LETNÍ ČTENÍ: S NÁMI SE NESPÁLÍTE!

LETNÍ ČTENÍ: S NÁMI SE NESPÁLÍTE!

Dovolenou a léto bez knih si nedovedeme představit a tušíme, že mnozí z vás také ne. Vybrat si však společnost „té pravé“ na letní večery, na pláž nebo pod stan nemusí být v dnešní záplavě titulů vůbec jednoduché. Vytipovali jsme pro vás proto šest knížek, které vás rozhodně nezklamou!

Nebudeme to dlouho zdržovat a jdeme na to. V našem výběru naleznete jak českou literaturu, tak pořádnou porci napětí ze zahraničí, ale například i románovou novinku sepsanou v duchu hygge. A kdyby vám to nestačilo, zastavte se v naší prodejně Luxor, kde naleznete nejen všechny knížky, o kterých bude řeč, ale také mnohem více inspirace a čtiva na volné dny.

Dvě jednou ranou

Kdo má rád české autory a sleduje pravidelně produkci nakladatelství Host, tomu nemohla v loňském roce uniknout románová prvotina Dity Táborské s poetickým názvem Malinka. Nenechte se ale zmást: jedná se o nelehké téma adopce a rodičovství vůbec – zpracované až na dřeň.

  • Malinka (Dita Táborská, HOST)

Román Malinka je především svižně vyprávěný příběh, který s nesmlouvavou naléhavostí zobrazuje krizi lidské identity, zamýšlí se nad její podstatou a právem na ni. Rodičovství v mnoha podobách se v něm vymyká definicím. Postavy románu se navzájem potřebují k životu, ale ten je často škodolibě plácá přes prsty…

V letošním roce vyšla této spisovatelce druhá kniha s opět zajímavým názvem: Běsa. Román volně navazuje na předchozí autorčino dílo, spojují ho totiž některé z postav. Na pořad dne se znovu dostávají rodinné a mezilidské vztahy, důmyslně propletené osudy a propracovaná psychologie postav.

Je jen na vás, v jakém pořadí si knížky přečtete. A věřte, že jedna je lepší než druhá.

  • Běsa (Dita Táborská, HOST)

Běla a Sabina jsou jednovaječná dvojčata. Mimořádně silné vzájemné napojení, v němž vyrůstají, však rozleptají drogy a jen jedna ze sester nad nimi zvítězí. Jejich matka se od té doby utápí v sebelítosti a ztracenému dítěti věnuje většinu svých myšlenek a lásky. Druhá tak přichází nejen o své dvojče, ale i o matku…

Hygge, kam se podíváš

Fenomén „hygge“ není už asi třeba českému čtenáři příliš představovat. Tzv. dánský recept na štěstí u nás pronikl do mnoha časopiseckých a blogových článků a pozadu nezůstaly ani knihy (nejznámější jsou tituly Hygge a Lykke, které napsal Meik Wiking). Jak ale může vypadat reálný život podle dánské životní filozofie? Zkuste se začíst do románového zpracování neotřelého tématu a nezapomeňte se přitom zachumlat do hřejivé deky s šálkem horké čokolády.

  • Život zn. HYGGE (Rosie Blakeová, JOTA)

Joe a Klára nemají na první pohled téměř nic společného, přesto začne být brzy oběma jasné, že je k sobě něco přitahuje… Jenomže dokáže muž velkoměsta a tvrdého obchodu přistoupit na mnohem pomalejší, pohodovější a šťastnější styl života podle hygge – a dokáže se ještě opravdově zamilovat?

Nastupující hvězda „ženské romantické literatury“ Rosie Blakeová přináší na knižní trh pozitivní milostný příběh pro všechny čtenářky, které mají rády horkou čokoládu, zatažené závěsy, příjemné světlo svíček a chvilky pod hřejivou dekou, kdy se mohou začíst do knihy, která jim přinese pocit štěstí a pohody.

  • Chovejte se jako kočka (Stéphan Garnier, JOTA)

Kdo má doma kočku, která je nejen domácím mazlíčkem, ale zároveň plnohodnotným členem rodiny, má velkou šanci od ní leccos okoukat. Jako majitelé těchto čtyřnohých stvoření nemusíte už jen vzdychat: „V příštím životě se chci narodit jako naše kočka“. Můžete si takový život rovnou vyzkoušet. Jak na to? Začít můžete jednoduše – pozorováním a knihou Chovejte se jako kočka. Ideální čtení pro líné dny na slunci…

Kočka všechno pochopila, dělejme to jako ona! Tato samozřejmost inspirovala Stéphana Garniera k napsání příručky o osobním rozvoji pojaté jinak než podobné knihy.

Kočka je svobodná, klidná, pozorující, opatrná, elegantní, charismatická, samostatná, hrdá, nezávislá…

Má tolik záviděníhodných vlastností, které můžete snadno rozvíjet, když se jí budete inspirovat ve svém každodenním životě.


Napětí (nejen) na večer

Co by to bylo za letní večery bez pořádné dávky napětí?! Dvě knihy, které jsme vybrali na závěr, spojují mimo jiné nepřehlédnutelné obálky. Za nimi se potom skrývají příběhy, které budete chtít pravděpodobně přečíst na jeden zátah. Není to vůbec nemožné… Moc toho však prozrazovat nechceme, nakonec posuďte sami: už při upoutávkách vám může navzdory teplu naskočit husí kůže.

  • Černooké Zuzany (Julia Heaberlin, OMEGA)

Když jí bylo šestnáct, byla Tessa Cartwrightová nalezena na poli v Texasu, polomrtvá mezi pohozenými kostmi a jen se záblesky toho, jak se tam dostala. Od té doby ji pronásleduje tisk jako přeživší „Černookou Zuzanu“, což je přezdívka daná obětem této masové vraždy kvůli žluté vrstvě lučního kvítí, která vykvetla na jejich společném hrobě…

Šokující, intenzivní a naprosto originální psychologický thriller, který spojuje minulost se současností ve spalujícím příběhu mladé ženy, jejíž trýznivé vzpomínky zůstaly někde na louce plné květin.

  • Ptačí tribunál (Agnes Ravatnová, PLUS)

Po veřejném skandálu opustí televizní moderátorka Allis Hagtornová svého partnera a práci ve městě a dobrovolně se vydá do vyhnanství v odlehlém fjordu. Brzy se ale ukáže, že její nová práce není tak docela tím, co čekala. Ani její tichý, nevrlý zaměstnavatel, čtyřicátník Sigurd Bagge není tak starý, jak předpokládala… Dva lidé v izolovaném fjordu, dvě tajemství a minulost, které nelze uniknout ani na kraji světa.

Ptačí tribunál je výtečně napsané a důmyslně vystavěné dílo, v němž se potkává psychologický thriller, společenskokritický román a hloubková studie mezilidských vztahů.

                                             Vybrali jste si? Budeme rádi také za vaše čtenářské tipy v komentáři!

Text a foto ©kccdevelopment

Anotace: ©host ©jota ©omega ©plus

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..