VYBARVĚTE SE: Červená

VYBARVĚTE SE: Červená

V našem seriálu o barvách se tentokrát budeme věnovat té, kterou nelze jen tak přehlédnout. Barvě, kterou můžete milovat, ale také ji nesnášet. Málokoho totiž nechává chladným a poutá pozornost všude tam, kde je třeba. Zbystřete i teď: na scénu přichází ČERVENÁ!

Červená se řadí mezi teplé barvy, ale má tolik odstínů, že v některých může zasahovat i do studeného spektra. Pokud si hned nevybavíte jinou než základní červenou, tak nabízíme malou nápovědu: karmínová, bordó, korálová červená, malinová, purpurová, šarlatová… To už je pěkná paleta, co říkáte?

Pokud tedy patříte k těm, které klasická červená spíše dráždí, máte i tak z čeho vybírat. Byla by škoda tuto barvu úplně ignorovat. Správě zvolené odstíny červené totiž dokážou vykouzlit zázraky na počkání. A pokud jste naopak milovnice červené, nemusíme vám říkat, že je až návyková. Jakmile si ji jednou oblíbíte, stane se lehce součástí vaší osobnosti.

Trocha symboliky

Červená je barva krve, symbolizuje lásku, erotiku, vyzařuje energii, životní sílu. Na druhou stranu nás nutí k zastavení – upozorňuje na nebezpečí, na okamžiky, kdy je třeba zvýšit pozornost. Například v dopravní situaci, na výstražných cedulích a podobně. Často je také používána v marketingu, všimněte si pro zajímavost, kolik ze značek v našem obchodním centru ji má ve svém logu.

Líčení

První, co vás asi ve spojitosti s červenou barvou a líčením napadne, bude rtěnka. Ano, tahle stálice má světu co říct snad v každé sezóně. A žena, která ji s oblibou nosí, také. Červené rtěnky se nebojte, ale dejte si práci s hledáním té pravé – jak značky, tak odstínu. Až si na ni zvyknete, nebudete chtít jinou.

Elegantní a zároveň sexy jsou červené nehty. Když je sladíte s rtěnkou, máte vyhráno.

Červený lak sluší nehtům spíše kratším a tvarovaným do obloučku nebo rovně.

Dlouhé, špičaté nehty a červená barva by přece jenom bylo už trochu moc.

Zapomenout nemůžeme ani na vlasy. Při jejich barvení nejspíš využijete některé z výše jmenovaných odstínů. Veškeré experimenty s červenou na hlavě ale vložte raději do rukou zkušených kadeřnic. Nehrozí pak, že skončíte s oranžovým přelivem, o který jste opravdu nestála.

Móda

Stále oblíbená a nestárnoucí je kombinace červené a černé. Na někoho ale může působit moc tvrdě – potom doporučujeme vyměnit černou za bílou nebo třeba béžovou. Luxusní vzhled zajistí nepřekvapivě červená se zlatou. Červená je také ideální na doplňky: pokrývky hlavy, kabelky, brože, šátky nebo třeba boty. V takovém případě postačí bohatě dva prvky této barvy.

Kdybychom vám měli doporučit jeden jediný kousek na nadcházející podzimní sezónu, byl by to tenhle klasický dvouřadý kabát. Líbí? Nám moc!

ORSAY, krátký dvouřadý kabát, 1199 Kč

Interiér

S červenou se můžete vyřádit i ve svém obydlí, ale opatrně. Nezapomeňte, co jsme o ní psali výše. Je plná života, dynamická, probouzí energii, aktivitu. Takže jí šetřete například v odpočinkových zónách – tedy tam, kde chcete svoji mysl spíše zklidnit (obývací pokoj).

Skvělá je naopak v kuchyni, kde probouzí chuť k jídlu.

A co využití červené v ložnici? To je čistě na vás: záleží na tom, zda se chcete v této místnosti v klidu vyspat, nebo ji raději používáte za jiným účelem.

Červenou si můžete užít třeba i v kanceláři, kde vás udrží při životě při dlouhých poradách. A nakonec ji najdeme také v dětských hernách nebo ve sportovních zařízeních – zkrátka tam, kde je život a pohyb.

Červený recept

A na závěr přinášíme opět tradiční recept. Protože léto ještě zdaleka nekončí, vybrali jsme pro vás lehký rajčatový salát.

Malá poznámka: Je zajímavé, že červená zelenina nám chutná častěji než jiné barevné druhy. Souvisí to právě s naším vnímáním barev – ty výrazné nám na rozdíl od „mdlých“ přinášejí i větší gurmánský zážitek. S ovocem je to podobné. A potom, kdo by už z principu odolal dobrotám, jako jsou maliny, jahody, třešně, rajčata, papriky, ředkvičky, melouny nebo třeba rybíz…

Rajčatový salát

Základní ingredience:

  • 4 středně velká rajčata
  • 2 natvrdo uvařená vejce
  • 15 dkg tvrdého sýra
  • doplnit můžete uzeninou, cibulí, paprikou – zkrátka co kdo má rád
  • závěrečná přísada (výběr): bílý jogurt, zakysaná smetana, domácí majonéza, česnekový dip

Všechny ingredience nakrájíme a lehce zamícháme ve větší míse, osolíme, opepříme a promícháme se zvolenou přísadou. Dáme vychladit. Náš tip: zkuste servírování do menších širokých skleniček místo klasických misek. Salát pak bude vypadat pěkně i na slavnostní tabuli.

Přejeme dobrou chuť a spoustu energie!

Text a úvodní foto ©kccdevelopment

Foto: orsay.com

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..