VYBARVĚTE SE: Zelená

VYBARVĚTE SE: Zelená

Komu se nelení, tomu se zelení… A komu se zelená líbí, toho určitě potěšíme: v prvním díle našeho nového seriálu se o téhle barvičce dozvíte spoustu zajímavostí. Chybět nebudou ani tipy, jak si ji užít v nadcházející letní sezóně, nebo poctivý zelený recept. Vybarvěte se s námi!

Zelená je barva přírody, jara, čistoty a svěžesti. Zklidňuje mysl, ale zároveň dokáže dodat energii. Kdo by ji tedy už z principu neměl rád? S jejími jednotlivými odstíny už to ale tak jednoduché není. Některé z nich jsou teplé, jiné studené a například taková „nemocniční“ zelená v nás dokáže vyvolat pěkně nepříjemné pocity. Takže pozor: není zelená jako zelená!

Zkusili jsme jen namátkou sepsat několik odstínů, do kterých se tahle kráska dokáže vybarvit: tmavě zelená, světle zelená, smaragdová, zelenkavá, limetková, lahvově zelená, tyrkysová, myslivecká zeleň nebo třeba zmíněná zelená, kterou vídáme v nemocnicích… Pokračovat bychom mohli ještě dál, ale pro představu, jak rozmanitá tahle barva je, to asi stačí.

Trocha psychologie

Každá barva na nás nějak působí a o zelené je známo, že navozuje rovnováhu myšlenek, pocit uvolněnosti a někdy třeba až lenosti. Kdo by to neznal: Jen tak si lehnout do trávy… Psychická pohoda jde ruku v ruce s vyrovnaností a důvěrou, a proto tuto barvu používají ve svém vizuálním stylu například banky nebo pojišťovny.

Tmavě zelená je pak dokonce známkou luxusu, symbolizuje peníze a bohatství.

Neméně podstatné je přitom to, že je to barva genderově neutrální – oblíbená je u žen i mužů. Spojujeme si ji s ekologií či zdravým životním stylem… Zkrátka ideál, co říkáte?

Móda

Přemýšlíte, jak zařadit zelenou do svého šatníku? Možností je nespočet! Protože se ale léto přiblížilo na dosah, vybereme dva aktuální trendy:

  • V teplých dnech zkuste osvědčenou kombinaci zelené s bílou. Výhodou je, že outfit složený z těchto barev bude slušet blondýnkám i tmavovláskám. Pro světlejší typy doporučujeme zelenou na horní část těla a bílou na spodní, u žen se snědší pokožkou a tmavšími vlasy přesně naopak – bílou nahoru, zelenou dolů.
  • Další možností, jak dostat zelenou do šatníku, jsou tropické vzory. Tropické květy, stromy nebo třeba ovoce vévodí letos hlavně plavkám. Na šatech se pak objevují palmové listy nebo různé abstraktní vzory připomínající opravdovou divočinu. Tak jen směle do toho!

ANNA GLOVER x H&M; vzorované šaty s volánky; 1 299 Kč (foto: http://www2.hm.com)

Líčení

Známá kosmetická vychytávka zní: zelená neutralizuje červenou – a tím skrývá různé pupínky nebo drobné žilky. Proto možná ve vaší výbavě nechybí zelený „korektor“, který se nanáší pod ten běžnější v různých odstínech béžovohnědé. S tím ale samozřejmě moc parády neuděláte.

Na řadu tak přicházejí celé palety očních stínů, ze kterých v případě zelené často přechází zrak. Pro koho je zelená na víčkách vhodná? Jednoznačně pro hnědoočky, protože jejich oči dokáže správně zvýraznit.

Existuje na to poměrně jednoduché pravidlo, které říká, že oční stíny by měly být v určitém kontrastu s oční duhovkou.

Zelenou můžete uplatnit i při výběru laku na nehty. Pokud chcete vyvolat dojem luxusních ruček, zvolte tmavé metalické odstíny zelené (vzpomeňte, co jsme psali výše…), a jestli chcete být trochu crazy, sáhněte třeba po svítivě zelené – v létě je dovoleno téměř vše…

Interiér

Toužíte dostat zelenou také do svého obydlí? Určitě je to správný krok. Díky pozitivnímu vlivu na naši psychiku se hodí i na velké plochy, jakými jsou stěny nebo podlahy. Zelený koberec nebo jen malý kobereček lehce navodí pocit, že šlapete do trávy. Pěkně působí ale i zelené doplňky: polštáře, prostírání, různé pomůcky do koupelny… nebo třeba textil: prostěradla či povlečení. A když nic jiného, tak pokojové rostliny to vždy jistí.

Kuchyně

Na závěr slíbené nahlédnutí pod pokličku. Slovo zelenina a zelená k sobě neodmyslitelně patří, a právě zelená zelenina, ale i ovoce jsou tím nejlepším, co můžete svému tělu dopřát. Listová zelenina, kiwi, avokádo, čerstvé bylinky – to jsou skvělé životabudiče, které vás v horkém létě pořádně nakopnou. Do jídelníčku je můžeme zařadit různým způsobem, ideální jsou třeba smoothies. Přidáváme náš oblíbený snídaňový recept:

Špenátové smoothie

  • 1 banán
  • 2 kiwi
  • 2 hrsti baby špenátu
  • voda nebo 100% džus podle potřeby
  • 1 lžička přírodního sladidla (med nebo třeba agáve sirup)

Po tomto vitamíny nabitém nápoji budete vypadat po ránu tak skvěle, že každý jen zezelená závistí!

Text a úvodní foto ©kccdevelopment

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..