přispěly k rozmanitosti italské pizzové kultury.

Nejoblíbenější typy pizz

Pizza je bezpochyby jedním z nejoblíbenějších jídel na celém světě. Ať už jste v Česku, Itálii nebo Japonsku, pravděpodobně v okolí najdete pizzerii nebo alespoň restauraci, která pizzu nabízí. Při tolika variantách pizzy však může být těžké poznat, které druhy jsou nejlepší. Proto vám nejoblíbenější pizzy představíme:

Pizza Margherita

Pizza Margherita je klasickým symbolem italské kuchyně a vyznačuje se jednoduchostí a čistotou chutí. Tato pizza je obvykle připravena s plátky čerstvých rajčat, mozzarelou a čerstvou bazalkou, což symbolizuje italskou trikolóru. Je to jedna z nejpopulárnějších pizz na světě a její jedinečná kombinace chutí ji činí trvalým favoritem mnoha lidí.

Pizza al taglio neboli řezaná pizza

Pizza al taglio, což v italštině znamená „na kus“, je typická římská pizza, která se peče na velkých pleších a prodává se na váhu. Je charakteristická tlustým, křupavým těstem a podává se nakrájená na čtverce či obdélníky. Vzhledem k variabilitě ingrediencí a možnosti kupovat na váhu je pizza al taglio oblíbenou volbou pro milovníky tlustšího těsta.

Pizza Hawai

Někteří ji milují a někteří ji nemohou ani vidět. Pizza Hawaii rozděluje milovníky pizzy na dva tábory. Tato pizza se stala slavnou pro své neobvyklé spojení toppingů – ananasu a šunky. Přestože její původ není zcela jasný, předpokládá se, že byla vytvořena v Kanadě nebo v USA a postupně získala popularitu po celém světě. I přes svou kontroverzní povahu se pizza Hawaii stala pevnou součástí nabídky mnoha pizzerií a zůstává oblíbenou volbou pro ty, kteří milují kombinaci sladkých a slaných chutí.

pizza

Pizza Prosciutto e funghi

Pizza Prosciutto e Funghi je klasická italská pizza, která kombinuje plátky pršutu, sušené italské šunky, s plátky čerstvých hub. Obvykle je doplněna o rajčatovou omáčku a sýr mozzarella. V některých pizzeriích se na tuto pizzu dává také kvalitní olivový olej.

Pizza Quattro Formaggi

Pizza Quattro Formaggi, což v italštině znamená „čtyři sýry“, typicky obsahuje směs čtyř různých druhů sýrů, jako je mozzarella, gorgonzola, parmazán a ementál. Tyto sýry poskytují pestrou škálu chutí – od měkké a krémové až po intenzivnější a slanější. Je to skvělá volba pro ty, kdo hledají sytou pizzu.

Recepty, které můžete vyzkoušet doma

Základem každé pizzy je kvalitní kynuté těsto. Popíšeme vám, jak na to.

Budete potřebovat následující ingredience:

 • 300 g hladké mouky
 • 200 ml vlažné vody
 • ¼ kostky droždí
 • 2 polévkové lžíce olivového oleje
 • 1 čajová lžička cukru krupice
 • špetka soli

Postup přípravy:

V míse smíchejte droždí s krupicovým cukrem, dokud se nespojí. Přidejte hladkou mouku, vlažnou vodu, olivový olej a sůl. Z ingrediencí vypracujte těsto. Ideální je hníst těsto dlouho, asi 10 minut, proto doporučujeme použít kuchyňského robota s hákovým nástavcem na těsto. Mísu s těstem dejte na teplé místo, zakryjte ho utěrkou a nechte vykynout. Asi po hodině až hodině a půl by mělo těsto zdvojnásobit svůj objem. Těsto opatrně přeneste na pomoučený vál, vytvarujte z něj placku a nechte ji asi 10 minut kynout. Na hotové těsto pak můžete dát různé přílohy.

Šunková pizza

 • kynuté těsto na pizzu
 • omáčka marinara nebo rajčatový protlak
 • pizza koření nebo oregano
 • kvalitní šunka
 • strouhaná mozzarella
 • kukuřice nebo žampiony dle chuti

Postup:

Připravené těsto nejprve potřete rajčatovou omáčkou, kterou jste předtím smíchali s kořením. Poté na pizzu položte plátky šunky a těsto posypte strouhaným sýrem. Pro zpestření můžete přidat také kukuřici nebo žampiony. Pizzu vložte do trouby předehřáté na 200 °C a pečte asi 10 minut.

Farmářská pizza

 • kynuté těsto na pizzu
 • omáčka marinara nebo rajčatový protlak
 • pizza koření nebo oregano
 • mozzarella
 • slanina
 • červená cibule
 • kukuřice

Postup:

Postup je v podstatě jednoduchý. Připravené těsto nejprve potřete rajčatovou omáčkou, kterou jste předtím smíchali s kořením. Následně na pizzu položte plátky slaniny a červenou cibuli. Posypte sýrem a přidejte kukuřici. Pizzu vložte do trouby předehřáté na 200 °C a pečte asi 10 minut.

Pizza Joseph v Central Kladno

 

Závěr

Připravit si pizzu doma není tak složité, jak se zdá. Doufáme, že vám tyto recepty pomohou. Nezapomeňte, že všechny ingredience můžete pořídit i u nás v hypermarketu Albert. A pokud potřebujete kvalitní plech na pizzu, najdete ho například v prodejně Orion. Stále si však ještě na domácí pizzu netroufáte? Vždy se můžete zastavit u nás v Central Kladno a dopřát si skvělou pizzu v pizzerii Pizza Joseph.