Co jste možná nevěděli o kávě
23. 11. 2023 - aktualizováno
Zavřeno
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/282386/virtual/www/domains/centralkladno.cz/wp-content/themes/ockladno/components/OpenHours/OpenHours.php on line 26
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/282386/virtual/www/domains/centralkladno.cz/wp-content/themes/ockladno/components/OpenHours/OpenHours.php on line 26
zítra v
23. 11. 2023 - aktualizováno
Pro někoho je káva neodmyslitelnou součástí startu každého dne, někdo jiný by se bez ní v pořádku obejde. Tento článek bude spíše pro první skupinu lidí, tedy pro milovníky kávy. Popovídáme si totiž o úplných počátcích kávy, jejich druzích, mýtech, účincích a nebudou chybět ani zajímavosti. Proto se pohodlně usaďte, nejlépe s hrnkem dobré kávy, a pusťte se do čtení.
Káva je nápoj vyrobený z upražených a rozemletých plodů kávovníku. Tohle asi ví každý. Ale věděli jste, že kávovník se řadí mezi ovoce? Má lesklé zelené listy, které můžou být dlouhé až 15 cm a jeho drobné květy připomínají jasmín. Podle svého druhu roste buď jako keř, nebo strom.
Stromy kávovníku mohou dorůst až do výšky 10 metrů. Na plantážích je ale ořezávají, aby bylo možné se o ně starat a kávu sklízet. Kávovník roste ze semen a kávová zrnka začíná rodit po 3-4 letech. Některé z kávovníků rostou dokonce až 50 let. Po tak dlouhé době se ale musí nahradit za nové.
Kávovník je původem z Etiopie, konkrétně z provincie Kaffa, kde byste ho v divoké podobě našli i dnes. Etiopané kávová zrnka v 6. století nejprve žvýkali a později, kvůli požáru, který rozdmýchal kávovou vůni, je začali pražit. V 17. století vznikla první zámořská plantáž na Jávě v Indonésii, kde je půda velmi bohatá na živiny. Dnes je Indonésie nejvýznamnějším vývozcem kávy.
Káva se postupně dostává i do Evropy. V Itálii byste ji mohli spatřit v roce 1615 a o deset let později byste si tam dokonce mohli zajít do kavárny. Ve druhé polovině 17. století se otevírá první kavárna v Paříži a v Londýně. U nás byste si kávu mohli vychutnat ale až na konci 17. století.
Rozumíte všem druhům kávy, které si můžete v kavárnách objednat? Pokud ne, nevadí, připravili jsme si pro vás přehled těch základních.
Kofein brání produkci adenosinu, který je zodpovědný za spánek a odpočinek, a udržuje nás v bdělém stavu. Pokud vám káva na únavu nefunguje, je možné, že jí pijete příliš, vaše tělo si na ni už zvyklo nebo ji máte příliš ředěnou vodou či mlékem.
Kofein stimuluje nervový systém, takže nejen nastartuje schopnost soustředit se, ale také zlepší náladu. Kofein také podporuje tvorbu dopaminu (hormonu štěstí), glutaminu (hormon zvyšující imunitu) a vyplavuje testosteron.
Káva způsobuje, že jsme bdělejší a pozornější. Proto například řidiči kamionu mají po ruce kofeinové bonbony. Stejně jako energetické čaje nebo nápoje, které také obsahují kofein.
Hudební skladatel Johann Sebastian Bach skládal většinou duchovní hudbu. Výjimka se ale přece jenom našla. Veselá Kantána o kávě vypráví o tom, jak otec vyčítá své dceři, že pije mnoho kávy. A dcera ani pod pohrůžkou zákazu vdavek nechce přestat.
Pracovníci univerzity v Cambridge na ní sledovali, kolik kávy je v konvičce vedle laboratoře, aby si ušetřili případnou cestu.
Třeba Fridrich II. Veliký měl strach, že káva ohrozí spotřebu piva. Proto v roce 1777 vydal nařízení, které občanům ke snídani doporučovalo pít místo kávy pivo. Ještě radikálnější bylo Švédsko, které v roce 1746 kávu zakázalo úplně.
Podle cappuccina poznáš kapucína. Cappuccino své jméno dostalo kvůli barvě, která připomínala oděv kapucínů.
Na kvalitní kávu si můžete skočit k nám do Central Kladno, kde máme hned dvě dobré kavárny:
Ať už pijete espresso nebo třeba latte, věříme, že jste si z článku odnesli zajímavé informace, o kterých si můžete povídat s přáteli nebo rodinou v kavárně. Těšíme se na vás u nás v Central Kladno.