ČÁRY MÁRY ČAJ

ČÁRY MÁRY ČAJ

Čaj je láska na celý život. Nehledejte v tom ale žádné kouzlo, než přijde ten pravý, může to trvat i několik let. Přelétavost vám v tomto případě nikdo vyčítat nebude, vždyť je pořád co zkoušet. A pozor, nemusí to být vždy láska na první pohled, některým čajům přijde člověk na chuť postupně…

Něco kouzelného na tom čaji ale přece jenom je. Jen si zkuste vybavit, kolik odpovědí můžete dostat na otázku: „A jakej ten čaj si dáš?“

„Zelenej,“ řekne vaše nejlepší kamarádka. Choulí se v křesle a potřebuje se vypovídat. Právě se rozešla se svým přítelem. Myslí si, že je pro něj tlustá, takže si jasně vybere zelený čaj. „Ten je dobrej na hubnutí, ne?“ ptá se nešťastně. Po ujištění, že rozhodně není tlustá, ale že on si ji zkrátka vůbec nezaslouží, se úlevně napije. A než spolu vypijete celou konvičku, je zase dobře.

„Černej s medem – do toho velkýho hrnku s puntíkama,“ poručí si vždycky babička. Její vrásčité ruce drží hrnek, který se podobá spíše hrnci, a babička jako obvykle začne vyprávět. Když jsem byla malá…

Ovocnej, poprosí mamka. Venku prší, vy si spolu hřejete ruce o hrnečky, plánujete víkendové nákupy a nakonec labužnicky vybíráte vymáčené ovoce.

„Hele, to je jedno, hlavně ne heřmánkovej,“ otřese se odporem ségra. Povídáte si nad čajem o práci, o dovolené, ale jako vždy skončíte u dětství. Smějete se spolu, jako když jste zase ty dvě holky v pubertě, ze kterých máma šílela.

„No mami, přeci s mlíkem,“ zakaboní se vaše malá dcera, vždyť to už dávno musíte vědět. Roztomile ťapká po kuchyni, otevírá všechny skříňky, na které dosáhne, a hledá svůj oblíbený hrneček s krtkem.

Nezáleží na tom, jaký čaj právě pijete, ale s kým ho pijete. V tom je jeho kouzlo.

A jak to máte vy? Pokud máte chuť vyzkoušet něco nového nebo vám došla fantazie, máme pro vás malou podzimní inspiraci.

Babiččina zahrádka: to je podzimní ostré sluníčko, dýně a vůně večerního ohníčku – a také ovocný čaj s ibiškem a kouzelnou chutí červených plodů.

Potěšením na duši může být pro někoho dobrá snídaně: domácí marmeláda, něco zajímavého ke čtení… třešničkou na dortu je ovocný čaj s jemně sladkou chutí jahod a nótou ananasu.

Smráká se a zůstali jste sami – tajemnou vášeň ve vás probudí ovocný čaj s chutí sladkého karamelu, bílé čokolády a likéru.

TŘIKRÁT o čaji

♠ Objev čaje: Není prý přesně známé, kdo a kdy poprvé čaj objevil a ochutnal. Legendy vyprávějí příběh čínského císaře Šen-nunga, který si při meditaci v lese převařoval vodu, do níž mu náhodně spadlo několik čajových lístků. Protože ucítil příjemnou vůni, napil se – a chuť čaje mu učarovala. Nalezl tedy keř, ze kterého lístky pocházely, a čaj byl na světě.

♠ Bostonské pití čaje: Bostonský čajový dýchánek (anglicky Boston Tea Party) se odehrál 16. prosince 1773 v bostonském přístavu. Američtí kolonisté tak protestovali proti britskému impériu a čajovému zákonu – a naházeli do moře téměř 350 beden lisovaného čaje.

♠ Čajovny v Čechách: Čajovny u nás byly populární už za první republiky. Pak ale přišla válka, po ní komunistický režim, a s čajovnami byl na dlouhou dobu konec. Teprve po revoluci v roce 1989 se u nás opět objevily a jejich obliba přetrvává až dodnes.

TIP od OXALISu: K přípravě různých pokrmů je skvělý čaj Matcha. Prohlédněte si kuchařku od OXALISu, kupte si některý z menších sáčku s Matcha čajem a vyzkoušejte to sami.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..