OŽIVUJEME MĚSTO BARVAMI

OŽIVUJEME MĚSTO BARVAMI

V květnových dnech letošního roku se blízké okolí našeho centra rozzářilo barvami. Opěrná zídka u nedaleké autobusové zastávky a sloupy, které podepírají lávku propojující Central Kladno s městskou zástavbou, dostaly nový kabátek v podobě streetartové výzdoby. Dílo má název Bohemian Dreaming a ztvárnila ho výtvarnice Emily Eldridge.

Aktivita skupiny Crestyl – majitele obchodního centra, který za celým projektem stojí, je součástí kampaně #ozivujememestobarvami. V jejím rámci budou probíhat navazující akce, jako je například oživení dalších městských prostor ve spolupráci s místními umělci, uspořádání výtvarného workshopu či výstava s tématem dalšího možného zvelebovaní veřejných prostor v Kladně. První z akcí proběhne již v září 2019.

V druhé polovině tohoto roku a v roce příštím počítá Crestyl s výtvarným ztvárněním TEPO objektu v ulici Litevská a výduchů poblíž ulice Váňova. Detaily nicméně ještě nejsou pevně stanoveny a budeme si na ně muset ještě chvilku počkat.

BOHEMIAN DREAMING

Pokud by vás zajímalo, kolik barvy autorka na své dílo spotřebovala a jakou plochu vyzdobila, pak vězte, že to bylo okolo 20 l podkladové barvy a 70 sprejů, které pokryly plochu 130 m².

ROZHOVOR S EMILY

Můžete nám prozradit záměr umělecké instalace pro Central Kladno? Jaký za ní stojí příběh, co znázorňuje?

Nazvala jsem toto dílo „České snění / Sleduj život okolo sebe“. Hodně jsem přemýšlela o místě, kde se malba bude nacházet – velká stěna hned vedle autobusové zastávky a nákupního centra.

Ve veřejných prostorech, jako jsou tyto, má každý svůj příběh, vlastní historii, svůj módní styl, touhy a sny… Proto jsem chtěla, aby dílo odráželo právě tuto diverzitu lidí: mladí a staří, studenti, dělníci, turisté, návštěvníci či místní obyvatelé. Dále si myslím, že historie Kladna spjatá s těžebním průmyslem může mít temnou a drsnou konotaci. Chtěla jsem proto jako kontrast použít svěží a veselé barvy – jako připomínku toho, že jsou zde lidé, kteří se smějí a užívají si volný čas s rodinami.

Jaké z vašich dosavadních uměleckých děl je pro vás nejdůležitější?

Nástěnná malba, kterou jsem vytvořila na fasádě stavby v Causeway Bay – části Hongkongu. Ačkoliv původně pocházím ze Spojených států, žila jsem v Hongkongu 11 let, a proto ho také považuji za svůj domov. Malovat v jeho samotném centru, pro mě bylo opravdu významné, a tvořit v místě, které tolik miluji, mi bylo potěšením.

Proč jste se rozhodla pracovat na projektu v Kladně?

Myslím si, ze umění by mělo být pro všechny. S tolika turisty, kteří navštěvují nedalekou Prahu, je lehké přehlédnout, že v Čechách jsou i jiná krásná města. V tomto případě jsem nadšená, že mohu přinést do Kladna barvy! Doufám, že to pomůže rozjasnit den lidem, kteří toto dílo uvidí, a že to bude něco, s čím se budou moci ztotožnit.

EMILY ELDRIDGE

Ilustrátorka a umělkyně tvořící ve veřejném prostoru. Emily je původem z USA, ale více než deset let žila a tvořila v Hongkongu a Barceloně. V současné době působí nejčastěji v Berlíně. Její práce je různorodá a autorka používá k prezentaci svého umění různá média.