RECENZE: Síla stylu

RECENZE: Síla stylu

„Módní trendy jsou skvělé. Zábavné. Inspirativní. Nicméně není nad schopnost najít si a udržet vlastní styl.“ Právě těmito slovy začíná úvodní kapitola nové české knihy o módě a stylu, za jejímž vznikem stojí publicistka a spisovatelka Barbara Nesvadbová. A my hlásíme: Přečteno! Jak na nás Síla stylu zapůsobila?

Pokud se dá o některých lidech říct, že mají „svůj styl“, Barbara Nesvadbová mezi ně rozhodně patří. Asi málokdo si ji dnes představí jinak než v černém oblečení, s platinovými vlasy a případně červenou rtěnkou. A právě o to tu kráčí: trendy, netrendy, Bára se prostě drží svého.

Není samozřejmě sama. Hned v první zmíněné kapitole padají jména (kupodivu na rozjezd mužská), jako je Giorgio Armani, Mark Zuckerberg nebo Steve Jobs. A my pro vás máme malý kvíz – dokážete k nim přiřadit jejich uniformu?

  • Nenápadné, většinou šedé mikiny s kapucí
  • Černé tričko se stojáčkem
  • Černá trička, navy rolák, úzké kalhoty

Pravděpodobně jste to zvládli. I tito muži si totiž v průběhu let vytvořili svůj nezaměnitelný styl. Zamyšlení nad trendy, kterým Barbara publikaci – jak jinak než v černém obalu – otevírá, není v této knize jediným. Další téměř esejistické útvary přinášejí zajímavý pohled na fenomény s módou neodmyslitelně spjaté.

Jsou jimi například: vkus, krása, svoboda, věk nebo polemizování nad tématem Jakou velikost má krása. Některé z těchto kapitol pocházejí z pera dalších žen, které se na knize autorsky podílely. Jmenujme třeba Pavlínu Saudkovou nebo Lucii Kochovou.

A zase ten BASIC

Ale zpět na začátek… Je celkem pochopitelné, že ani vlastní styl se neobejde bez tzv. základních kamenů každého šatníků. Těm je v první třetině Síly stylu věnována náležitá pozornost, zejména co se fotografií týče. Mezi dvacítkou vyjmenovaných kousků tak najdeme mimo jiné džíny, trenčkot, košile, šátky, overal, pouzdrovou sukni a chybět nemohou ani „malé černé“.

Převážně obrazový materiál je prokládán citáty různých osobností z módní branže (nechybí ale třeba ani slavná spisovatelka nebo dramatik) a nejinak je tomu na následujících stránkách. Za všechny snad tento jeden:

„Každá žena má právo cítit se jako královna. Jejím doplňkem je pak sebevědomí.“

Vivienne Westwood

LETEM SVĚTEM

Nechceme vám zde ale prozradit vše, co vás v knize čeká. Takže spíše už jen namátkou. Nepřijdete o kabelky, boty, šperky ani sportovní trendy. Velmi pěkná je ukázka outfitů z jednotlivých zemí nebo závěrečná anketa mezi fashion autoritami.

Co bychom přece jen ale ještě chtěli zmínit, jsou stránky, na kterých najdete „Otázky bez odpovědí“. Možná vám pomohou si během čtení ujasnit mnohé o sobě samých:

  • Pro koho se oblékáte?
  • Jak moc nepěkné je vaše domácí oblečení?
  • Kdo vám dal nejlepší módní radu?
  • Umíte definovat kýč?
  • Co byste si nikdy neoblékla? A proč?
  • Co svým oblečením maskujete?

Zajímavé, že…

ZÁVĚREM

A je něco, co bychom Síle stylu a jejím autorům vytkli?

Naše kolegyně Lenka k tomu říká: „Klidně bych uvítala více textu a méně obrázků. Některá témata nebo nahozené otázky jsou stále aktuálnější. Patří mezi ně třeba vztah trendů a sociálních sítí nebo kult plno/štíhlosti. Ráda bych si přečetla pojednání i od dalších osobností.“

Dovolíme si tento článek ukončit fotografií přebalu. Tady totiž není co dodat. Přejeme vám při hledání vlastního stylu co nejméně trnitou cestu.

Knížka je k zakoupení v našem knihkupectví LUXOR.

Text a foto ©kccdevelpoment

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..