RECENZE: Nesmažte se v módním pekle

RECENZE: Nesmažte se v módním pekle

Móda ze všech stran, úhlů pohledu a v souvislostech, které vás zaujmou na první čtení. Tak by se dal popsat knižní počin Ady Bartlové, zakladatelky blogu Módní peklo, který dostal příznačné jméno – Vše, co jste chtěli vědět o módě. Knize se podívala na zoubek naše blogerka Lenka…

Musím přiznat, že knihy pojmenované Vše, co jste chtěli vědět o… ve mně vždy nejprve vzbuzují určitou nedůvěru. Jak může autor vědět, co chci vědět? A jak může mít vůbec ambice dostat do jedné publikace mnohdy opravdu široké téma? Není to jen další léčka na nebohého čtenáře?

V případě téhle knížky mě pochybnosti přešly hned na úvodních stránkách a po těch závěrečných se dá jen konstatovat, že tohle je teda pecka. Autorce se podařilo naplnit 400 stran skvělými informacemi podanými přesně v jejím stylu, na který jsou zvyklí i čtenáři výše zmíněného blogu – čtivě, chytře a s humorem jí vlastním.

Ani řádka na zmar

Populárně naučná literatura má na rozdíl od beletrie tu výhodu, že ji můžete číst na přeskáčku. Vybrat si, co vás aktuálně zajímá, a ostatní vynechat, nebo se k tomu vrátit třeba později. A přesně tak jsem také k této publikaci ze začátku přistupovala.

Chtěla jsem si přečíst něco o barvách a tipech na oblékání pro svou postavu a možná si tak ještě projít nějaké ty módní chyby, abych se jich vyvarovala… A víte, jak to dopadlo? Kapitoly jsem nakonec přelouskala snad všechny, i ty, které jsem považovala za zbytečné – totiž o materiálech, látkách, střizích apod.

Ada totiž umí i takové informace přetavit do poutavé formy, doplněné sarkastickými postřehy, ale hlavně vlastními zkušenostmi v ceně zlata. Navíc při dalším čtení zjistíte, že bez znalosti některých souvislostí byste se vlastně jen neradi obešli.

Na míru všem

Dále jsem na to šla opravdu výběrem, ale vždy jsem se začetla dál, než jsem měla v plánu, nebo se vracela o několik stránek vpřed. Rozhodně doporučuji nevynechat prvních dvacet stran, které vám leccos objasní hned na úvod.

Pak už si lze samozřejmě vybírat, ale možná skončíte jako já. Encyklopedie stylů (přes 30 příkladů!), na kterou jsem se nejvíc těšila, se tak nakonec stala pomyslnou třešničkou na dortu, zákuskem po výživném hlavním chodu. Ale pozor: třeba takový „úřednický punk“ je potřeba pořádně strávit.

Doprovodné ilustrace vás během čtení nenásilně přesvědčí o tom, že vypadat k světu může každá žena. Malá, velká, tenká, silná – jde jen o to, najít si svůj styl. Brnkačka, říkáte si? Jak se to vezme. S touto módní biblí-bichlí k tomu budete mít ale rozhodně opět o krok blíž.

Vše, co jste chtěli vědět…

A co napsat závěrem? Úplně netypicky použiji nakladatelskou anotaci. Neslibuje totiž tentokrát nic, co bychom se nakonec nedozvěděli:

Ada Bartlová, zakladatelka blogu Módní peklo, se proslavila nejen nemilosrdnou kritikou oděvních nešvarů, ale také užitečnými radami a bystrými postřehy ze světa módy. Z posbíraných znalostí a zkušeností teď sestavila knihu pro ženy, které už mají plné zuby tisíckrát opakovaných řečí o francouzském šarmu a slim džínách jako základu šatníku.

Kniha obsahuje nejen tipy, jak oblékat různé typy postavy a jak najít „své“ barvy, ale také kapitolu o materiálech, o tom, jak poznat kvalitní oblečení a o zákulisí módního průmyslu. Proč je tak těžké sehnat kvalitní bavlněné tričko? Jak výrobci levného oblečení šidí zákazníky? Na co byste měly v obchodech dávat pozor, abyste si odnesly dobře padnoucí šaty?

Nezapomnělo se ani na pekelné módní chyby, samozřejmě včetně rad, jak se jim vyhnout. A pro ty, které hledají svůj styl, je určena ilustrovaná encyklopedie, která jich obsahuje přes tři desítky – od sportovní elegance po dramatický glamour, od minimalismu po bohémskou eklektiku.

Kniha vychází z českých reálií, respektuje místní zvyklosti (občas, pravda, spíš jízlivě nerespektuje) a radí, jak na nákupy v českých obchodech, salonech a showroomech.

Přeji příjemné čtení!

Knížka je k zakoupení v knihkupectví Luxor v Central Kladno.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..