MAMI, TATI, VYFOŤ MĚ!

Miminko a jeho příchod do rodiny, první úsměvy a krůčky – události, které se jen málokdy obejdou bez záblesků fotoaparátu. Fotografie jsou jednou z nejdůležitějších památek na naše dětství. Jak jedinečné vzpomínky uchovat? Přichystali jsme pro vás malou inspiraci!

Ti z vás, kteří mají větší děti, si možná prošli podobnou situací: Po narození miminka byl fotoaparát stále v pohotovosti a nebyl den, kdy byste své dítko nevyfotili. Jak šel ale čas, fotografií ubývalo, až se mezi nimi vytvořila třeba roční přestávka. A s příchodem dalších dětí se to ještě zhoršilo…

Pokud je to váš případ, máme nejprve několik jednoduchých postřehů:

– Narození miminka je ideální příležitostí pořídit si kvalitní fotoaparát. Práce s ním vás může začít bavit a jednou nebudete litovat, že jste k focení používali jen mobil – i když třeba s možností vytvoření poměrně kvalitních snímků.

– Foťte, foťte, foťte… Digitální záznamy jsou skvělé v tom, že jich můžete pořídit nekonečné množství, a pak si kochat jen těmi nejlepšími.

– Fotografie třiďte brzy po jejich vzniku. Opravdu nemá cenu si zahlcovat počítač nebo jiné paměťové médium stovkami rozmazaných či jinak nepovedených fotek. Když jich bude stále přibývat, nebudete pak mít k velké „čistce“ chuť ani energii.

– Nenechávejte fotoaparát doma ani při kratších cestách. Občas se vám nemusí chtít brát ho s sebou třeba jen na prodloužený víkend, ale pak zjistíte, že to byla škoda, a ochudíte se případné vzpomínky. Jak jsme psali výše – fotky z mobilu nejsou vše.

– A na závěr nejdůležitější rada: Neuchovávejte fotografie jen v digitální podobě! Papír a další hmatatelné artefakty mají své kouzlo i v 21. století. V době přesycené světem jedniček a nul možná dokonce daleko větší než dříve.

A právě tímto posledním bodem se dostáváme ke slíbeným tipům, jak fotografiím vdechnout kouzlo skutečného světa.

KAM S NIMI?

 • Klasické album

Jako první možnost se nabízí tradiční fotoalba. Na rozdíl od dřívějších dob si dnes můžeme vybírat z nepřeberného množství motivů a nabízí se také různé rozměry či účely, ke kterým chcete fotoalbum použít… Alba mohou být zasouvací i samolepicí a při jejich výběru se budete pravděpodobně rozhodovat také podle počtu stran.

Náš tip jsou mimo jiné také insta a mini alba!

 • Fotoobrazy

Krásným doplňkem do každého interiéru bude obraz vytvořený z vaší oblíbené fotografie. Vyjmenujme namátkou jen několik možností, jak může takový obraz vzniknout: svoji fotografii můžete umístit na plátno, za akrylové sklo, na plastovou či hliníkovou desku, na prémiový fotopapír, můžete vytvořit samolepící plakát a mnoho dalšího. Určitě zapátrejte po informacích o technologiích tisku a zpracování, které se dnes nabízejí.

Náš tip jsou aktuálně vícedílné CEWE FOTOOBRAZY!

 • Kalendáře a další fotodárky

CEWE KALENDÁŘE z rodinných fotografií jsou na trhu již stálicí a jejich obliba neklesá. Není divu! Je to milý a praktický způsob, jak mít své milované stále na očích. Navíc i tady je z čeho vybírat: nástěnné, plánovací, roční, stolní… Pro každého něco. U ročních kalendářů vás možná potěší naše doporučení, že s nimi nemusíte čekat na začátek nového roku, ale můžete je využít od vybraného měsíce na dalších dvanáct měsíců. Kalendáře jsou také častým fotodárkem pro nejbližší.

