JAK „PŘEŽÍT“ MATEŘSKOU

JAK „PŘEŽÍT“ MATEŘSKOU

Pro jednu maminku nejhezčí čas v životě, pro jinou období, na které moc ráda nevzpomíná – řeč bude o mateřské a následně rodičovské dovolené. Jak ji nejen přežít, ale užít si ji do posledního dne? Máme pro vás několik tipů vyzkoušených na vlastní kůži!

Omlouváme se předem mužským čtenářům, kteří si tuto zkušenost také dopřáli, ale nás žen, které zůstávají s dětmi doma, je přece jen více. Takže to bude primárně o nás-ženách. Pokud bychom ale náhodou něčím inspirovali/y také nějakého tatínka, budeme mít o to větší radost.

Pojďme si „povídat“ o průměrné rodičovské, kdy nás čekají tři roky doma – a to s prvním dítkem. Zkušenější maminky, které mají dětí více, už podruhé vědí, do čeho jdou.

Pokud však nastupujete na mateřskou poprvé, můžete kromě nových radostí a starostí zažít pocit, že životní změna v podobě tříleté dovolené není zrovna příjemná. Proč? A co s tím?

Vezměte si třeba mě: Na mateřskou jsem nastupovala po deseti letech v práci, před tím nějaké to studium – a když se ohlédneme až do dětství, tak část dne ve většině případů trávíme někde jinde než doma: školka, škola, zaměstnání, společenský život… A najednou bum bác. Miminko je na světě a svět se smrskl do „čtyř stěn“. Šílené? První rada zní:

NEPANIKAŘTE!

První měsíce „doma“ se zdaleka ničím nemusejí podobat prvnímu roku doma a první rok doma může být úplně jiný než ten třetí. Jak vaše dítě poroste, najdete si svůj režim, rituály a zvyklosti, které se sice čas od času budou proměňovat, ale i to můžete brát z té lepší stránky: změna je život. Na stereotyp pravděpodobně tak jako tak dojde, ale postupně se proti němu dá stále lépe bojovat. Hormony zmatený mozek na to nemusí hned slyšet, čas však ukáže, že rozhodnutí, zda si tuhle „dovolenou“ raději užijete – než ji jen přežijete, máte ve svých rukách.

PIŠTE A FOŤTE

Paměť je zrádná a navíc je prokázáno, že někteří lidé si více než přítomnost dokážou užívat vzpomínání nad fotkami a zápisky. Je docela možné, že jste také jedni z nich. Focení a psaní je i dobrou relaxační technikou a možná vás zpětně překvapí, kolik jste toho třeba za jeden den, týden, měsíc stihly, i když se vám teď zdá, že jste vlastně „nic pořádného“ neudělaly.

CHOĎTE VEN

Osvědčené tipy na cokoli vlastně nemám moc ráda, ale za tenhle jsem vděčná. Příroda, čerstvý vzduch a pobyt venku – a to za každého počasí – vyženou chmury z hlavy. Jasně, občas je člověk tak unavený, že je rád, že se nějak „plácá“ doma, ale i v takovém případě se mi vždy krátká procházka osvědčila. Na počasí nadávám často, ale už jsem si zvykla, že úplně ideální je vlastně málokdy. Je tedy lepší neremcat a přizpůsobit se mu. A když už opravdu padají trakaře, nějaká ta dětská hernička nebo posezení u kávy s kamarádkou to jistí. Hlavně nesedět sama doma…

MYSLETE NA SEBE

Není to jen laciná rada z dámských časopisů. Máte teď zhruba tři roky na to věnovat se naplno svému dítěti, což ale neznamená, že se musíte přestat věnovat sobě. Nemám tím na mysli jen kadeřníka a nákupy (i když, co si budeme povídat, nová kabelka a účes potěší vždy). Pokud chcete a máte k tomu příležitost, můžete pro sebe udělat víc. Pozor: můžete, ale nemusíte. Můžete si najít nového koníčka, kamarádky, přijmout novou pracovní výzvu. Do ničeho byste se ale neměla nutit. Na rodičovské dovolené v teplákách není vůbec nic špatného :).

KAŠLETE NA RADY

A víte co? Nejlepší je vykašlat se na všechny rady a užít si tu dobu podle svého. Ať se daří!

Vaše blogerka Lenka

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..