Náš tip: Mezi dalšími fotodárky najdete například textilní doplňky, hrnečky, puzzle, pexesa, hrací karty, prostírání, těžítka, magnetky, ale třeba i kryty na mobilní telefony. Je toho zkrátka spousta.

Speciálním artefaktem je pak určitě CEWE FOTOKNIHA. Ale o tom až příště…

Tento článek je prvním dílem seriálu, který jsme pro vás připravili ve spolupráci s prodejnou CEWE FOTOLAB v Central Kladno.

SOUTĚŽ

Pozor, pozor! Máme připraveny tři dárkové vouchery v hodnotě 500 Kč, které můžete využít na služby Fotolab. Napište nám do komentáře, jaké fotografie pro vás mají v životě největší význam, a my tři vylosované odměníme. Soutěžit můžete do 20. 5. 2019!  

11 komentářů “MAMI, TATI, VYFOŤ MĚ!”

 1. DÁŠA napsal:

  DOBRÝ DEN PRO MĚ ,NEJVĚTŠÍ VÝZNAM MAJI FOTOGRAFIE MÝCH RODIČŮ A MÉHO DĚTSTVÍ,TĚD TO JSOU FOTOGRAFIE MÝCH DĚTÍ A VNOUČÁTEK.TAKY MÁM RÁDA I PŘÍRODU KTEROU RÁDA FOTÍM

 2. Pavla K. napsal:

  Fotografie mých dětí…

 3. Zuzana Fabianova napsal:

  Pro me maji největší význam fotografie syna, ktery tu jiz s nami neni. Na fotkach tak zustava stale s nami

 4. Lenka napsal:

  Největší význam pro mě mají fotky důležitých životních situací jakou je třeba svatba, narozeniny dětí, první krůčky, první jízda na kole… Po narození dětí, fotím hlavně je. Rádi pak prohlížíme fotky zpětně a koukáme, jak děti rostou. Význam pro mě mají i fotky míst, které jsem navštívila. Focení beru jako zachycení vzpomínky.

 5. Tereza Duffková napsal:

  Pro mě mají velký význam všechny fotografie, protože je to pro mě takový ,,život ve vzpomínkách”…

 6. Jana napsal:

  Nejraději mám náhodné fotky svých blízkých, ikdyž nejsou dokonalé. Ty co zachycují úsměv a sílu okamžiku. Tak třeba mám fotku jen z mobilu, kde má dcera vidí poprvé svého brášku, je lehce mázlá a tmavá, ale prostě dokonale mi připomene ten okamžik a to štěstí a lásku…

 7. Jana D. napsal:

  Nejvetsi vyznam maji pro me fotografie z dalekych cest, kam se znovu jen tak nepodivam a take dulezite zivotni okamziky jako svatba, narozeni dcery a i jeji fotografie, jak roste, ale take fotografie z meho detstvi, kterych moc neni (proto to u svych deti chci zmenit, aby si jednou sve detstvi mohly takto pripomenout).

 8. Nikola Sarkoziova napsal:

  Největší význam mají pro mě fotografie z našich cest do zahraničí. Miluji cestování a fotografie mi umožňují vrátit se zpět na to místo a zavzpomínat na to místo, město, zemi a okamžik.

 9. Eva napsal:

  Největší cenu pro mě znamenají obrázky, které si uchovávám v paměti. Při focení se totiž člověk soustředí na pořízení fotografie a ne na okamžik, který mu mizí před očima. Ale jinak samozřejmě fotky mých dětí, jejich úsměvy a chvíle kdy jsme spolu

 10. Rena napsal:

  Krom fotek mých dětí a mých vnoučat, mám ráda fotky, kde jsem i já jak vyrůstám, moji rodiče, bratr, spolužáci, kamarádi… mám v nich ukryté svoje vzpomínky. 🙂

 11. Klára napsal:

  Jsou to fotografie, které nejsou strojené, ale zachycují opravdovou radost a štěstí. Mám také ráda jakési časosběry typu (náš dům, generační fotky, před/po) . Velmi drahé jsou fotografie těch, kteří už vyfotit nejdou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *